Aj keď je spoločnosť Apple v rámci ochrany osobných údajov veľmi striktná, z času na čas poskytuje vládam či spravodajským agentúram informácie o jej používateľoch v závislosti na tom, pri akom trestnom čine boli vyšetrovaní.

Možno, že by ste to ani neboli povedali, no do tohto zoznamu spadajú aj krajiny ako Slovensko či Česká republika. Polícia a vyšetrovatelia disponujú totiž iPhonmi, MacBookmi, Apple Watch či inými zariadeniami, ktoré môžu objasniť určité prípady.

Ak potom potrebujú kooperáciu od Apple, musia vyplniť oficiálnu žiadosť s tým, že samotný výrobca sám určí či za daných okolností môže poskytnúť nejaké dáta alebo nie.

V druhej polovici minulého roka takto Apple obdržalo žiadosti o celkovo 83 307 zariadeniach. Pochopiteľne však nevyhovelo každému a údaje poskytlo len v 77 % prípadoch. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 ide o 3 % pokles.

Na Slovensku bolo žiadostí podstatne menej než v susednom Česku 

No a ak vás zaujíma naša krajina, vyšetrovatelia zaslali do Apple celkovo 6 žiadostí aby získali informácie zo šiestich zariadení. Výsledok však bol, že Apple vyhovelo iba jedinej z nich na základe čoho vznikla 17 % úspešnosť. To veru nie je nič moc…

Z Česka bolo pre porovnanie za rovnaké obdobie odoslaných až 250 žiadostí (pravdepodobne opakovaných), nakoľko sa týkali „len“ 43 zariadení. V susednej krajine ale vyšetrovatelia pochodili s podstatne väčším úspechom pretože im Apple vyhovelo až v 34 prípadoch čo vytvára 79 % úspešnosť. To je v celosvetovom merítku silný nadštandard.

Prečítajte si tiež  Za prvý iPhone (X) s USB-C chce kupec zaplatiť až 100 000 $!

Ak by sme hľadali krajinu, ktorá do Apple poslala úplne najviac žiadostí, išlo by o Nemecko, kde sa toto číslo dostalo až na úroveň 16 819 v rámci 11 474 zariadení. Apple krajine vyhovelo v 74 % prípadoch.

Za Nemeckom nasleduje Čína, ktorá v druhej polovici roka požiadala Apple celkovo 11 372-krát, pričom išlo o 1047 zariadení. Apple poskytlo informácie 93 % prípadoch.

Čo môže Apple prezradiť o majiteľovi zariadenia? 

Ak vás zaujíma, aké informácie môže spoločnosť Apple pomocou týchto žiadostí zdieľať s vládnymi agentúrami, tak sú to v prvom rade iba základné údaje týkajúce sa používateľa alebo majiteľa zariadenia pomocou, ktorých sa prihlasoval do iCloud účtu.

Predstavte si teda formulár, ktorý vypĺňate pri registrácii obsahujúci vaše meno, dátum narodenia, bydlisko atď…

Prečítajte si tiež  Nahrávanie hovorov na iPhone: Návod na bezplatné riešenie

Pokiaľ však ide o závažnejší trestný čin, ktorý vyšetruje napríklad FBI alebo iná vládna agentúra, spoločnosť Apple môže zdieľať aj niektoré fotografie, e-mailové správy, kontakty, informácie z kalendára či dokonca zálohy zariadení.

Pochopiteľne sa to však týka iba tých najvážnejších prípadov a aj vtedy je Apple veľmi neochotné čoho dôkazom sú „boje“ s FBI z minulosti.

Ak teda používate platformu iOS, nemusíte sa obávať, že by Apple niekomu poskytovalo vaše súkromné informácie. Technologický gigant je v tomto smere veľmi opatrný.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -