Aj keď sa naša redakcia prioritne zameriava na produkty od spoločnosti Apple, sme veľkými fanúšikmi hier a hernej série Grand Theft Auto. No a keďže sa už veľmi tešíme na jej ďalší diel s označením GTA 6 / GTA VI, ktorý nahradí GTA V (dostupné za približne 10,00 €) rozhodli sme sa spracovať článok, ktorý obsahuje všetky podrobnosti, ktoré o hre zatiaľ vieme.

Samotná hra je síce stále zahalená pomerne veľkým ruškom tajomstva, avšak GTA 6 sa nám medzičasom odhalilo na prvom oficiálnom traileri. Ten mali vývojári pôvodne vydať až o niekoľko hodín neskôr, no keďže video v nízkej kvalite uniklo na sociálnu sieť X, rozhodli sa svoje plány prehodnotiť a rovno ho ukázať svetu v plnej 4K kvalite.

Ako naznačovali viacero únikov, celý príbeh bude osadený do legendárneho Vice City (mesto inšpirované Miami) a už podľa traileru sa môžeme tešiť na celú nádielku noviniek, vrátane brutálne realistickej grafiky. Samotný trailer má až 1:30 minúty, vďaka čomu je dlhý ako trailer na GTA 5 a tiež trailer RDR2.

Video zobrazuje dvoch hlavných protagonistov – muža a ženu, pričom žena je pôvodom zločinec. Pravdepodobne sa teda potvrdila teória, že toto duo má byť inšpirované legendárnymi bankovými zločincami Bonnie & Clyde.

Vo videu tiež môžeme vidieť, ako sa za posledných 11 rokov od vydania predošlého titulu zmenil svet. GTA 6 bude plnohodnotne prepojené sociálnymi sieťami, ktoré dnes patria k dennodennej súčasti našich životov. Konkrétne tu môžeme vidieť zábery z niečoho, čo sa má zrejme podobať na TikTok, alebo Instagram.

Rovnako pri pohľade na mesto a okolie je prakticky okamžite zrejmé, že mapa v GTA 6 bude obrovská a svojimi rozmermi pravdepodobne výrazne predbehne mapu, na ktorú sme boli zvyknutí v GTA 5.

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games
GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Vo videu môžete vidieť pláže, mrakodrapy, floridské mokrade či ostrovy. Rovnako tu nebudú chýbať aligátory, ktoré sú pre túto časť sveta typické. V traileri sú hneď dva, pričom jeden je lovený z bazéna a druhý vstupuje do obchodu.

Samozrejmosťou sú nové, ale aj staré modely áut, ktoré sú rôznym spôsobom upravované, lode, lietadlá, helikoptéry či dokonca vzduchový čln. V hre však nebudú chýbať ani motorky či štvorkolky (a určite veľa ďalších prekvapení).

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games
GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Zabudnúť tiež nemôžeme na návrat policajnej kamery či legendárnych Weazel News.

Vývoj samotnej hry v tejto chvíli naplno prebieha a vývojári z Rockstar Games boli natoľko milí, že rovno zabili všetky nádeje na vydanie v roku 2024. GTA 6 preto vyjde až v roku 2025, pričom žiaden dátum zatiaľ bližšie špecifikovaný nebol. Musíme si naň preto počkať.

GTA 6: Zhrnutie 

GTA 6 a všetky novinky, ktoré o hre vieme

Rockstar Games vydal prvý oficiálny trailer na GTA 6 (5. december 2023)

Hoci sme sa mali hry dočkať až dnes o 15:00, vývojári z Rockstar Games prekvapili a titul vydali o cca pätnásť hodín skôr. Dôvodom bolo, že predčasne unikol na internet avšak bol v príliš nízkej kvalite. Kompetentní zrejme usúdili, že to už nemá zmysel dlhšie tajiť a preto nám GTA VI ukázali v plnej paráde a 4K rozlíšení.

Toto je presný deň aj čas, kedy vyjde GTA 6 trailer (1. december 2023)

Po tom, čo Rockstar Games ešte počas minulého mesiaca oznámili, že trailer na GTA 6 vyjde začiatkom decembra, celý herný aj technologický svet sa nadchol a potichu čakal na ďalšiu správu. Tej sme sa dočkali práve dnes, keď vývojári z Rockstar Games zverejnili ďalšiu dôležitú informáciu na sociálnej sieti X (Twitter).

Prvý trailer na GTA 6 vyjde presne 5. decembra 2023 o deviatej hodine ráno (ET), čo znamená, že na Slovensku si ho pozrieme presne o 15:00. Vývojári sú samozrejme stále veľmi tajnostkárski a veľa nám o hre neprezradili. Obrázok na X však aspoň naznačil, že špekulácie okolo návratu do Vice City sú skutočne reálne.

Na závere totiž môžeme vidieť jednoduchú grafiku s palmami, za ktorými sa nachádza obloha prechádzajúca z oranžovej do fialovej farby.

Unikol údajný dátum začiatku predobjednávok GTA 6: Prísť môžu skôr, ako si myslíte (29. november 2023)

GTA
Zdroj: Bing AI

Na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) sa však teraz objavil zaujímavý príspevok od užívateľa Rockstar Universe, ktorý naznačuje, že tesne po tom, ako si pozrieme trailer, si budeme môcť GTA 6 oficiálne predobjednať. Znamenalo by to, že na hru by sme nemuseli čakať celé roky, ale k dispozícii by bola relatívne skoro.

Aby sme to upresnili, Grand Theft Auto 6 by mohlo byť v rámci predobjednávok k dispozícii už 12. decembra, teda tesne v predvianočnom období. Táto informácia pochádza z britskej predajnej siete Argos, ktorý sa spolieha na vyjadrenia distribútorov.

Na druhej strane, ale treba povedať aj to, že niektorí predajcovia ponúkajú predobjednávky na hry dlhé mesiace či dokonca roky predtým, ako sa vôbec dostanú do predaja.

Dokonca nemusia mať ani oficiálne potvrdené od vývojárov, kedy majú prísť dané tituly na trh. Je to určitý druh marketingu, v rámci ktorého nadobudne zákazník pocit, že ku hre dostane prístup skôr, ako všetci ostatní, hoci to nie je pravda.

Fanúšikovia GTA 6 prestávajú fajčiť: Chcú sa dožiť oficiálneho vydania hry (26. november 2023)

Titul je totiž vo vývoji a ako poznáme Rockstar Games, zverejnenie traileru môže prísť pokojne aj o jeden, či jeden a pol roka skôr, ako vydanie samotnej hry na herné konzoly. Inými slovami, je vysoká pravdepodobnosť, že GTA 6 si po prvýkrát zahráme až niekedy začiatkom roka 2025. A presne tento fakt donútil niektorých fanúšikov série, aby sa začali viac starať o svoje zdravie.

Konkrétne sa sociálnej sieti X (bývalý Twitter) sa objavil príspevok v ktorom autor poukazuje na zvláštny status pre-zdieľaný zo sociálnej siete Reddit.

Práve v tomto statuse píše, že je z vydania GTA 6 mimoriadne nadšený. Na hru sa dokonca teší až tak, že okamžite prestal fajčiť. To, že by skončil v nemocnici, alebo by kvôli cigaretám musel užívať silné lieky ho v tejto súvislosti desí.

Autor tiež v statuse spomenul, že bez cigariet sa mu darí vydržať už 10 dní, v čom mu samozrejme držíme palce.

Zaujímavé je tiež to, že tejto iniciatívy sa chytili aj ďalší používatelia, ktorí taktiež prestali fajčiť.

GTA 6 môže byť rekordne drahé (22. november 2023)

GTA 6
Zdroj: Bing AI

ahraničné média často hovoria o tom, že počítačové / konzolové hry sú napriek vyšším cenám pohybujúcim sa na úrovni 60 € vlastne relatívne lacné.

Veď si len porovnajte množstvo zážitku z hry, ktorú hráte desiatky hodín s filmom, za ktorého pozretie v kine zaplatíte 10 €.

Vývoj GTA 6 bol navyše extrémne nákladný či už po finančnej, alebo časovej stránke. Podľa expertov sa preto môže ľahko stať, že za titul zaplatíme pokojne aj 150 €.

Generálny riaditeľ spoločnosti Take-Two Interactive Strauss Zelnick totiž nedávno povedal, že neuvažuje nad modelom predplatného, ktorý využíva čoraz väčšie množstvo herných spoločností. Je preto pravdepodobné, že za GTA 6 zaplatíme iba raz, ale za to poriadne.

Rovnako sa objavili špekulácie, že hra by mohla byť dostupná v troch balíkoch. Za ten základný by sme zaplatili 69,99 €, za stredný 99,99 €, alebo 149,99 € a za vrcholový 199,99 €. V súčasnosti však nie je jasné, aké by dostali výhody hráči, ktorí zaplatili viac. Nechajme sa prekvapiť, čo nám prezradia samotní autori z Rockstar Games.

GTA 6 je oficiálne oznámené štúdiom Rockstar Games (8. november 2023)

Vývojári z Rockstar Games vo svojom oficiálnom stanovisku potvrdili, že staršie uniknuté zábery skutočne pochádzajú z ranného vývojového štádia ďalšieho pokračovania Grand Theft Auto.

Horšou správou, ale je, že štúdio zostáva stále veľmi tajomné a príchod GTA 6 avizovalo len prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti X (bývalý Twitter). Dokonca sme sa nedočkali ani žiadnej ukážky no zúfať nemusíme, pretože tvorcovia prezradili, kedy vyjde prvý trailer.

Ten by mal byť k dispozícii už začiatkom decembra 2023, pričom presný dátum je stále záhadou. Ako sme však upozornili aj v našom nedávnom článku, Rockstar Games by mohli využiť príležitosť a upútavku na GTA 6 ukázať priamo na akcii The Game Awards, ktorá sa bude konať 7. decembra 2023. Nič však nie je isté.

GTA 6 dostane úplne nový animačný systém (3. november 2023)

GTA Online
Zdroj: Rockstar Games

Ako informuje portál Eurogamer, fanúšikovia sa môžu tešiť na mimoriadne dynamické a realistické animácie. Pomôže tomu nový patent, ktorý získali vývojári.

O túto informáciu sa postaral leaker Tobbelobben30 na sociálnej sieti Reddit. Zahraničné médium poznamenáva, že tento nick sa zhoduje s menom Tobias Kleanthous, ktoré sa spája s únikmi o GTA 6 a zároveň s herným štúdiom Rockstar Games, v ktorom medzi rokmi 2014 až 2021 pracoval ako špecialista na AI/hranie a animáciu.

Práve on má byť autorom patentu s názvom „System and Method for Virtual Character Locomotion„, ktorý je opisovaný ako animované riadenie pohybu založené na niektorých základných technológiách.

Z patentu je možné vyčítať, že vývojári vytvorili akúsi knižnicu pozostávajúcu z malých stavebných blokov zaznamenávajúcich rôzne pohyby postáv, ktoré sa dajú následne kombinovať a vytvárať tak širokú škálu unikátnych animácií.

Tobbelobben30 to pripisuje k zaujímavému príkladu. Predstavte si postavu v hre, ktorá kráča v daždivom počasí, je unavená a ešte k tomu zranená. Namiesto toho, aby vývojári vytvárali samostatné animácie, čo je zbytočne zdĺhavý proces využijú základné „stavebné kamene“ z knižnice, pomocou ktorých prirodzene zostavia pohyby postavy.

Rockstar už možno nahral GTA 6 trailer na svoj web (25. október 2023)

Rockstargames video GTA 6
Zdroj: SvetApple

Na internete si totiž zarytí fanúšikovia všimli, že na oficiálnu internetovú stránku Rockstar Games bolo nedávno nahrané video, ktoré by mohlo byť práve trailerom na GTA 6. Bežne sa ku nemu nedostanete, no zmienky o ňom sa ešte aj našej redakcii podarilo pred pár hodinami nájsť pod kľúčovým slovom „rockstargames video“ na Google.

Akonáhle sme na odkaz na neznáme video klikli, automaticky nás to presmerovalo na všeobecnú stránku s videami na oficiálnej webovej stránke Rockstar Games. Samotné video sa tu však nenachádzalo.

Z toho môžeme usúdiť, že samotné video je v tomto prípade súkromné a bolo nahrané predčasne, aby sa štúdiu podarilo jeho vydanie presne naplánovať a načasovať. A aj keď samozrejme nedokážeme potvrdiť, či má súvislosť s Grand Theft Auto 6, existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť, že áno.

GTA 6 sa opäť odhaľuje: Máme sa dočkať realistickej deformácie vozidiel a DLC balíkov pre singleplayer (24. október 2023)

GTA 6
Zdroj: YouTube / GAMER GTA / Wreck Check (úprava redakcie)

Francúzsky portál Rockstarmag totiž zverejnil ďalšie podrobnosti, ktoré sa týkajú fyziky, umelej inteligencie, ale aj počasia.

Začať by sme mohli grafickým spracovaním, ktoré má byť výrazne detailnejšie, ako v hre Red Dead Redemption II, ktorá pochádza od toho istého štúdia a ktorá prišla na trh ešte v roku 2018.

To, čo sme mohli vidieť minulý rok na uniknutých videách bola len veľmi ranná vývojová fáza hry, ktorej navyše chýbalo detailné nasvietenie, PBR materiály, hi-res textúry či volumetrické oblaky. Finálny výsledok má byť taký realistický, že vám z toho padne sánka.

Únik však nehovoril iba o grafike, ale aj o fyzike, ktorá je v tejto hernej sérii rovnako veľmi dôležitá. Azda najočakávanejším vylepšením v tejto oblasti je fakt, že vozidla by sa mohli v GTA 6 oveľa viac deformovať ako v GTA 5. Vývojári však údajne chcú zachovať rovnaký zážitok z jazdy, ako pri predošlej verzii hry.

Zaujímavou novinkou je fakt, že fyzikálnej simulácii má po novom podliehať aj voda. Čo si však pod tým máme predstaviť zatiaľ nevieme. Každopádne očakávame, že dážď či more budú oveľa realistickejšie, než v GTA 5.

Štúdio Rockstar Games malo navyše kompletne prepracovať aj AI postáv a to najmä policajtov. Pravdepodobne sa tu budeme stretávať s oveľa inteligentnejším správaním, ako v predošlých tituloch. Rovnako by mal prísť aj realistickejší posun času dňa.

V úniku sa ďalej spomína, že dve postavy v hre budú mať romantický vzťah a dokonca aj to, že GTA 6 dostane DLC rozšírenie pre singleplayer verziu, pomocou ktorého sa hráči budú môcť dočkať nových úloh, misií a hlavne rozšírenia mapy (možno aj ďalších miest?). Nechajme sa prekvapiť.

GTA 6 je za rohom: Štúdio Rockstar Games dostalo na hru prvý oficiálny rating (13. október 2023)

GTA 6 Austrália
Zdroj: classification.gov.au / snímka obrazovky

Austrália udelila oficiálny rating na GTA 6, ku ktorému malo dôjsť podľa vládnych stránok ešte 2. apríla 2023. Netreba pri tom zabúdať, že práve táto krajina je preslávená pre svoje prísne hodnotenia hier, ktoré sú tu pri porušovaní často zakazované.

Štúdio Rockstar Games si zrejme chcelo overiť, či tu nebude mať žiaden problém. Výsledok vás prekvapí. Napriek tomu, že v GTA 6 sa majú podľa hodnotenia nachádzať napríklad drogy, či iný obsah, ktorý je mládeži neprístupný, titul obdržal rating MA 15+, namiesto očakávaných 18+.

Pokiaľ by bolo hodnotenie horšie, GTA 6 by mohlo byť označené, ako RC (refused classification), kvôli čomu by sa v Austrálii nemohlo ani len predávať.

GTA 6 má mať brutálnu grafiku aj fyziku (11. október 2023)

Zdroj: YouTube / Gam3 4 Lif3

Ako informuje portál Wccftech, GTA 6 má prísť s grafikou, fyzikou a detailami, z ktorých padneme na zadok. Podrobnosti konkrétnejšie zdieľal francúzsky server Rockstar Mag, ktorý vo svojom úniku hovorí o obrovskom posune v oblasti vizuálneho zobrazenia hry. Podľa správy má ísť o obrovský skok, ktorý bude oveľa výraznejší, než medzi hrami Red Dead Redemption 2 a GTA 5.

Prečítajte si tiež  Toto je 99 detailov z GTA 6 traileru: Všimli ste si ich aj vy?

Hráči sa majú dočkať výrazne upraveného enginu Rage, na ktorom GTA 6 pobeží a ktorý má získať úplne nové možnosti. Okrem iného vývojári prepracujú aj fyzikálnu stránku hry, spôsob plynutia času, kvalitu vykresľovania a samozrejme umelú inteligenciu. Áno, aj tá by mala byť v hre prítomná.

Rockstar Mag napríklad zdôrazňuje detaily, ktoré sa týkajú vody. Únik hovorí o úplne novom revolučnom systéme, ktorý je schopný jej fyziku prepočítavať v reálnom čase, vďaka čomu budete mať pocit, že nehráte hru, ale ste ponorení do skoro reálneho sveta.

Rovnako tak by sa v GTA 6 malo zásadne vylepšiť chovanie vozidiel. Hra bude mať oveľa väčšie množstvo polygónov, na základe čoho bude môcť dochádzať k rozsiahlejším a presnejším deformáciám pri nehodách. Ako iste viete, práve tento aspekt je často hre GTA 5 v porovnaní so starším GTA 4 vyčítaný.

GTA 6 by to malo posunúť až na takú úroveň, že rozsah poškodení bude mať zásadný vplyv na jazdné vlastnosti.

Mapa v GTA 6 bude neuveriteľná (9. október 2023)

Mapa GTA 6 bude podľa youtubera minimálne dvakrát väčšia, ako mapa GTA 5. Rovnako nie je vylúčené, že sa tu vyskytnú aj ďalšie lokality.

V súčasnosti ponúka súčasná hra Grand Theft Auto 5 napríklad aj zimnú krajinu North Yankton alebo ostrov Cayo Perico, ktorý je však dostupný len v rámci GTA online a rozšírenia The Cayo Perico Heist.

GTA 6 bude mimoriadne realistická hra (17. august 2023)

GTA 6 vlasy
Zdroj: X / Hossein Diba

Podľa dnešného úniku, ktorý sa objavil na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) a postaral sa oň Hossein Diba bude pripravované GTA 6 neuveriteľne realistické. Poďakovať sa za to bude môcť funkcií, ktorú už vývojári v minulosti použili pri vydarenom titule Red Dead Redemption 2. Milovníci prepracovanej grafiky a skoro dokonalých detailov si v tomto prípade prídu na svoje.

Ako iste viete, GTA 6 sa snaží byť do vysokej miery realistická hra (aj keď samozrejme nie v každom ohľade). Aj preto by tu mohol pribudnúť dynamický rast vlasov, ktorý v aktuálnom GTA V tak trochu chýba.

Pokiaľ teda budete hrať dlhšie, vašej postave sa bude meniť účes a keď už budú vlasy príliš dlhé, budete si musieť zájsť ku barberovi či kaderníkovi. Dokonca by vám mala vplyvom času narásť aj brada, ktorú si budete vedieť individuálne upravovať. Pokiaľ si to celkom neviete predstaviť, možno vám v tom pomôže priložený obrázok vyššie.

Take Two omylom prezradilo, kedy vyjde GTA 6 (12. august 2023)

GTA 6
Zdroj: Bing AI

Take Two zverejnilo svoje finančné výsledky za uplynulý štvrťrok, ktoré okrem iného hráčov po celom svete navnadili na to, kedy vyjde najočakávanejšia hra súčasnosti, GTA 6. Aj keď spoločnosť neprezradila konkrétny dátum a nespustila žiadnu kampaň, sama očakáva, že v nasledujúcom fiškálnom roku poletia jej tržby raketovým tempom smerom nahor. To znamená len jedno, predstavenie veľkého titulu.

Na základe tejto informácie môžeme predpokladať, že GTA 6 si oficiálne zahráme v období od 1. apríla 2024 do 31. marca 2025. Pôvodne sa špekulovalo nad tým, že oficiálne vydanie príde buď koncom roka 2024, alebo začiatkom roka 2025, takže to vcelku sedí. Rovnako je v tejto súvislosti potrebné zdôrazniť, že ku oficiálnemu predstaveniu hry musí prísť oveľa skôr. GTA 5 bolo oznámené skoro dva roky pred tým, než sa dostalo do predaja.

V prípade GTA 6 by to mohlo mať podobnú postupnosť. Prvého traileru, alebo oficiálnych informácií, by sme sa vďaka tomu mohli dočkať ešte koncom roka 2023 (skloňuje sa 27. október), prípadne začiatkom budúceho roka. Nechajme sa prekvapiť.

GTA 6 bude najdrahšia hra histórie. Takýto je rozpočet (23. júl 2023)

GTA 6 trailer
Zdroj: Bing AI / Rockstar Games

GTA 5 je pravdepodobne tá najúspešnejšia konzolová hra, aká bola kedy vytvorená. Už 10 rokov v kuse dokáže bez prestávky generovať slušný zisk, kvôli čomu sa jej vývojári nikam neponáhľajú s nástupcom. Podľa najnovších únikov bude GTA 6 veľkolepá záležitosť, ktorá bude „vyčačkaná“ do posledných detailov. Úniky tvrdia, že má mať najväčší rozpočet v histórii.

Pôvodne sa špekulovalo nad tým, že GTA 6 bude mať rozpočet na úrovni 1 miliardy amerických dolárov. Už to by bolo samé o sebe rekordom, ktorý by päťnásobne prekročil náklady na vývoj predchodcu GTA 5 (cca 200 miliónov dolárov). Nový únik ale tvrdí, že Take Two bude do GTA 6 celkovo investovať oveľa viac, dokopy až 2 miliardy amerických dolárov, čim bude rozpočet na predchodcu prekročený desaťnásobne!

Nevieme síce, do akej miery môžeme týmto informáciám dôverovať, no v správe sa spomína, že ide o celkovú investíciu do vývoja hry, ktorá môže prinášať nový obsah pokojne aj počas nasledujúcich 10 rokov. Aj keď sa nám zdá zdajú 2 miliardy dolárov, ako značne prestrelené, v konečnom dôsledku to môže byť pravda. Len pre predstavu, hre GTA 5 sa podarilo od roku 2013 zarobiť skoro 8 miliárd dolárov. Ak by to zopakovala aj hra GTA 6, aj s dvojmiliardovou investíciou by šlo o veľmi slušný výsledok.

18-ročný hacker, ktorý odhalil GTA 6 sa na pojednávanie o svojom treste nedostaví. Nie je na tom psychicky dobre (17. júl 2023)

GTA 6 únik
Zdroj: Teapotuberhacker

Takmer pred rokom sa na internet dostali videá, ktoré údajne zobrazovali jednu z najočakávanejších video-hier súčasnosti, GTA 6. Išlo o zábery, z ktorých bolo jasné, že unikli priamo vývojárom, nakoľko šlo o nedokončené súčasti plné zvláštnych nápisov a detailov.

A aj keď to nikto nečakal, štúdio Rockstar Games tento únik potvrdilo, pričom však zdôraznilo, že šlo o ranné štádium vývoja hry. Veľa vecí, ktoré sme mohli vidieť vo videách teda vo finále vôbec nemusia byť vo finálnom produkte.

O celý únik sa postaral len 18 ročný hacker Arion Kurtaj, ktorého po útoku pomerne rýchlo vypátrala polícia. Ten sa síce snažil zakryť všetky digitálne stopy, no evidentne sa mu to celkom nepodarilo. Kurtaj má byť za svoj čín súdený, avšak podľa nedávnych zistení sa na pojednávanie v Londýne nedostaví. Dôvodom je jeho zlý psychický stav.

Toto je predpokladaný dátum oznámenia GTA 6 (03.6.2023)

GTA 6
Zdroj: Bing AI / Deviant ART

Aj keď sa už na internete objavilo viacero únikov ohľadom toho, kedy príde na trh hra GTA 6, teraz je tu jeden nový, ktorého predpoveď dáva zmysel. Leaker TimeTravel sa dostal ku informácií, podľa ktorej by hra mohla byť oficiálne dostupná už v priebehu roka 2024, alebo začiatkom roka 2025.

Dôležité je ale zdôrazniť, že ku oznámeniu by malo dôjsť oveľa skôr. Najočakávanejší titul posledných rokov by mohol ukázať svoj trailer už 27. októbra 2023 podobne, ako to bolo pri hre GTA 5. Tá sa nám po prvýkrát odhalila začiatkom roka 2011, pričom k oficiálnemu začiatku predaja došlo takmer o dva roky neskôr, v septembri 2013.

Konečne vieme, kedy si zahráme GTA 6 (18.05.2023)

GTA 6 grafika
Zdroj: YouTube / Gam3 4 Lif3 (úprava redakcie)

Začiatkom mája sme zverejnili únik, v ktorom sme uviedli, že hra GTA 6 môže byť oznámená už 17.05.2023. Napokon sme sa oficiálneho traileru v tento dátum nedočkali, no vydavateľ Take-Two počas tohto dňa zverejnil finančné výsledky prostredníctvom tlačovej správy, v rámci ktorých predstavil aj svoje očakávania na budúce roky.

Firma sa podľa vlastných odhadov pripravuje na vydanie nového herného titulu gigantických rozmerov už na prelome rokov 2024 – 2025, nakoľko predpokladá, že jej tržby (ktoré boli v tomto roku vďaka minuloročnej akvizícii Zynga rekordné) dosiahnu až 8 miliárd amerických dolárov z aktuálnej 5,3 miliardy. Navyše by mali ďalej ešte výraznejšie rásť!

Na základe tohto môžeme predpokladať, že GTA 6 príde v priebehu roka 2024 (skôr na jeho konci) a oficiálneho traileru vrátane detailov sa dočkáme v nasledujúcich mesiacoch. Naďalej teda zostávame napätí a čakáme, čo si pre nás vydavateľ Take-Two, pod ktorého patrí Rockstar Games chystá.

GTA 6 môže byť oznámené čoskoro (04.05.2023)

GTA 6
Zdroj: YouTube / INTER (snímka obrazovky)

Aj keď sa môže zdať GTA 6 ešte relatívne ďaleko, nedávno sa na internete objavili indície, že hra by mohla byť predstavená už čoskoro. Na základe zistení z herného priemyslu by ku prvé veľkému oznámeniu mohlo dôjsť už 17. mája 2023 a teda o cca 2 týždne.

Pokiaľ sú tieto informácie pravdivé, Rockstar Games si pre nás pri vyššie uvedenom dátume pripraví minimálny prvý teaser, ktorý nám ukáže náhľad mesta, hlavných postáv a prvých detailov z hry GTA 6.

Podobne to vývojári urobili aj v roku 2011 (pozrieť si ho môžete nižšie), keď nám poprvýkrát ukázali GTA V. Trvalo potom ešte približne jeden a pol roka, kým sa hra dostala do predaja. Podobný scenár očakávame aj pri GTA VI.

Na internet unikla údajná mapa GTA 6 (05.4.2023)

gta 6 mapa
Zdroj: Reddit

Na internete sa nedávno objavila mapa, ktorá údajne zobrazuje prostredie v hre GTA 6. Ide o akýsi „zlepenec“, ktorý mali hráči vytvoriť po minuloročnom úniku, ktorý sa dostal na internet. Samotná mapa zatiaľ nie je finálna a mala by slúžiť predovšetkým na predstavu toho, ako bude hra vyzerať.

GTA 6 si možno zahráme už v roku 2024 (13.3.2023)

GTA 6
Zdroj: Bing AI / Deviant ART

Známy leaker Tez2 zverejnil pred pár dňami pomerne prekvapivú predpoveď. Aj keď sa dlhodobo predpokladá, že GTA 6 bude predstavené v roku 2023 a na trh príde najskôr v roku 2025, podľa leakera môže byť všetko ináč.

To, že hra bude s prvým trailerom predstavená v roku 2023 je zrejme isté. Istý však zďaleka nie je dátum vydania. Hra by totiž podľa úniku mohla prísť na trh už pred Vianocami 2024, vďaka čomu by sme si ju zahrali oveľa skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. A ak by sa aj náhodou preložila na rok 2025, vyjsť by mohla na jeho začiatku a nie konci.

Každopádne sa tu stále bavíme o aspoň polročnom urýchlení vývoja, čo sa niekde bude musieť podpísať. Podľa slov leakera Tez2 sa môže stať, že hra nebude k dispozícii kompletná.

Samozrejme, že si budete môcť prejsť všetky misie od začiatku do konca no aby ste si hru na 100 % užili, dokúpiť si budete musieť špeciálne DLC balíky, ktoré budú prichádzať postupne. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Takto by vyzeralo GTA 6 v Unreal Engine (02.2.2023)

Krátke demo video, ktoré bolo zverejnené pred pár dňami ukazuje fanúšikom hernej série Gran Theft Auto víziu nového dielu, ktorý bude zasadený do amerického mesta Miami a vystúpi v ňom vôbec po prvýkrát aj ženská postava.

Autor TeaserPlay sa pri tvorbe evidentne inšpiroval minuloročným únikom, ktorý nám o hre prezradil mnoho detailov. Upozorňujeme však, že v tomto prípade ide len o herné demo, ktoré v praxi skoro nie je hrateľné. Ako vízia to však stačí a ak by GTA 6 vyzeralo takto, určite by sme neboli proti.

Prvý trailer na GTA 6 je dokončený. Toto v ňom uvidíme (15.1.2023)

Zdroj: YouTube / Gam3 4 Lif3

Známy leaker SanlnPlay prišiel s dôležitou novinkou. Podľa jeho informácii herné štúdio Rockstar Games už pripravilo prvý trailer pre hru GTA 6, ktorý by mal byť verejnosti sprístupnený v priebehu tohto roka.

Video by sa malo v týchto chvíľach prekladať do rôznych jazykov a taktiež na ňom tvorcovia ešte upravujú niektoré detaily.

SanlnPlay dokonca prezradil aj niekoľko detailov, ktoré v oficiálnej video-ukážke uvidíme. Mal by sa v nej nachádzať napríklad klasický prelet lietadla nad kamerou, jašterica prechádzajúca cez cestu, žena, ktorá je vo väzení a cvičí, či pes, ktorý si vylihuje na pláži a relaxuje. Uvidíme teda, či sa autor úniku aspoň trochu trafil. Ukáže to ale až čas!

Konečne poznáme možný dátum predstavenia GTA 6 (27.11.2022)

Uniknuté videá z rannej fázy vývoja GTA 6
Zdroj: Uniknuté videá z rannej fázy vývoja GTA 6

Na internet sa dostali dokumenty od spoločnosti Microsoft, ktoré omylom prezrádzajú rok, v ktorom vyjde GTA 6. Dá sa však povedať, že sme to už dávnejšie očakávali.

Nový diel extrémne populárnej hernej série by totiž mohol prísť na trh už v roku 2024, pričom oznámenia by sme sa mali dočkať pravdepodobne v priebehu roka 2023.

V tom istom období spoločnosť Microsoft plánuje vydať aktualizovanú verziu hernej konzoly Xbox Series X a Sony zase PlayStation 5. Nové generácie herných konzol potom prídu až v roku 2028, takže na GTA 6 by vám mal stačiť aj aktuálny hardvér.

Rockstar Games potvrdilo, že uniknuté videá z hrania GTA 6 sú pravdivé (19.9.2022)

GTA 6 únik
Zdroj: Teapotuberhacker

Po tom, čo sa na internete objavilo cez 90 videí zachytávajúcich GTA 6 v rannom štádiu vývoja sme nevedeli, do akej miery môžeme tomuto úniku veriť. Predsa len sa zdal až príliš podozrivý a existovala pravdepodobnosť, že ide o GTA 5 plné módov.

Teraz to však vyzerá tak, že únik bol skutočne pravdivý, pretože to potvrdilo štúdio Rockstar Games vo svojom oficiálnom vyjadrení. Okrem toho spoločnosť Take 2 Interactive postupne nahlasuje všetky videá na YouTube z dôvodu porušenia autorských práv. Ak by sa nejednalo o skutočný leak, zrejme by to nerobila.

„Nedávno sme sa stali obeťou narušenia siete, pri ktorom neoprávnená tretia strana získala prístup k dôverným informáciám z našich systémov vrátane prvých záberov z vývoja ďalšej hry Grand Theft Auto,“ Napísalo štúdio svojim fanúšikom.

Sme nesmierne sklamaní, že sme sa s vami všetkými takto podelili o podrobnosti o našej ďalšej novinke. Naša práca na ďalšej hre Grand Theft Auto bude pokračovať podľa plánu a my sme naďalej odhodlaní poskytnúť vám, našim hráčom, zážitok, ktorý skutočne prekoná vaše očakávania.“

https://www.youtube.com/watch?v=wy-FIvPck0I

Videá nám teda potvrdili nie len to, že na GTA 6 sa stále pracuje, ale aj to, že si v hre budeme môcť vôbec po prvýkrát zahrať za ženskú postavu. Rovnako tak bolo potvrdené aj mesto, ktorým by malo byť Vice City. Samozrejme sa, ale môže stať, že hra bude natoľko rozsiahla, že ponúkne viacero miest, v ktorých sa budú odohrávať misie.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: GTA 6 je oficiálne oznámené štúdiom Rockstar Games

Nakoniec ešte stojí za pozornosť, že hacker so pseudonymom teapotuberhacker mal okrem 90 videí získať aj zdrojový kód ku GTA 6, pričom teraz sa vývojárom vyhráža, že ak sa nebudú chcieť dohodnúť, zverejní ho na internete. O tom, ako celá táto situácia skončí vás budeme informovať v ďalších aktualizáciach článku. 

Unikli videá z hrania GTA 6. Ide o jeden z najväčších leakov v hernom priemysle (18.9.2022)

Dnešný únik označujú mnohé média za jeden z najväčších v hernom priemysle. Na internet sa dostalo až 90 videí, ktoré ukazujú podrobné detaily z GTA 6. Rovnako tak bol zverejnený aj údajný zdrojový kód hry. Všetko sa odohralo na známom webe GTAForums.

Autorom je človek so pseudonymom “teapotuberhacker”, ktorý o sebe tvrdí, že pred pár dňami hackol UBER. Samotný súbor, ktorý obsahoval videa má veľkosť 3,4 GB a podľa slov autora zobrazuje GTA 6 vo vývojárske verzii.

Ak sa vám teda nezdá grafika, textúry, animácie či pohyby, je to úplne v poriadku. Vo finále to bude fungovať lepšie.

Rovnako tak sa môžete pokochať takzvaným debug režimom a novou ženskou postavou, ktorá sa v hernej sérii GTA objaví vôbec po prvýkrát. 

Celý 3,4 GB súbor stiahnete tu, niekoľko videí si môžete pozrieť aj pod týmto odstavcom.

https://www.youtube.com/watch?v=DF9EapvA0jM

Update: na niektoré videa podalo štúdio Take 2 Interacrive sťažnosť z dôvodu porušenia autorských práv. Je to ďalší náznak toho, že zábery sú skutočné? To uvidíme zrejme už čoskoro.

Takáto veľká by mala byť mapa v GTA 6 (19.8.2022)

Podľa najnovších únikov, ktoré čiastočne súhlasia s predošlými správami, by sa hra GTA 6 mala neustále vyvíjať a zlepšovať. Neplatí to však len pre online svet, na čo sme boli zvyknutí pri aktuálnom GTA 5.

Vývojári v Rockstar Games vraj už teraz pracujú na ďalších rozšíreniach, ktoré by nám mali pripomínať balíčky The Lost and Damned alebo The Ballad of Gay Tony z hry GTA 4. V súčasnej dobe by však mohli byť oveľa obsiahlejšie.

Týmto spôsobom nenarážame len na nové postavy či misie ale aj nové miesta, či dokonca mestá, ktoré by do hry mohli pribúdať postupne. Rovnako tak je pravdepodobné, že sa v offline verzii hry objaví systém mikro-transakcií, cez ktorý budeme nakupovať rôzne rozšírenia či vylepšenia.

Dôležité je však zdôrazniť, že ak sa toto stane realitou, môže to skomplikovať prácu moderom a ľuďom, ktorí si módy do offline sveta tak radi inštalujú. Nebude totiž prekvapením, že ak bude chcieť Rockstar Games svoje GTA 6 neustále vylepšovať, bude sa snažiť brániť tomu, aby to mohli robiť aj iní ľudia. To by bola veľká škoda…

Takáto veľká by mala byť mapa v GTA 6 (4.8.2022)

Porovnanie mapy v Red Dead Redemption 2 vs GTA V
Porovnanie mapy v Red Dead Redemption 2 vs GTA V Zdroj: Reddit

Podľa najnovšieho úniku od Matheusvictorbr-, by mala byť mapa v hre GTA 6 približne rovnako veľká, ako v mapa Red Dead Redemption 2 so zahrnutými „karibskými ostrovmi“, ktoré však nebudú súčasťou štandardného otvoreného sveta.

To znamená, že by sa k nim hráč dostal len v rámci jednej z misií, no počas bežného hrania by neboli k dispozícii. Bolo by to podobné, ako tropický ostrov Guarma v RR2 alebo North Yankton v GTA V.

Do GTA 6 príde žena. Hlavný príbeh sa má začať odohrávať v Miami – Vice City (28.7.2022)

GTA 6
Zdroj: YouTube / 12th Hour

Známy herný portál IGN zverejnil správu, v ktorej uviedol, že ďalší diel GTA 6 príde s jednou zásadnou novinkou v porovnaní s predchodcom. Zatiaľ čo v GTA 5 ste si mohli zahrať za tri mužské postavy, v nástupcovi by to mali byť už iba dve postavy.

Jedna z nich bude žena pochádzajúca z Južnej Ameriky a druhá zase bližšie nešpecifikovaný muž. Táto dvojica by mala pripomínať legendárne duo bankových zločincov Bonnie & Clyde, ktoré v USA vyčíňalo na začiatku minulého storočia.

Začiatok hry sa bude odohrávať v Miami, respektíve Vice City a jeho priľahlých oblastiach. Zdroje blízke Rockstar napovedajú, že mesto bude väčšie než čokoľvek, na čo sme boli doposiaľ v hernej sérii GTA zvyknutí. Taktiež sa máme tešiť na to, že postupom času budú do hry pribúdať aj ďalšie veľké mestá ako aj misie. Jej rozsah môže mať tak nevídané rozmery.

V GTA 6 budeme možno hrať len za jednu osobu (19.7.2022)

GTA 6
Zdroj: YouTube / INTER (snímka obrazovky)

Aj keď sme v uplynulých mesiacoch počúvali, že do GTA VI prídu tri herné charaktery, pričom sa poprvýkrát stretneme aj so ženou, túto informáciu vyvrátil novinár Jason Schreier. Podľa jeho názoru nie sú úniky presné a mali by sme ich brať s rezervou.

Veľa používateľom sa vraj koncept GTA V, v ktorom sme hrali za Michaela, Franklina a Travora príliš nepáčil, pretože sa ťažšie sústredili na jeden príbeh (keď mali k dispozícii tri). Aj to by mohlo viesť štúdio Rockstar k rozhodnutiu, že GTA 6 už nebude mať tri ale len jednu hlavnú postavu.

GTA 6 musí byť tak dobré, ako to len bude možné (15.7.2022)

Zdroj: YouTube / Gam3 4 Lif3

Aj keď máme oficiálnych informácií ohľadom GTA 6 stále relatívne málo, vývojárske štúdio Rockstar čoraz viac naznačuje príchod ďalšieho dielu jeho najlegendárnejšej hernej série. Vývojári sa v tejto chvíli majú sústrediť na to, aby hra prekonala všetky očakávania fanúšikov aj hráčov. Vraj má byť najlepšia, ako sa len dá.

„V posledných rokoch sme neustále presúvali viac vývojových zdrojov na ďalší diel série Grand Theft Auto. Viac ako kedykoľvek predtým chápeme potrebu prekonať očakávania hráčov a to, aby bol tento ďalší diel najlepší, aký môže byť,“ uviedlo štúdio Rockstar vo svojom poslednom príspevku na blogu Rockstar Newswire.

Aj keď ide o dosť odvážne tvrdenia, nezabúdajme, že predchodca GTA 5 vyšiel ešte v roku 2013 a od tej doby sa posunuli herné systémy, grafika a možnosti na úplne iný level.

Inými slovami, aj keď je GTA V vynikajúca hra, GTA 6 by ju nemalo mať problém nahradiť. Navyše, Rockstar si určite od titulu sľubuje, že z neho bude tažiť podobne ako z predchodcu aspoň 5 – 10 rokov. Aj preto si nemôžu vývojári dovoliť akékoľvek zaváhanie.

V hre GTA 6 sa stretneme s meniacou sa mapou  (11.7.2022)

GTA 6 koncept mapy
Zdroj: YouTube / MrBossFTW

Aj keď nejde o žiadne oficiálne informácie ale len o únik, vzhľadom na aktuálne trendy v hrách by dával zmysel. Na internete sa objavili informácie o tom, že GTA 6 dostane neustále meniacu sa mapu v závislosti od sezóny podobne, ako populárny Fortnite. Toto by sa dalo perfektným spôsobom využiť najmä v rámci GTA Online, no taktiež v klasickej kampani.

Taktiež je dosť možné, že si počas hrania GTA 6 prejdeme viacerými časovými obdobiami, no hlavná časť hry by sa mala odohrávať v prítomnosti. Niektoré kratšie pasáže by nás ale mohli vrátiť do 70-tých až 80-tých rokov minulého storočia, čo by prinieslo do celého Vice City a ďalších miest úplne iný nádych.

Rockstar chce pridať do GTA 6 realistickejšiu dopravu a inteligentnejšie NPC postavy (11.7.2022)

Zdroj: YouTube / TeaserPlay

Herné štúdio Take-Two Interactive získalo ešte minulý rok patent na technológiu, ktorú vyvíja štúdio Rockstar, aby mohli byť NPC postavy oveľa sofistikovanejšie než v súčasnom GTA V. Pokiaľ sa pozrieme na prihlášku, zistíme, že vývojári nechcú, aby boli schopnosti NPC limitované maximálnym výkonom hardvéru alebo softvéru. Pokiaľ teda bude hra spustená ne extrémne výkonnom PC, zážitok by mohol byť väčší, ako na počítači so slabším procesorom.

Cieľom Rockstar je, aby bol celý svet v GTA 6 podstatne realistickejší a pripomínal skutočnosť. Aj preto by sa NPC za volantom mohli naučiť lepšie pracovať s akceleráciou, časom brzdenia, vzdialenosťou brzdnej dráhy, maximálnou rýchlosťou na prejazd zákrut a ďalšími premennými, ktoré vytvárajú efekt dokonalosti.

Pokiaľ si zahráte GTA V či staršie tituly Grand Theft Auto, rýchlo zistíte, že samotné spôsoby šoférovania a správania NPC sa postupom času vyvinuli, no stále nie sú na dostatočne vysokej úrovni. Príchod nástupcu by to mohol zmeniť a všetkým ostatným hrám ukázať, ako to má vyzerať.

Nové GTA VI bude mať zrejme debut v roku 2024 (10.7.2022)

GTA 6
Zdroj: YouTube / GTA Central

Analytik spoločnosti Take 2, ktorý má na starosti prípravu finančných plánov naznačil, že už na budúci rok sa dočkáme predstavenia ďalšieho veľkého titulu. Pravdepodobne hra GTA VI bude vydaná medzi aprílom 2023 a marcom 2024, pričom jej príchod spôsobí približne 14 % nárast držieb na zhruba 9 miliárd amerických dolárov.

Uvedené informácie samozrejme môžu súvisieť aj s inými hrami, napríklad príchodom väčšieho titulu od Zyngy, ktorý bol odkúpený, no množstvo ľudí pohybujúcich sa v hernom priemysle súhlasí s názorom, že pôjde o očakávané vydanie GTA VI.

Podľa iných únikov sa dočkáme oznámenia hry niekedy v roku 2022 a vydanie by mohlo byť naplánované na rok 2023. Pridajme však niekoľko odkladov a sme v roku 2024, o ktorom sa v kuloároch hovorí už dlhšiu dobu.

GTA 6 by mohlo priniesť pád mrakodrapu (10.7.2022)

Padajúci mrakodrap v hre Battllefield 4, ktorý by mohol byť inšpiráciou pre GTA VI
Padajúci mrakodrap v hre Battllefield 4, ktorý by mohol byť inšpiráciou pre GTA VI (foto: youtube /
ƒ r u 7 7 y)

Už v priebehu tohto roka sa na internete objavili správy, že štúdio Rockstar hľadá nového zamestnanca, ktorý bude pracovať na špeciálnych vizuálnych efektoch. Konkrétne by malo ísť o šikovného VFX umelca, ktorý sa bude podieľať na vývoji hry GTA 6.

Do popisu práce štúdio napísalo, že ideálny človek by mal vedieť vniesť ďalší život do prostredia, postáv, zbraní, vozidiel a ďalších prvkov hry. Jeho vizuálne efekty by mali pomôcť hráčovi, aby sa lepšie ponoril do dôveryhodného sveta, od použitia rôznych ambientných efektov až po hmyz, ktorý by lietal okolo hlavnej postavy. Rockstar si tiež predstavuje, že tento človek by mal vedieť spracovať dážď kvapkajúci spoza budov a takisto pripraviť špeciálne ničivé akcie, ako sú napríklad padajúce mrakodrapy a podobne.

Keďže má byť hra GTA 6 plná akcie a zároveň má prekonávať všetko, na čo sme už zvyknutí, nemôžeme sa čudovať tomu, že chcú do nej v Rockstar Games pridať aj padajúci mrakodrap. Je viac ako pravdepodobné, že rozsah možností ničenia domov alebo ulíc bude podstatne vyšší v porovnaní s GTA 5, ktoré vyšlo ešte v roku 2013. Ak sa nástupca ukáže po viac ako 10 rokoch, vývojári už budú mať aj úplne iné možnosti po stránke výpočtového výkonu.

Vývoj Red Dead Online končí! V Rockstar Games sa naplno venujú GTA VI (9.7.2022)

red dead redemption 2
Zdroj: Rockstar Games

Aj keď do neho v Rockstar vkladali veľké nádeje, Red Dead Online nie je ani zďaleka taký populárny ako GTA V Online. Aj preto sa nemôžeme čudovať najnovšiemu rozhodnutiu vývojárskej spoločnosti, ktorá jeho vývoj nadobro ukončuje.

Podľa dostupných informácii to celkom logicky súvisí s prácami na novom diele GTA 6 / GTA VI, ktorý by mohol byť predstavený už tento rok. Rockstar je vraj natoľko sústredený na nástupcu GTA V (jednej z najpopulárnejších hier súčasnosti), že mal preložiť aj vývoj remastrovaných verzii klasických hier GTA IV (2008) a Red Dead Redemption (2010).

Dôležité je však podotknúť, že aj keď sa vývoj Red Dead Online končí, neznamená to, že už bude nedostupný. Hru si budete môcť naďalej zahrať, avšak v najbližšej dobe už nemáme očakávať žiaden prelomový obsah.

V GTA 6 by sme sa mali stretnúť s troma hlavnými postavami. Po prvýkrát aj so ženou!

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Dlhú dobu sa špekuluje o tom, čo bude hlavnou náplňou príbehu hry GTA 6. Hoci sa pôvodne hovorilo o tom, že titul dostane tri hlavné postavy (ku ktorým sa dostaneme nižšie) v súčasnosti je oveľa pravdepodobnejšia existencia len dvoch postáv. Potvrdzuje to koniec koncov aj prvý oficiálny trailer.

Pôjde o muža a ženu, pričom táto dvojica má pochádzať z vysokou pravdepodobnosťou z Južnej Ameriky a spolu by mali vykrádať banky, alebo vykonávať inú kriminálnu činnosť. Príbeh má byť inšpirovaný legendárnym duom bankových zločincov Bonnie & Clyde, ktoré v USA vyčíňalo na začiatku minulého storočia.

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Rovnako sa špekuluje nad tým, že vývojári budú pri GTA 6 oveľa viac umiernení, než v predošlých tituloch v oblasti žartov na adresu rôznych marginalizovaných skupín. Tieto zmeny by sme mali pocítiť aj priamo v príbehu, ktorý už nemusí byť taký „ostrý“, ako sme na to zvyknutí. Hlavné postavy GTA 6 sme rozobrali podrobnejšie v samostatnom článku. 

Hovorilo sa aj o iných postavách

Podobne ako v predošlej hre GTA 5, sa predpokladalo, že aj v nástupcovi si zahráme za tri hlavné postavy. Tentokrát však mali byť úplne iné a jeden z charakterov mala po prvýkrát stvárňovať žena. Vďaka uniknutému dokumentu boli k dispozícii podrobnosti, ktoré sa týkajú Ricarda, Casey a rovnako aj Rose. Takto boli tieto postavy popisované:

Ricardo – je bývalý kolumbijský špeciálny agent a plánovač posadnutý bohatstvom a mocou. Hoci je ilegálnym imigrantom, má najlepšiu hlavu z tria a verí, že konfliktu sa treba vyhýbať vždy, keď je to možné. Je to tak lepšie pre biznis.

Casey – Je bývalý boxer, ktorému sa ľudia vyhýbajú. Často je posadnutý hnevom a nemá problém ubližovať ľuďom. Napriek tomu vlastní mačku a spí 12 hodín denne. Casey je zameraný na peniaze a aby sa k nim dostal, nemá problém zbaviť sa tých, ktorí mu prekážajú v ceste. Je to chladný a sadistický muž.

Rose – policajtka, ktorá sa ocitla v zlej životnej situácii kvôli svojej práci, pohlaviu a traumatickej udalosti straty manžela z minulosti. Na prvý pohľad síce pôsobí ako dobrý človek, no v skutočnosti zastáva mocenskú pozíciu v tíme a svoju prácu využíva na to, aby mohla páchať a kryť zločiny. 

V GTA VI by sme sa mali stretnúť aj s ďalšími osobami zo starších GTA hier. Uvidíme teda, ako to napokon dopadne.

GTA V
Zdroj: Rockstar Games

V tomto zozname sa nachádzajú všetky z nich:

 • Nikko Bellic
 • Bruce Kibutz
 • Poppy Mitchell
 • Bruce Spade
 • Jacob Hughes
 • Lacey Jonas
 • Roman Bellic
 • Miranda Cowanová
 • Gay Tony
 • Candy Suxxx
 • januára Vasquez
 • Cloe Parker
 • Yusuf Amir
 • Rodina Avon Crastenburg
 • Juan Strickler

Mesta v GTA 6 budeme veľmi dobre poznať 

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Hry Grand Theft Auto sa vždy odohrávali vo fiktívnych mestách, ktoré pripomínali skutočné americké mestá. Zatiaľ čo v GTA V sme si mohli zahrať na ostrove, kde sa nachádzalo Los Santos a niekoľko menších priľahlých obcí, v GTA VI to bude úplne ináč.

Nedávno sa na internete objavil únik, ktorý uviedol, že hra GTA 6 bude situovaná do fiktívneho Miami, respektíve Vice City a to teraz potvrdil aj oficiálny trailer.

Prečítajte si tiež  Unikol zdrojový kód GTA 5: Pre Rockstar Games ide o obrovský problém
GTA 6
Zdroj: Rockstar Games
GTA 6
Zdroj: Rockstar Games
GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Toto mesto a jeho priľahlé oblasti, majú byť po stránke rozlohy väčšie než čokoľvek, na čo sme boli doposiaľ v Gran Theft Auto zvyknutí. Tešiť sa môžeme na obrovské mrakodrapy, menej husto osídlené oblasti, ostrovy prepojené mostami či klasické floridské mokrade. Ak vás zaujíma mapa GTA 6, rozoberali sme ju v samostatnom článku.

Správy z minulosti však nevylúčili ani pridanie ďalších miest, ktoré sú opisované nižšie. Ak by sa to stalo realitou, do kampane by pribudli postupne spolu s novými misiami. GTA 6 tak môže získať neuveriteľne dlhý príbeh napríklad v rámci rozšírení. Na začiatku však musíme počítať len s Vice City a jeho priľahlými oblasťami.

Podľa dávnejšieho úniku sa v hre s Los Santos (Los Angeles) nestretneme, no môžeme sa tešiť Liberty State, ktorý bude odkazovať na New York či New Yersey, Carcer City s odkazom na Detroit či Cottonmouth s odkazom na New Orleans.

 • Liberty State (poznáme z GTA IV)
 • Vice City (Poznáme z GTA Vice City)
 • Carcer City (Poznáme z hry Manhunt)
 • Cottonmouth (Poznáme z hry Manhunt 2)

Pretože vám pravdepodobne posledné dve mesta nič moc nehovoria, dôležité je pripomenúť, že sa už objavili v hrách od vývojárov z Rockstar Games. Išlo o tituly Manhunt z roku 2003 a Manhunt 2 z roku 2007, ktoré niektorí fanúšikovia označujú za súčasť akéhosi GTA Universe.

Dej sa bude odohrávať v súčasnosti 

GTA 6
Zdroj: Rockstar Games

Veľa sa hovorilo o tom, že sa hra GTA VI bude odohrávať v minulosti, konkrétne v 80-tých a 90-tých rokoch minulého storočia. Momentálne nie je vylúčené, že sa niektoré pasáže hlavnej dejovej línie presunú aj do tohto obdobia, avšak posledný únik naznačuje, že drvivá časť príbehu bude zasadená do súčasnosti a teda do roku 2023 / 2024.

Nakoľko sa predošlá hra GTA V odohrávala v roku 2013, jej nástupca sa posunie technológiami, autami a prakticky všetkým o 10 rokov popredu. Samotný príbeh by mal mať cez 4 500 minút hrateľného času a teda asi 75 hodín. Dokonca sa objavili informácie, že by hravo mohol preskočiť aj 100 hodín. Vzhľadom na to, o akú zásadnú premiéru ide tomu môžeme aj celkom veriť.

Zároveň sa v úniku píše o tom, že svet je plne rozvinutý, s oveľa rozsiahlejším zásahom internetu, množstvom celebrít a interaktívnymi sociálnymi médiami Lifeinvader, Bleeter (hráči si budú môcť založiť vlastné účty Bleeter a interagovať medzi sebou online) a ChiSpy (platforma na zdieľanie videí – paródia na TikTok). 

Vývojári pridajú do GTA 6 aj mnoho zaujímavých aktivít

GTA V
Zdroj: Rockstar Games

Je už takmer tradíciou, že herná séria GTA obsahuje rôzny mini hry, respektíve aktivity, ktoré si môžete užívať mimo štandardnej dejovej línie.

Práve vďaka tomu pôsobí virtuálny svet relatívne živo a hlavne reálne, čo je dôležitým aspektom, na ktorý sa vývojári zameriavajú. V uniknutom dokumente sa napríklad spomína, že GTA 6 prinesie hráčom možnosť vyskúšať si:

 • hazardné hry
 • Golf
 • Surfovanie
 • Skateboarding
 • Tenis
 • Biliard
 • Šach
 • Basketbal
 • Bowling
 • Striptízové kluby
 • Kiná
 • Arkády

Okrem tohto zoznamu príde pravdepodobne aj veľa ďalšieho, na čo sme boli zvyknutí v starších hrách Grand Theft Auto. Predpokladáme tiež, že mnohé aktivity, ktoré už poznáme najmä z GTA V, budú kompletne prepracované a hlavne vylepšené.

GTA V
Zdroj: YouTube / Gtamen (snímka obrazovky)

Ak vás teda v danej chvíli nebude baviť príbeh, vo virtuálnom svete si budete môcť zajazdiť na taxíku a rozvážať ľudí alebo ísť napríklad do prírody na lov. Takúto rozmanitosť vám žiadna iná hra neponúkne.

V hre sa stretneme s unikátnym wanted levelom 

GTA V
Zdroj: YouTube / Mike The Goon (úprava redakcie)

Keďže je Grand Theft Auto odjakživa plné kriminálnych aktivít, asi nie je prekvapením, že sa tvorcovia budúcej hry zamerali na prepracovanie celkového wanted levelu a schopností policajtov. Tí by mali podľa úniku vedieť používať psy, slzotvorný plyn, štíty proti nepokojom či pokročilé bojové techniky.

Wanted level by mal fungovať nasledovne: 

 • ★  Orgány činné v trestnom konaní sa vás pokúsia odtiahnuť alebo zastaviť priamo na ulici. Tieto trestné činy zvyčajne vedú k pokute a nie k zatknutiu, hoci sa môžete pokúsiť vyhovoriť sa z pokuty pomocou výziev na obrazovke.
 • ★★  Orgány činné v trestnom konaní vás budú prenasledovať, ale neublížia vám.
 • ★★★  Policajti sa vás pokúsia zatknúť a v prípade potreby použijú smrtiacu silu.
 • ★★★★  Policajti sa vás budú snažiť zabiť. 
 • ★★★★★  Prítomnosť polície sa zvyšuje.
 • ★★★★★★ Pridajú sa zložky NOOSE a FIB. Pokúsia sa vás zabiť všetkými potrebnými prostriedkami.

Miesto činu bude pre políciu dôležité:

Pokiaľ spáchate závažný trestný čin, orgány činné v trestnom konaní na danom mieste zriadia na 6 hodín perimeter, v rámci ktorého sa pokúsia vypočuť čo najviac svedkov a podozrivých. Detektívi sa budú snažiť spájať súvislosti a informácie o trestnom čine s podrobným opisom udalosti ako aj osôb. Ich zistenia sa dostanú tiež do rádia, televízie atď…

GTA V
Zdroj: YouTube / Jerutastic (úprava redakcie)

Ak sa vrátite na miesto činu, získate jednu hviezdičku (osoba záujmu) a polícia vás začne vypočúvať. Ak utečiete, získate ďalšiu hviezdu. Ak sa vám podarí neprezradiť sa, policajti vám poďakujú a ich pozornosť sa obráti inam. Keď hráte za Rose, môžete byť volaní na miesta činu, dokonca aj na tie, ktoré spáchala jedna z hrateľných postáv.

Civilistov budete môcť zatýkať aj vy sami: 

Čo je taktiež zaujímavé, pokiaľ sa rozhodnete hrať za Rose, budete môcť nariadiť ostatným policajtom, aby sa vzdialili od miesta činu, ktoré ste vytvorili, alebo ich zavolať na pomoc, keď sa ocitnete v prestrelke. Taktiež budete môcť zatknúť civilistov, prikázať im nastúpiť do policajného auta a následne ich odviesť na stanicu. 

Boj na blízko s parkúrovými prvkami 

Podľa úniku sa hráči môžu tešiť aj na prepracovaný boj na blízko. Popisovaný je ako najkomplexnejší, najťažší a najzaujímavejší zo všetkých titulov Rockstar Games. Zároveň by mal byť ale podobný tomu, čo už roky poznáme z hry RDR2. 

Zaujímavosťou má byť zakomponovanie aj rôznych parkúrových prvkov. Informácií je však na túto tému zatiaľ vcelku málo a tak si na detaily budeme musieť ešte počkať.

Menej zdravia a ťažší prístup k hotovosti

Čo by to bol za diel GTA, keby v ňom nebolo možné používať cheaty? V prípade GTA VI to možno aj bude potrebné, nakoľko únik uvádza, že bez týchto kódov budete mať menej zdravia ako v predošlých dieloch. Stále by ste ho však mali mať o čosi viac ako všetci ostatní NPC, ktorí budú oveľa interaktívnejší.

Gran Theft auto peniaze na stole vo výškovej budeove
zdroj: Rockstar Games

Taktiež sa hovorí, že v GTA VI bude ťažšie získať hotovosť v porovnaní s GTA V. Pravdepodobne bude teda nutné vyvíjať viacej aktivít a hlavne hrať príbehové misie, aby vaša postava mohla žiť svoj život naplno.

Postavy v GTA 6 budú musieť spať. Dôležitú úlohu zohrá aj stres

Je zaujímavé, že v GTA VI bude musieť každá hlavná postava pravidelne spať. V prípade, že tak neurobí, pomaly sa začne znižovať zdravie, spomalí sa regenerácia a hráčovi sa rozmaže pohľad, čo by malo naznačovať, že na malú chvíľu stratil vedomie. Toto sa vám navyše nestane len v otvorenom svete ale aj počas hrania misií či prestreliek.

Ak sa navyše vaša postava bude cítiť príliš vystresovaná, môže sa stať, že sa jej bude ťažšie zaspávať, prípadne sa nevyspí vôbec. Úroveň stresu ovplyvňujú prestrelky (neplatí pre Caseyho), odvykanie od drog, pozornosť polície (neplatí pre Rose) a mnoho ďalších dynamických faktorov.

Drogy nadobudnú v GTA VI úplne iný význam 

GTA V mimozemšťania
Zdroj: YouTube / The World Games and Fun Channel (úprava redakcie)

No a keď už sme spomenuli drogy, ktoré sa v hernej sérii GTA vyskytujú roky, vďaka úniku poznáme dokonca aj to, ktoré látky sa majú objaviť v GTA 6. Takto by mali vplývať na hlavné postavy:

 • TabakMierne znižuje stres.
 • Antiúzkosť Mierne znižuje stres.
 • LSDVyvoláva mierne halucinácie, ale umožňuje hráčovi venovať sa svojmu biznisu.
 • HubyVyvolávajú extrémne halucinácie, ktoré pohltia celý zážitok hráča.
 • AntidepresívaStredne znižuje  stres, ale mierne spomaľuje reakcie a zvyšuje únavu.
 • AlkoholZnižuje stres, pohyblivosť a zrak. Zvyšuje únavu a hlad.
 • KetamínZnižuje stres, výrazne znižuje pohyblivosť.
 • Lieky proti bolestiZnižujú následky poškodenia (znížená pohyblivosť, videnie, presnosť atď.)
 • Bullshark TestosterónDočasne zvyšuje silu. Zvyšuje stres. Zvyšuje rast svalov.
 • CrackZrýchľuje reakcie a zintenzívňuje hrateľnosť. Mierne znižuje spôsobené poškodenie. Znižuje stres a pohyb.
 • HeroínZnižuje stres so schopnosťou navodiť spánok, aj keď je hráč extrémne vystresovaný.
 • ExtázaRozjasňuje farby , zrýchľuje plynúci čas, znižuje hlad.
 • MarihuanaSpomaľuje reakcie hráčov, zvyšuje hlad. Výrazne znižuje stres, ale má malú šancu výrazne zvýšiť úroveň stresu u Caseyho  a Ricarda.
 • Kokaín a metafetamín – Zrýchľuje pohyb a reakcie a zintenzívňuje hranie. Mierne znižuje spôsobené poškodenie. Mierne zvyšuje stres.

Ešte prepracovanejšie GTA Online ako kedykoľvek predtým 

Gran Theft Auto Online
zdroj: Rockstar

Aj keď sme boli dlhé roky zvyknutí na to, že GTA prináša obsah hlavne v offline podobe, po príchode posledného dielu GTA 5 sa všetko zmenilo. GTA Online začala pred rokmi tvoriť zlatú baňu spoločnosti Rockstar Games a aj preto sa vývojári nikam neponáhľajú s príchodom ďalšieho dielu.

Podľa posledných únikov by mala hra GTA 6 umožniť ovládať až štyri rôzne osoby v online svete, z ktorých bude mať každá svoj vlastný príbeh a hlavne inú úlohu. Samozrejmosťou budú tiež samostatné bankové účty či vlastný majetok (domy, autá a podobne…).

GTA Online
Zdroj: Rockstar Games

V rámci niekoľkých starších únikov sa hovorilo aj o populárnom hernom režime battle royale, ktorý by mohol zvláštnym spôsobom oživiť celý online svet. Rovnako by tak mali prísť aj väčšie zmeny v kasínach, no tie zatiaľ špecifikované neboli.

Čo je však ešte zaujímavejšie, podľa niektorých leakerov posunú vývojári prepojenie online a skutočného sveta na úplne inú úroveň tým, že v hre budú vysielané aj živé športové podujatia. Tie by sa mali konať na týždennej báze a fanúšikovia ich budú môcť sledovať spolu so svojimi obľúbenými streamermi naživo na platformách Facebook, YouTube a Twitch.

GTA 6 dostane neuveriteľne prepracovanú grafiku 

Aby toho nebolo málo, keďže by hra GTA 6 mala mať niekoľkoročnú životnosť, podľa Chrisa Klippela z magazínu Rockstar Mag, dostane nový engine, ktorý je interne nazývaný ako RAGE9.

A hoci nepoznáme žiadne bližšie podrobnosti, zdroje blízke Chrisovi uvádzajú, že vďaka tomuto enginu prinesie GTA 6 neuveriteľný herný zážitok a grafická technológia na dlhší čas predbehne svoju dobu.

Video pod týmto odstavcom zobrazuje namódovanú verziu GTA V (a teda 9 ročnej hry), ktorá sama o sebe pôsobí veľmi realisticky.

GTA 6 bude dostupné na viacerých platformách 

Aj keď sa to zatiaľ s istotou tvrdiť nedá, tým, že vývojári plánujú do GTA 6 pridať množstvo nových funkcií a prvkov, plus poskytnúť grafické spracovanie novej úrovne, môžeme predpokladať, že hru bude možné nainštalovať len na najnovšie herné konzoly.

Tými by mali byť PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Ak bude navyše priebeh vydávania hry podobný ako v minulosti, najskôr si ju budete môcť kúpiť exkluzívne na konzolách a až neskôr na PC.

GTA 5 napríklad vyšlo pre PlayStation 3 a Xbox 360 už 17. septembra 2013, zatiaľ čo PC hráči museli čakať až do 14. apríla 2015. Okrem toho prišla hra aj na PlayStation 4 a Xbox One 18. novembra 2014 a od 15. marca 2022 si ju môžete vyskúšať na PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Tomu sa hovorí kompatibilita.

Podľa oficiálnych informácií si GTA 6 zahráme na Xbox Series S / X a PlayStation 5, no vylúčený nie je ani príchod verzie na PC. Konkrétne na Windows a macOS.

Dostane GTA 6 češtinu alebo slovenčinu? 

gta 6 so slovenskou a českou vlajkou
Zdroj: YouTube (úprava redakcie)

Aj keď by sme veľmi chceli, nie je pravdepodobné, že by GTA VI fungovalo v českom alebo slovenskom jazyku. Čo sa týka dialógov, úplne tomu rozumieme, nakoľko tie skrátka musia byť v pôvodnom anglickom jazyku, aby si zachovali autenticitu.

Nepredpokladáme ale, že by si v Rockstar dali tú námahu a preložili aspoň titulky. Pokiaľ sa pozrieme do minulosti, pri GTA V boli prítomné len na základe úprav šikovných fanúšikov. Na jednej strane škoda, na strane druhej úplne pochopiteľné…

Kedy bude oficiálne predstavená hra GTA 6? 

Pokiaľ sa už na hru neviete dočkať, únik naznačuje, že oficiálne predstavenie by malo prebehnúť niekedy počas Q2 2023 Q4 2024. To by tak nejak dávalo zmysel. Medzičasom už Rockstar Games potvrdil, že prvý trailer vyjde 15. decembra 2024 o 15:00 hodine nášho času.

K oficiálnemu vydaniu GTA 6 má potom dôjsť niekedy v roku 2025. Vývojári žiaľ konkretizovali iba rok a nie dátum. Bude sa tak opakovať scenár z roku 2011, keď Rockstar Games vydali GTA 5. Tento titul sa dostal na predajné pulty obchodov až 17. septembra 2013. Bližšie podrobnosti o tom, kedy vyjde GTA 6 sme zhrnuli v tomto článku

Záver

GTA 6 grafika
Zdroj: YouTube / Gam3 4 Lif3 (úprava redakcie)

Nezabúdajte na to, že aj keď je únik, z ktorého sme čerpali informácie skutočne dôveryhodný a až neuveriteľne rozsiahly a detailný, stále treba myslieť na to, že nejde o oficiálne informácie priamo od vývojárov zo štúdia Rockstar Games. Článok sme však aktualizovali na základe indícií z oficiálneho traileru a celé to do seba akosi zapadá.

Zároveň tiež platí, že niektoré veci, ktoré boli v čase únikov vo vývoji sa do finálneho produktu hry nemusia premietnuť, prípadne môžu fungovať trochu ináč, ako ich opisujeme. Každopádne ale veríme, že väčšina informácii je pravdivá a ak si chcete prečítať skutočne všetko (upozorňujeme však, že je to na cca 4 hodiny), môžete si otvoriť celú Development Bible.

Napíšte nám do komentára, aké sú vaše očakávania od hry GTA VI, ktorá by mala prísť v roku 2025. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -