Zdá sa, že jedna kapitola internetovej histórie je nenávratne preč. Zatiaľ čo pred rokom 2010 nebolo vôbec bežné aby sme každý deň čítali o únikoch, na základe ktorých sme si mohli vyskladať skoro presnú špecifikáciu zariadenia ešte pred jeho predstavením, doba sa zmenila.

Práve tesne pred uvedením revolučného iPhonu 4, ktorý dostal vymakaný displej, veľmi elegantný a luxusne pôsobiaci dizajn, výkonný procesor A4 a zásadné vylepšenie zadnej kamery (+ po prvýkrát mal aj Face Time kameru) sa dostal jeho prototyp priamo do rúk redakcie Gizmodo.com. Jeden zo zamestnancov Apple ho vraj vtedy zabudol v bare.

V danej dobe šlo o obrovský problém, ktorý v podstate odštartoval éru internetových únikov. No a aj keď je daný článok stále dostupný na Gizmode, po novom z neho zmizli všetky fotografie, čo môže pôsobiť podozrivým dojmom.

Stojí za tým Apple? 

Na internete sa už dokonca objavili špekulácie, ktoré naznačujú, že za tým stojí priamo spoločnosť Apple so snahami o ovplyvňovanie minulosti. Bolo by totiž veľmi zvláštne, keby sa portál Gizmodo svojvoľne vzdal tak ikonického obsahu, navyše viac ako 10 rokov po jeho publikovaní.

Prečítajte si tiež  Koľkokrát Slovensko požiadalo Apple o informácie v rámci vyšetrovania zariadení? Máme presnú odpoveď

Realita je však podľa najnovších správ taká, že vydavateľ internetového magazínu začal mať obavy ohľadom autorských práv na fotografie, ktoré pri takto starom článku už môžu byť problémom.

Aj keď to oficiálne nikto nepotvrdil, táto teória bude zrejme pravdivá pretože fotky zmizli aj z úplne iných dobových článkov, ktoré mali pre mnohých čitateľov taktiež vysokú historickú hodnotu.

No a ak si chcete pozrieť samotné fotografie uniknutého prototypu iPhonu 4, môžete to urobiť napríklad na tejto internetovej stránke.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJThe Verge
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.