Mobilné zariadenia sú skvelé produkty, ktoré nám zjednodušujú život. Čoraz častejšie sa ale sami stretávame s trednom, kedy sú na nich používatelia závislí. Nová štúdia hovorí o tom, že táto závislosť môže byť aj psychickou poruchou.

Závislosť na mobilných zariadeniach je vraj psychickou poruchou!

V dnešnej dobe trpí obrovské percento našej spoločnosti na takzvanej PSU. V podstate je to skratka pre závislosť na mobilných zariadeniach. Po novom je tento problém definovaný ako psychická porucha. Dopredu ale uvádzame, že aj keď sa týka možno nás všetkých (ktorí vlastníme smartfóny), nemusí sa vôbec akokoľvek vážne prejavovať.

Odborníci tvrdia, že v súčasnej dobe PSU trpí až 23% detí a dospievajúcich. To je dosť vysoké percento a existuje odôvodnené riziko, že bude ešte narastať (stále viac a viac inteligentných technológii všade kam sa pozrieme). Za výskumom stoja vedci z univerzity King’s College London.

Tí sa postarali o podrobnú analýzu viac ako 40 štúdii. Pri získavaní výsledkov prišli na niekoľko dôležitých faktov. Podľa zistení trpí diagnózou 10% ať 30% detí a dospievajúcich, ktorý majú menej ako 25 rokov.

Samotná psychická porucha sa prejavuje tak, že respondent začne panikáriť alebo vykazuje znaky rozrušenia v čase, kedy nemá pri sebe dostupný svoj mobilný telefón, musí vykonávať inú aktivitu, ktorá nie je spojená s prácou na mobilnou zariadení či napríklad má ku svojmu zariadeniu obmedzený prístup.

Samotná analýza, ktorá rozoberala 41 rôznych štúdii dokopy preskúmala až 41 871 respondentov vo veku do 25 rokov. Výsledky by mali byť teda dosť relevantné.

Časopis Psychiatrie British Medical Council (BMC) píše o psychickej poruche

Všetky tieto informácie si môžete prečítať aj v časopise Psychiatrie British Medical Council (BMC), ktorý sa zaoberá danou problematikou. Práve v jeho poslednom vydaní bolo PSU definované ako psychická porucha.

Podľa expertov môže mať tento psychický problém vážny vplyv na duševné zdravie jedinca a a každodenné fungovanie v spoločnosti. Ľudia trpiaci PSU sa často stretávajú s depresiami, vysokou mieru stresu či napríklad úzkosťami. S týmto psychickým ochorením súvisí napríklad aj horšia kvalita spánku.

Respondenti navyše vykazovali vyššie sklony k riskovaniu. Podľa štúdie tu u detí a dospievajúcich existovala nižšia sebakontrola, emočná nestabilita či otvorenosť a v neposlednom rade aj akási vyššia „impulzivita“. Taktiež sú tu skloňované aj termíny ako perfekcionizmus či svedomitosť.

Pociťujete určitý druh závislosti na vašom mobilnom zariadení aj vy alebo máte šťastie a vás práve obišiel? Napíšte nám do komentárov.

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Apple je kráľom trhu so smartfónmi vo svojej domovine. Samsung ťahá za podstatne kratší koniec
Závislosť na mobilných zariadeniach
Závislosť na mobilných zariadeniach je vraj psychickou poruchou!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.