Pokiaľ cestujete denno-denne autom, určite používate navigačné aplikácie, pomocou ktorých sa dokážete dopraviť z bodu A do bodu B bez toho, aby ste stáli v kolónach alebo prekročili rýchlosť na úsekoch, kde sa nachádzajú radary.

Ako ale upozorňuje ADAC, využívaním týchto apiek si môžete zarobiť na poriadny problém. Hoci na to v Európe neexistuje jednotná regulácia, aplikácie ako Waze či Sygic, ktoré dokážu odhaliť policajné radary, sú vo viacerých krajinách na čele s Nemeckom zakázané. Ak ich používate, hrozí vám pokuta.

V Nemecku je varovanie pred radarmi zakázané 

Kedysi boli v trende (nelegálne) zariadenia, ktoré si vodiči montovali do áut, aby ich včas upozornili na prípadné radary. Dnes už ale existujú sofistikovanejšie, jednoduchšie a hlavne bezplatné metódy, ktoré ich dokážu nahradiť.

Ide o mobilné aplikácie, v ktorých vodiči nahlasujú rôzne udalosti na ceste vrátane varovania pred systémami merania rýchlosti.

A keďže je to v Nemecku zakázané, znamená to, že ak používate Waze a zastaví vás polícia, hrozí vám mastná pokuta.

Zákon totiž nezakazuje len technické radarové detektory ale aj aplikácie v mobilných zariadeniach, ktoré vedia upozorniť na merané úseky.

Waze alebo Sygic nesmie používať ani spolujazdec 

Aj keď zákon hovorí len o vodičovi, je dôležité zmieniť, že aplikácie na detekciu radarov, ako napríklad Waze alebo Sygic nesmie používať ani spolujazdec.

ADAC pritom upozorňuje na rozsudok z januára 2022, kedy polícia zastavila 64-ročného vodiča, ktorý v meste Heidelberg prekročil maximálnu povolenú rýchlosť.

Policajti si všimli, že spolujazdkyňa mala na svojom mobilnom zariadení aktívnu aplikáciu na detekciu rýchlostných radarov. Na základe toho začalo trestné stíhanie, pričom okresný súd v Heidelbergu udelil za toto porušenie zákona pokutu až vo výške 100 €.

Pochopiteľne, dokazovať niečo takéto je extrémne náročné a hlavne musí mať človek aplikáciu aktívnu vo chvíli, keď ho policajti zastavia. Ak však stihne zamknúť obrazovku a tá zostane čierna, nikto mu nemá ako dokázať, že používal aplikácie na detekciu radarov.

Hrozí za používanie aplikácií na detekciu radarov pokuta?

Áno, v Nemecku to skutočne platí. Pokiaľ vás policajti zastavia a vy používate na svojom mobilnom zariadení Waze, Sygic alebo inú aplikáciu na detekciu radarov, podľa súčasnej vyhlášky vám môžu udeliť pokutu vo výške 75 € a 1 bod do evidencie vodičských spôsobilostí.

Polícia môže detektory radarov dokonca aj zničiť. Pri telefónoch je to  sporné 

Zaujímavé je tiež to, že podľa nemeckej vyhlášky môže polícia pri identifikácii funkčného radarového detektoru takéto zariadenie zaistiť či dokonca úplne zlikvidovať. Hovoríme však o dodatočných systémoch, ktoré si vodiči inštalujú do svojich vozidiel.

Prečítajte si tiež  Najlepšie navigácie do mobilu: 5 aplikácii, s ktorými sa môžete vydať do sveta!

Pokiaľ by policajt zaistili telefón alebo iné mobilné zariadenie, na ktorom máte aktívny Sygic či Waze, išlo by o sporné konanie.

Tieto produkty slúžia predovšetkým na komunikáciu či zábavu. Ich primárnym určením nie je upozorňovanie vodiča na radary.

V aplikáciách je to zakázané, v rádiu povolené  

Absurdné na tomto zákone je minimálne to, že hoci je sledovanie radarov skrz aplikácie v Nemecku zakázané, pokiaľ sú takéto miesta ohlasované do éteru prostredníctvom rádia a dopravného servisu, žiaden zákon s tým problém nemá.

Podľa ADAC to je preto, lebo hlásenia sú vydávané bez ohľadu na aktuálnu presnú polohu radarového snímača. Opäť ale platí to, čo sme napísali vyššie. Dokazovať je to veľmi náročné.

Európa v tom nemá jasno 

Aplikácia Waze
Zdroj: Unsplash / Brett Jordan

Je zaujímavé, že Európa v tejto otázke doteraz nemá jasno. V súčasnosti totiž neexistuje jednotný predpis, ktorý by zakazoval používanie radarových výstražných zariadení vo všetkých krajinách EÚ.

Konferencia európskych ministrov dopravy (CEMT) však v minulosti prijala odporúčania, ktoré hovoria o zákaze takýchto zariadení (nahlasujúcich radary).

Hrozí na Slovensku za používanie Waze ši Sygic pokuta? 

Aj na Slovensku máme svoje pravidlá, ktoré sa týkajú používania anti-radarov, respektíve prenosných zariadení slúžiacich na detekciu alebo rušenie radarového signálu.

Ak vám polícia takéto zariadenie v aute nájde, môžete za to dostať pokutu vo výške až 300 € či dokonca prísť na dva roky o vodičský preukaz.

Dobrou správou ale je, že aplikácie ako Waze či Sygic, nie sú súčasťou antiradaru ale mobilného zariadenia, ktoré slúži na úplne iný účel. Inými slovami, nikde nie je priamo napísané, že by boli podobné aplikácie zakázané.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -