Celý herný svet zasiahla minulý rok správa o hacknutí štúdia Rockstar Games, ktoré v tom čase pracovalo na vývoji hry Grand Theft Auto VI (GTA 6). Na internet sa dostalo celkovo až 90 videí z rozpracovaného titulu, ktoré mali dokopy cez 50 minút. Ako neskôr potvrdili vývojári z Rockstar Games a Take-Two Interactive, tento únik bol skutočný.

Možno, že vás v tomto bode prekvapí, že za ním nestál žiaden „starý“ hacker. Práve naopak. Páchateľom sa stal 17-ročný Arion Kurtai, známy pod prezývkou White, ktorý bol členom hackerskej skupiny Lapsus$. Informovala o tom britská BBC. Lapsus$ je známa tým, že v minulosti zaútočila na viaceré veľké spoločnosti, medzi ktorými nechýbal Microsoft, Nvidia, Ubisoft, T-Mobile či Samsung.

A aj keď si títo hackeri zrejme mysleli, že ich nikto nikdy nechytí, londýnska polícia už v marci 2022 zatkla celkovo až siedmych ľudí vo veku od 16 do 21 rokov. Táto akcia súvisela s viacerými hackerskými útokmi a medzi zatknutými nechýbal ani Kurtaia.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Tento mladý, v tom čase len 17-ročný hacker bol obvinený celkovo až z 12 trestných činov. Dobrý navyše nebol ani jeho psychický stav, pre ktorý sa podľa rozhodnutia lekárov nemohol postaviť pred súd. Pôvodné zatknutie členov Lapsus$ však prebehlo v marci 2022 a teda pol roka predtým, než unikli videá z GTA 6. Ako je to možné?

Videá z GTA 6 získal hacker neuveriteľným spôsobom

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Celý tento príbeh má pomerne zaujímavé pokračovanie. Po tomto všetkom bol totiž Kurtai prepustený na kauciu. Polícia ho ale umiestnila do hotela, kde mal byť pod dohľadom. Aj napriek tomu, že mu polícia zhabala počítač, mladý hacker sa rýchlo vynašiel.

Za pomoci hotelovej TV, Amazon Fire Sticku, myši, klávesnice a smartfónu totiž dokázal pokračovať v internetovej kriminalite a hackol Rockstar Games, Uber aj Revolut. Na základe toho bol teda opäť vzatý do väzby, kde však pokračoval vo svojom vyčíňaní.

Podľa BBC mal Kurtai ničiť majetok väznice a dokonca zranil spoluväzňov. Aj preto súd rozhodol, že pre jeho narušený duševný stav musí byť umiestnený do psychiatrickej liečebne na doživotie, alebo aspoň dovtedy, kým ho nebude možné označiť za bezpečného.

Prečítajte si tiež  GTA 6 bolo údajne odložené: Vývoj hry sa kvôli tomu predĺži

Svojou činnosťou spôsobil vývojárom z Rockstar Games škody vo výške cca päť miliónov dolárov. Kurtaiov právny zástupca bol, ale presvedčený, že jeho činy až takto závažné neboli.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.