Aj keď sa naša redakcia prioritne zameriava na produkty od spoločnosti Apple, sme veľkými fanúšikmi hier a hernej série Grand Theft Auto. No a keďže sa už veľmi tešíme na jej ďalší diel s označením GTA 6 / GTA VI, ktorý nahradí GTA V (dostupné za približne 10,00 €) rozhodli sme sa spracovať článok, ktorý obsahuje všetky podrobnosti, ktoré o hre zatiaľ vieme.

Vychádzame pritom z doterajších vedomostí, ako aj z obrovského uniknutého dokumentu, ktorý pridal na Reddit používateľ TestPattern5 (odkaz sa nachádza nižšie). Ide o takzvanú Development Bible“, ktorá obsahuje obrovské množstvo podrobností týkajúcich sa hlavných postáv, miest a takisto detailov z hrania.

- Reklama -

Samozrejme, pravosť tohto dokumentu sa posudzuje iba veľmi ťažko. Každopádne však obsahuje informácie, ktoré sme už počuli aj v predošlých únikoch a zároveň prináša nové poznatky, ktoré sú viac ako zaujímavé. To najdôležitejšie sme zhrnuli v texte nižšie.

GTA 6: Zhrnutie 

GTA 6 a všetky novinky, ktoré o hre vieme

GTA 6 si možno zahráme už v roku 2024 (13.3.2023)

GTA 6
Zdroj: YouTube / YouTube / Berk TV

Známy leaker Tez2 zverejnil pred pár dňami pomerne prekvapivú predpoveď. Aj keď sa dlhodobo predpokladá, že GTA 6 bude predstavené v roku 2023 a na trh príde najskôr v roku 2025, podľa leakera môže byť všetko ináč.

To, že hra bude s prvým trailerom predstavená v roku 2023 je zrejme isté. Istý však zďaleka nie je dátum vydania. Hra by totiž podľa úniku mohla prísť na trh už pred Vianocami 2024, vďaka čomu by sme si ju zahrali oveľa skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. A ak by sa aj náhodou preložila na rok 2025, vyjsť by mohla na jeho začiatku a nie konci.

Každopádne sa tu stále bavíme o aspoň polročnom urýchlení vývoja, čo sa niekde bude musieť podpísať. Podľa slov leakera Tez2 sa môže stať, že hra nebude k dispozícii kompletná.

Samozrejme, že si budete môcť prejsť všetky misie od začiatku do konca no aby ste si hru na 100 % užili, dokúpiť si budete musieť špeciálne DLC balíky, ktoré budú prichádzať postupne. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to dopadne.

Takto by vyzeralo GTA 6 v Unreal Engine (02.2.2023)

Krátke demo video, ktoré bolo zverejnené pred pár dňami ukazuje fanúšikom hernej série Gran Theft Auto víziu nového dielu, ktorý bude zasadený do amerického mesta Miami a vystúpi v ňom vôbec poprvýkrát aj ženská postava.

Autor TeaserPlay sa pri tvorbe evidentne inšpiroval minuloročným únikom, ktorý nám o hre prezradil mnoho detailov. Upozorňujeme však, že v tomto prípade ide len o herné demo, ktoré v praxi skoro nie je hrateľné. Ako vízia to však stačí a ak by GTA 6 vyzeralo takto, určite by sme neboli proti.

Prvý trailer na GTA 6 je dokončený. Toto v ňom uvidíme (15.1.2023)

Muž kráčajúci k autám v hre GTA 5, ktorá vylepšenú nextgen grafiku
Zdroj: EarlyGame

Známy leaker SanlnPlay prišiel s dôležitou novinkou. Podľa jeho informácii herné štúdio Rockstar Games už pripravilo prvý trailer pre hru GTA 6, ktorý by mal byť verejnosti sprístupnený v priebehu tohto roka.

Video by sa malo v týchto chvíľach prekladať do rôznych jazykov a taktiež na ňom tvorcovia ešte upravujú niektoré detaily.

SanlnPlay dokonca prezradil aj niekoľko detailov, ktoré v oficiálnej video-ukážke uvidíme. Mal by sa v nej nachádzať napríklad klasický prelet lietadla nad kamerou, jašterica prechádzajúca cez cestu, žena, ktorá je vo väzení a cvičí či pes, ktorá si vylihuje na pláži a relaxuje. Uvidíme teda, či sa autor úniku aspoň trochu trafil. Ukáže to ale až čas!

Konečne poznáme možný dátum predstavenia GTA 6 (27.11.2022)

Uniknuté videá z rannej fázy vývoja GTA 6
Zdroj: Uniknuté videá z rannej fázy vývoja GTA 6

Na internet sa dostali dokumenty od spoločnosti Microsoft, ktoré omylom prezrádzajú rok, v ktorom vyjde GTA 6. Dá sa však povedať, že sme to už dávnejšie očakávali.

Nový diel extrémne populárnej hernej série by totiž mohol prísť na trh už v roku 2024, pričom oznámenia by sme sa mali dočkať pravdepodobne v priebehu roka 2023.

V tom istom období spoločnosť Microsoft plánuje vydať aktualizovanú verziu hernej konzoly Xbox Series X a Sony zase PlayStation 5. Nové generácie herných konzol potom prídu až v roku 2028, takže na GTA 6 by vám mal stačiť aj aktuálny hardvér.

Rockstar Games potvrdilo, že uniknuté videá z hrania GTA 6 sú pravdivé (19.9.2022)

GTA 6 únik
Zdroj: Teapotuberhacker

Po tom, čo sa na internete objavilo cez 90 videí zachytávajúcich GTA 6 v rannom štádiu vývoja sme nevedeli, do akej miery môžeme tomuto úniku veriť. Predsa len sa zdal až príliš podozrivý a existovala pravdepodobnosť, že ide o GTA 5 plné módov.

Teraz to však vyzerá tak, že únik bol skutočne pravdivý, pretože to potvrdilo štúdio Rockstar Games vo svojom oficiálnom vyjadrení. Okrem toho spoločnosť Take 2 Interactive postupne nahlasuje všetky videá na YouTube z dôvodu porušenia autorských práv. Ak by sa nejednalo o skutočný leak, zrejme by to nerobila.

„Nedávno sme sa stali obeťou narušenia siete, pri ktorom neoprávnená tretia strana získala prístup k dôverným informáciám z našich systémov vrátane prvých záberov z vývoja ďalšej hry Grand Theft Auto,“ Napísalo štúdio svojim fanúšikom.

Sme nesmierne sklamaní, že sme sa s vami všetkými takto podelili o podrobnosti o našej ďalšej novinke. Naša práca na ďalšej hre Grand Theft Auto bude pokračovať podľa plánu a my sme naďalej odhodlaní poskytnúť vám, našim hráčom, zážitok, ktorý skutočne prekoná vaše očakávania.“

https://www.youtube.com/watch?v=wy-FIvPck0I

Videá nám teda potvrdili nie len to, že na GTA 6 sa stále pracuje, ale aj to, že si v hre budeme môcť vôbec po prvýkrát zahrať za ženskú postavu. Rovnako tak bolo potvrdené aj mesto, ktorým by malo byť Vice City. Samozrejme sa, ale môže stať, že hra bude natoľko rozsiahla, že ponúkne viacero miest, v ktorých sa budú odohrávať misie.

Nakoniec ešte stojí za pozornosť, že hacker so pseudonymom teapotuberhacker mal okrem 90 videí získať aj zdrojový kód ku GTA 6, pričom teraz sa vývojárom vyhráža, že ak sa nebudú chcieť dohodnúť, zverejní ho na internete. O tom, ako celá táto situácia skončí vás budeme informovať v ďalších aktualizáciach článku. 

Unikli videá z hrania GTA 6. Ide o jeden z najväčších leakov v hernom priemysle (18.9.2022)

Dnešný únik označujú mnohé média za jeden z najväčších v hernom priemysle. Na internet sa dostalo až 90 videí, ktoré ukazujú podrobné detaily z GTA 6. Rovnako tak bol zverejnený aj údajný zdrojový kód hry. Všetko sa odohralo na známom webe GTAForums.

Autorom je človek so pseudonymom “teapotuberhacker”, ktorý o sebe tvrdí, že pred pár dňami hackol UBER. Samotný súbor, ktorý obsahoval videa má veľkosť 3,4 GB a podľa slov autora zobrazuje GTA 6 vo vývojárske verzii.

Ak sa vám teda nezdá grafika, textúry, animácie či pohyby, je to úplne v poriadku. Vo finále to bude fungovať lepšie.

Rovnako tak sa môžete pokochať takzvaným debug režimom a novou ženskou postavou, ktorá sa v hernej sérii GTA objaví vôbec po prvýkrát. 

Celý 3,4 GB súbor stiahnete tu, niekoľko videí si môžete pozrieť aj pod týmto odstavcom.

https://www.youtube.com/watch?v=DF9EapvA0jM

Update: na niektoré videa podalo štúdio Take 2 Interacrive sťažnosť z dôvodu porušenia autorských práv. Je to ďalší náznak toho, že zábery sú skutočné? To uvidíme zrejme už čoskoro.

Takáto veľká by mala byť mapa v GTA 6 (19.8.2022)

GTA 6 hra GTA VI
Zdroj: Viciados

Podľa najnovších únikov, ktoré čiastočne súhlasia s predošlými správami, by sa hra GTA 6 mala neustále vyvíjať a zlepšovať. Neplatí to však len pre online svet, na čo sme boli zvyknutí pri aktuálnom GTA 5.

Vývojári v Rockstar Games vraj už teraz pracujú na ďalších rozšíreniach, ktoré by nám mali pripomínať balíčky The Lost and Damned alebo The Ballad of Gay Tony z hry GTA 4. V súčasnej dobe by však mohli byť oveľa obsiahlejšie.

Týmto spôsobom nenarážame len na nové postavy či misie ale aj nové miesta, či dokonca mestá, ktoré by do hry mohli pribúdať postupne. Rovnako tak je pravdepodobné, že sa v offline verzii hry objaví systém mikro-transakcií, cez ktorý budeme nakupovať rôzne rozšírenia či vylepšenia.

Dôležité je však zdôrazniť, že ak sa toto stane realitou, môže to skomplikovať prácu moderom a ľuďom, ktorí si módy do offline sveta tak radi inštalujú. Nebude totiž prekvapením, že ak bude chcieť Rockstar Games svoje GTA 6 neustále vylepšovať, bude sa snažiť brániť tomu, aby to mohli robiť aj iní ľudia. To by bola veľká škoda…

Takáto veľká by mala byť mapa v GTA 6 (4.8.2022)

Porovnanie mapy v Red Dead Redemption 2 vs GTA V
Porovnanie mapy v Red Dead Redemption 2 vs GTA V Zdroj: Reddit

Podľa najnovšieho úniku od Matheusvictorbr-, by mala byť mapa v hre GTA 6 približne rovnako veľká, ako v mapa Red Dead Redemption 2 so zahrnutými „karibskými ostrovmi“, ktoré však nebudú súčasťou štandardného otvoreného sveta.

To znamená, že by sa k nim hráč dostal len v rámci jednej z misií, no počas bežného hrania by neboli k dispozícii. Bolo by to podobné, ako tropický ostrov Guarma v RR2 alebo North Yankton v GTA V.

Do GTA 6 príde žena. Hlavný príbeh sa má začať odohrávať v Miami – Vice City (28.7.2022)

GTA VI príde poprvýkrát so ženskou postavou
Zdroj: Komunita

Známy herný portál IGN zverejnil správu, v ktorej uviedol, že ďalší diel GTA 6 príde s jednou zásadnou novinkou v porovnaní s predchodcom. Zatiaľ čo v GTA 5 ste si mohli zahrať za tri mužské postavy, v nástupcovi by to mali byť už iba dve postavy.

Jedna z nich bude žena pochádzajúca z Južnej Ameriky a druhá zase bližšie nešpecifikovaný muž. Táto dvojica by mala pripomínať legendárne duo bankových zločincov Bonnie & Clyde, ktoré v USA vyčíňalo na začiatku minulého storočia.

Začiatok hry sa bude odohrávať v Miami, respektíve Vice City a jeho priľahlých oblastiach. Zdroje blízke Rockstar napovedajú, že mesto bude väčšie než čokoľvek, na čo sme boli doposiaľ v hernej sérii GTA zvyknutí. Taktiež sa máme tešiť na to, že postupom času budú do hry pribúdať aj ďalšie veľké mestá ako aj misie. Jej rozsah môže mať tak nevídané rozmery.

V GTA 6 budeme možno hrať len za jednu osobu (19.7.2022)

GTA 6 miami a lambo
Zdroj: Komunita

Aj keď sme v uplynulých mesiacoch počúvali, že do GTA VI prídu tri herné charaktery, pričom sa poprvýkrát stretneme aj so ženou, túto informáciu vyvrátil novinár Jason Schreier. Podľa jeho názoru nie sú úniky presné a mali by sme ich brať s rezervou.

Veľa používateľom sa vraj koncept GTA V, v ktorom sme hrali za Michaela, Franklina a Travora príliš nepáčil, pretože sa ťažšie sústredili na jeden príbeh (keď mali k dispozícii tri). Aj to by mohlo viesť štúdio Rockstar k rozhodnutiu, že GTA 6 už nebude mať tri ale len jednu hlavnú postavu.

GTA 6 musí byť tak dobré, ako to len bude možné (15.7.2022)

Muž kráčajúci k autám v hre GTA 5, ktorá vylepšenú nextgen grafiku
Zdroj: EarlyGame

Aj keď máme oficiálnych informácií ohľadom GTA 6 stále relatívne málo, vývojárske štúdio Rockstar čoraz viac naznačuje príchod ďalšieho dielu jeho najlegendárnejšej hernej série. Vývojári sa v tejto chvíli majú sústrediť na to, aby hra prekonala všetky očakávania fanúšikov aj hráčov. Vraj má byť najlepšia, ako sa len dá.

„V posledných rokoch sme neustále presúvali viac vývojových zdrojov na ďalší diel série Grand Theft Auto. Viac ako kedykoľvek predtým chápeme potrebu prekonať očakávania hráčov a to, aby bol tento ďalší diel najlepší, aký môže byť,“ uviedlo štúdio Rockstar vo svojom poslednom príspevku na blogu Rockstar Newswire.

Aj keď ide o dosť odvážne tvrdenia, nezabúdajme, že predchodca GTA 5 vyšiel ešte v roku 2013 a od tej doby sa posunuli herné systémy, grafika a možnosti na úplne iný level.

Inými slovami, aj keď je GTA V vynikajúca hra, GTA 6 by ju nemalo mať problém nahradiť. Navyše, Rockstar si určite od titulu sľubuje, že z neho bude tažiť podobne ako z predchodcu aspoň 5 – 10 rokov. Aj preto si nemôžu vývojári dovoliť akékoľvek zaváhanie.

V hre GTA 6 sa stretneme s meniacou sa mapou  (11.7.2022)

GTA 6 koncept mapy
Zdroj: YouTube / MrBossFTW

Aj keď nejde o žiadne oficiálne informácie ale len o únik, vzhľadom na aktuálne trendy v hrách by dával zmysel. Na internete sa objavili informácie o tom, že GTA 6 dostane neustále meniacu sa mapu v závislosti od sezóny podobne, ako populárny Fortnite. Toto by sa dalo perfektným spôsobom využiť najmä v rámci GTA Online, no taktiež v klasickej kampani.

Taktiež je dosť možné, že si počas hrania GTA 6 prejdeme viacerými časovými obdobiami, no hlavná časť hry by sa mala odohrávať v prítomnosti. Niektoré kratšie pasáže by nás ale mohli vrátiť do 70-tých až 80-tých rokov minulého storočia, čo by prinieslo do celého Vice City a ďalších miest úplne iný nádych.

Rockstar chce pridať do GTA 6 realistickejšiu dopravu a inteligentnejšie NPC postavy (11.7.2022)

Grand Theft Auto 5 - ulica, na ktorej sa nachádza bordový kabriolet a nákladné auto rozvážajúce sódu
Zdroj: GTA Wiki

Herné štúdio Take-Two Interactive získalo ešte minulý rok patent na technológiu, ktorú vyvíja štúdio Rockstar, aby mohli byť NPC postavy oveľa sofistikovanejšie než v súčasnom GTA V. Pokiaľ sa pozrieme na prihlášku, zistíme, že vývojári nechcú, aby boli schopnosti NPC limitované maximálnym výkonom hardvéru alebo softvéru. Pokiaľ teda bude hra spustená ne extrémne výkonnom PC, zážitok by mohol byť väčší, ako na počítači so slabším procesorom.

Cieľom Rockstar je, aby bol celý svet v GTA 6 podstatne realistickejší a pripomínal skutočnosť. Aj preto by sa NPC za volantom mohli naučiť lepšie pracovať s akceleráciou, časom brzdenia, vzdialenosťou brzdnej dráhy, maximálnou rýchlosťou na prejazd zákrut a ďalšími premennými, ktoré vytvárajú efekt dokonalosti.

Pokiaľ si zahráte GTA V či staršie tituly Grand Theft Auto, rýchlo zistíte, že samotné spôsoby šoférovania a správania NPC sa postupom času vyvinuli, no stále nie sú na dostatočne vysokej úrovni. Príchod nástupcu by to mohol zmeniť a všetkým ostatným hrám ukázať, ako to má vyzerať.

Nové GTA VI bude mať zrejme debut v roku 2024 (10.7.2022)

Ilustrácia muža sediaceho v člne s plnou taškou peňazí pre GTA 6
Zdroj: IGN

Analytik spoločnosti Take 2, ktorý má na starosti prípravu finančných plánov naznačil, že už na budúci rok sa dočkáme predstavenia ďalšieho veľkého titulu. Pravdepodobne hra GTA VI bude vydaná medzi aprílom 2023 a marcom 2024, pričom jej príchod spôsobí približne 14 % nárast držieb na zhruba 9 miliárd amerických dolárov.

Uvedené informácie samozrejme môžu súvisieť aj s inými hrami, napríklad príchodom väčšieho titulu od Zyngy, ktorý bol odkúpený, no množstvo ľudí pohybujúcich sa v hernom priemysle súhlasí s názorom, že pôjde o očakávané vydanie GTA VI.

Podľa iných únikov sa dočkáme oznámenia hry niekedy v roku 2022 a vydanie by mohlo byť naplánované na rok 2023. Pridajme však niekoľko odkladov a sme v roku 2024, o ktorom sa v kuloároch hovorí už dlhšiu dobu.

GTA 6 by mohlo priniesť pád mrakodrapu (10.7.2022)

Padajúci mrakodrap v hre Battllefield 4, ktorý by mohol byť inšpiráciou pre GTA VI
Padajúci mrakodrap v hre Battllefield 4, ktorý by mohol byť inšpiráciou pre GTA VI (foto: youtube /
ƒ r u 7 7 y)

Už v priebehu tohto roka sa na internete objavili správy, že štúdio Rockstar hľadá nového zamestnanca, ktorý bude pracovať na špeciálnych vizuálnych efektoch. Konkrétne by malo ísť o šikovného VFX umelca, ktorý sa bude podieľať na vývoji hry GTA 6.

Do popisu práce štúdio napísalo, že ideálny človek by mal vedieť vniesť ďalší život do prostredia, postáv, zbraní, vozidiel a ďalších prvkov hry. Jeho vizuálne efekty by mali pomôcť hráčovi, aby sa lepšie ponoril do dôveryhodného sveta, od použitia rôznych ambientných efektov až po hmyz, ktorý by lietal okolo hlavnej postavy. Rockstar si tiež predstavuje, že tento človek by mal vedieť spracovať dážď kvapkajúci spoza budov a takisto pripraviť špeciálne ničivé akcie, ako sú napríklad padajúce mrakodrapy a podobne.

Keďže má byť hra GTA 6 plná akcie a zároveň má prekonávať všetko, na čo sme už zvyknutí, nemôžeme sa čudovať tomu, že chcú do nej v Rockstar Games pridať aj padajúci mrakodrap. Je viac ako pravdepodobné, že rozsah možností ničenia domov alebo ulíc bude podstatne vyšší v porovnaní s GTA 5, ktoré vyšlo ešte v roku 2013. Ak sa nástupca ukáže po viac ako 10 rokoch, vývojári už budú mať aj úplne iné možnosti po stránke výpočtového výkonu.

Vývoj Red Dead Online končí! V Rockstar Games sa naplno venujú GTA VI (9.7.2022)

Red Dead Online a GTA VI
Zdroj: charlieintel

Aj keď do neho v Rockstar vkladali veľké nádeje, Red Dead Online nie je ani zďaleka taký populárny ako GTA V Online. Aj preto sa nemôžeme čudovať najnovšiemu rozhodnutiu vývojárskej spoločnosti, ktorá jeho vývoj nadobro ukončuje.

Podľa dostupných informácii to celkom logicky súvisí s prácami na novom diele GTA 6 / GTA VI, ktorý by mohol byť predstavený už tento rok. Rockstar je vraj natoľko sústredený na nástupcu GTA V (jednej z najpopulárnejších hier súčasnosti), že mal preložiť aj vývoj remastrovaných verzii klasických hier GTA IV (2008) a Red Dead Redemption (2010).

Dôležité je však podotknúť, že aj keď sa vývoj Red Dead Online končí, neznamená to, že už bude nedostupný. Hru si budete môcť naďalej zahrať, avšak v najbližšej dobe už nemáme očakávať žiaden prelomový obsah.

V GTA 6 by sme sa mali stretnúť s troma hlavnými postavami. Po prvýkrát aj so ženou!

V GTA VI si poprvýkrát budete môcť zahrať aj za ženskú postavu. Rose by mala byť policajtka a zároveň kriminálnička
zdroj: gamepressure

Podobne ako v predošlej hre GTA 5, si aj v nástupcovi zahráme za tri hlavné postavy. Tentokrát však budú úplne iné a jeden z charakterov bude po prvýkrát stvárňovať žena. Vďaka uniknutému dokumentu sú k dispozícii podrobnosti, ktoré sa týkajú Ricarda, Casey a rovnako aj Rose.

Ricardo – je bývalý kolumbijský špeciálny agent a plánovač posadnutý bohatstvom a mocou. Hoci je ilegálnym imigrantom, má najlepšiu hlavu z tria a verí, že konfliktu sa treba vyhýbať vždy, keď je to možné. Je to tak lepšie pre biznis.

Casey – Je bývalý boxer, ktorému sa ľudia vyhýbajú. Často je posadnutý hnevom a nemá problém ubližovať ľuďom. Napriek tomu vlastní mačku a spí 12 hodín denne. Casey je zameraný na peniaze a aby sa k nim dostal, nemá problém zbaviť sa tých, ktorí mu prekážajú v ceste. Je to chladný a sadistický muž.

Rose – policajtka, ktorá sa ocitla v zlej životnej situácii kvôli svojej práci, pohlaviu a traumatickej udalosti straty manžela z minulosti. Na prvý pohľad síce pôsobí ako dobrý človek, no v skutočnosti zastáva mocenskú pozíciu v tíme a svoju prácu využíva na to, aby mohla páchať a kryť zločiny. 

Medzičasom sa na internete objavili úniky, ktoré uvádzajú, že GTA 6 nebude mať tri hrateľné postavy ale iba dve. Malo by ísť o muža a ženu, pričom tá bude pochádzať z Južnej Ameriky a spolu by mali vykrádať banky. Príbeh má byť inšpirovaný legendárnym duom bankových zločincov Bonnie & Clyde, ktoré v USA vyčíňalo na začiatku minulého storočia. Ide teda o trochu protichodné informácie…

V GTA VI by sme sa mali stretnúť aj s ďalšími osobami zo starších GTA hier.

Viacero hlavných postáv z hernej série GTA v byte veľkomesta
zdroj: PatrickBrown,-Deviantart

V tomto zozname sa nachádzajú všetky z nich:

 • Nikko Bellic
 • Bruce Kibutz
 • Poppy Mitchell
 • Bruce Spade
 • Jacob Hughes
 • Lacey Jonas
 • Roman Bellic
 • Miranda Cowanová
 • Gay Tony
 • Candy Suxxx
 • januára Vasquez
 • Cloe Parker
 • Yusuf Amir
 • Rodina Avon Crastenburg
 • Juan Strickler

Mesta v GTA 6 budeme veľmi dobre poznať 

GTA Vice City v modernej podobe s hlavnou postavou a oranžovým Ferrari
zdroj: INTER

Hry Grand Theft Auto sa vždy odohrávali vo fiktívnych mestách, ktoré pripomínali skutočné americké mestá. Zatiaľ čo v GTA V sme si mohli zahrať na ostrove, kde sa nachádzalo Los Santos a niekoľko menších priľahlých obcí, v GTA VI to bude úplne ináč.

Podľa úniku sa v hre s Los Santos (Los Angeles) nestretneme, no môžeme sa tešiť Liberty State, ktorý bude odkazovať na New York či New Yersey, Vice City s odkazom na Miami, Carcer City s odkazom na Detroit a Cottonmouth s odkazom na New Orleans.

 • Liberty State (poznáme z GTA IV)
 • Vice City (Poznáme z GTA Vice City)
 • Carcer City (Poznáme z hry Manhunt)
 • Cottonmouth (Poznáme z hry Manhunt 2)

Pretože vám pravdepodobne posledné dve mesta nič moc nehovoria, dôležité je pripomenúť, že sa už objavili v hrách od vývojárov z Rockstar Games. Išlo o tituly Manhunt z roku 2003 a Manhunt 2 z roku 2007, ktoré niektorí fanúšikovia označujú za súčasť akéhosi GTA Universe.

Nedávno sa na internete objavil únik, ktorý uviedol, že hra GTA 6 bude situovaná do fiktívneho Miami, respektíve Vice City. Toto mesto a jeho priľahlé oblasti, majú byť po stránke rozlohy väčšie než čokoľvek, na čo sme boli doposiaľ v Gran Theft Auto zvyknutí. Táto správa ale nevylúčila aj pridanie ďalších miest, ktoré sú opisované vyššie. Do kampane by však mali pribudnúť postupne spolu s novými misiami. GTA 6 tak môže získať neuveriteľne dlhý príbeh.

Dej sa bude odohrávať v súčasnosti 

Lamborghini Huracan v červenej farbe a v hre GTA 6 v prepracovanej grafike
zdroj: GameSource

Veľa sa hovorilo o tom, že sa hra GTA VI bude odohrávať v minulosti, konkrétne v 80-tých a 90-tých rokoch minulého storočia. Momentálne nie je vylúčené, že sa niektoré pasáže hlavnej dejovej línie presunú aj do tohto obdobia, avšak posledný únik naznačuje, že drvivá časť príbehu bude zasadená do súčasnosti a teda do roku 2023.

Nakoľko sa predošlá hra GTA V odohrávala v roku 2013, jej nástupca sa posunie technológiami, autami a prakticky všetkým o 10 rokov popredu. Samotný príbeh by mal mať cez 4 500 minút hrateľného času a teda asi 75 hodín.

Červený telefón v hre GTA V
zdroj: vg247

Zároveň sa v úniku píše o tom, že svet je plne rozvinutý, s oveľa rozsiahlejším zásahom internetu, množstvom celebrít a interaktívnymi sociálnymi médiami Lifeinvader, Bleeter (hráči si budú môcť založiť vlastné účty Bleeter a interagovať medzi sebou online) a ChiSpy  (platforma na zdieľanie videí – paródia na TikTok). 

Vývojári pridajú do GTA 6 aj mnoho zaujímavých aktivít

GTA 5 lovenie s puškou v prírode
zdroj: usgamer

Je už takmer tradíciou, že herná séria GTA obsahuje rôzny mini hry, respektíve aktivity, ktoré si môžete užívať mimo štandardnej dejovej línie.

Práve vďaka tomu pôsobí virtuálny svet relatívne živo a hlavne reálne, čo je dôležitým aspektom, na ktorý sa vývojári zameriavajú. V uniknutom dokumente sa napríklad spomína, že GTA 6 prinesie hráčom možnosť vyskúšať si:

 • hazardné hry
 • Golf
 • Surfovanie
 • Skateboarding
 • Tenis
 • Biliard
 • Šach
 • Basketbal
 • Bowling
 • Striptízové kluby
 • Kiná
 • Arkády

Okrem tohto zoznamu príde pravdepodobne aj veľa ďalšieho, na čo sme boli zvyknutí v starších hrách Grand Theft Auto. Predpokladáme tiež, že mnohé aktivity, ktoré už poznáme najmä z GTA V, budú kompletne prepracované a hlavne vylepšené.

žlto-modrý taxík z hry GTA 5
zdroj: GTA Wiki

Ak vás teda v danej chvíli nebude baviť príbeh, vo virtuálnom svete si budete môcť zajazdiť na taxíku a rozvážať ľudí alebo ísť napríklad do prírody na lov. Takúto rozmanitosť vám žiadna iná hra neponúkne.

V hre sa stretneme s unikátnym wanted levelom 

GTA 5 útek maskovaného muža s čiernou taškou pred policajným autom v meste
zdroj: Typical-Gamer

Keďže je Grand Theft Auto odjakživa plné kriminálnych aktivít, asi nie je prekvapením, že sa tvorcovia budúcej hry zamerali na prepracovanie celkového wanted levelu a schopností policajtov. Tí by mali podľa úniku vedieť používať psy, slzotvorný plyn, štíty proti nepokojom či pokročilé bojové techniky.

Wanted level by mal fungovať nasledovne: 

 • ★  Orgány činné v trestnom konaní sa vás pokúsia odtiahnuť alebo zastaviť priamo na ulici. Tieto trestné činy zvyčajne vedú k pokute a nie k zatknutiu, hoci sa môžete pokúsiť vyhovoriť sa z pokuty pomocou výziev na obrazovke.
 • ★★  Orgány činné v trestnom konaní vás budú prenasledovať, ale neublížia vám.
 • ★★★  Policajti sa vás pokúsia zatknúť a v prípade potreby použijú smrtiacu silu.
 • ★★★★  Policajti sa vás budú snažiť zabiť. 
 • ★★★★★  Prítomnosť polície sa zvyšuje.
 • ★★★★★★ Pridajú sa zložky NOOSE a FIB. Pokúsia sa vás zabiť všetkými potrebnými prostriedkami.

Miesto činu bude pre políciu dôležité:

Pokiaľ spáchate závažný trestný čin, orgány činné v trestnom konaní na danom mieste zriadia na 6 hodín perimeter, v rámci ktorého sa pokúsia vypočuť čo najviac svedkov a podozrivých. Detektívi sa budú snažiť spájať súvislosti a informácie o trestnom čine s podrobným opisom udalosti ako aj osôb. Ich zistenia sa dostanú tiež do rádia, televízie atď…

GTA V dvaja policajti a auto
zdroj: rankiing

Ak sa vrátite na miesto činu, získate jednu hviezdičku (osoba záujmu) a polícia vás začne vypočúvať. Ak utečiete, získate ďalšiu hviezdu. Ak sa vám podarí neprezradiť sa, policajti vám poďakujú a ich pozornosť sa obráti inam. Keď hráte za Rose, môžete byť volaní na miesta činu, dokonca aj na tie, ktoré spáchala jedna z hrateľných postáv.

Civilistov budete môcť zatýkať aj vy sami: 

Čo je taktiež zaujímavé, pokiaľ sa rozhodnete hrať za Rose, budete môcť nariadiť ostatným policajtom, aby sa vzdialili od miesta činu, ktoré ste vytvorili, alebo ich zavolať na pomoc, keď sa ocitnete v prestrelke. Taktiež budete môcť zatknúť civilistov, prikázať im nastúpiť do policajného auta a následne ich odviesť na stanicu. 

Boj na blízko s parkúrovými prvkami 

GTA V bitka v ringu
zdroj: XpertThief

Podľa úniku sa hráči môžu tešiť aj na prepracovaný boj na blízko. Popisovaný je ako najkomplexnejší, najťažší a najzaujímavejší zo všetkých titulov Rockstar Games. Zároveň by mal byť ale podobný tomu, čo už roky poznáme z hry RDR2. 

Zaujímavosťou má byť zakomponovanie aj rôznych parkúrových prvkov. Informácií je však na túto tému zatiaľ vcelku málo a tak si na detaily budeme musieť ešte počkať.

Menej zdravia a ťažší prístup k hotovosti

Čo by to bol za diel GTA, keby v ňom nebolo možné používať cheaty? V prípade GTA VI to možno aj bude potrebné, nakoľko únik uvádza, že bez týchto kódov budete mať menej zdravia ako v predošlých dieloch. Stále by ste ho však mali mať o čosi viac ako všetci ostatní NPC, ktorí budú oveľa interaktívnejší.

Gran Theft auto peniaze na stole vo výškovej budeove
zdroj: Rockstar-Games

Taktiež sa hovorí, že v GTA VI bude ťažšie získať hotovosť v porovnaní s GTA V. Pravdepodobne bude teda nutné vyvíjať viacej aktivít a hlavne hrať príbehové misie, aby vaša postava mohla žiť svoj život naplno.

Postavy v GTA 6 budú musieť spať. Dôležitú úlohu zohrá aj stres

GTA 5 Michael v posteli v modrom pyžame
zdroj: Sportskeeda

Je zaujímavé, že v GTA VI bude musieť každá hlavná postava pravidelne spať. V prípade, že tak neurobí, pomaly sa začne znižovať zdravie, spomalí sa regenerácia a hráčovi sa rozmaže pohľad, čo by malo naznačovať, že na malú chvíľu stratil vedomie. Toto sa vám navyše nestane len v otvorenom svete ale aj počas hrania misií či prestreliek.

Ak sa navyše vaša postava bude cítiť príliš vystresovaná, môže sa stať, že sa jej bude ťažšie zaspávať, prípadne sa nevyspí vôbec. Úroveň stresu ovplyvňujú prestrelky (neplatí pre Caseyho), odvykanie od drog, pozornosť polície (neplatí pre Rose) a mnoho ďalších dynamických faktorov.

Drogy nadobudnú v GTA VI úplne iný význam 

GTA V gameplay
zdroj: Tweak-Town

No a keď už sme spomenuli drogy, ktoré sa v hernej sérii GTA vyskytujú roky, vďaka úniku poznáme dokonca aj to, ktoré látky sa majú objaviť v GTA 6. Takto by mali vplývať na hlavné postavy:

 • TabakMierne znižuje stres.
 • Antiúzkosť Mierne znižuje stres.
 • LSDVyvoláva mierne halucinácie, ale umožňuje hráčovi venovať sa svojmu biznisu.
 • HubyVyvolávajú extrémne halucinácie, ktoré pohltia celý zážitok hráča.
 • AntidepresívaStredne znižuje  stres, ale mierne spomaľuje reakcie a zvyšuje únavu.
 • AlkoholZnižuje stres, pohyblivosť a zrak. Zvyšuje únavu a hlad.
 • KetamínZnižuje stres, výrazne znižuje pohyblivosť.
 • Lieky proti bolestiZnižujú následky poškodenia (znížená pohyblivosť, videnie, presnosť atď.)
 • Bullshark TestosterónDočasne zvyšuje silu. Zvyšuje stres. Zvyšuje rast svalov.
 • CrackZrýchľuje reakcie a zintenzívňuje hrateľnosť. Mierne znižuje spôsobené poškodenie. Znižuje stres a pohyb.
 • HeroínZnižuje stres so schopnosťou navodiť spánok, aj keď je hráč extrémne vystresovaný.
 • ExtázaRozjasňuje farby , zrýchľuje plynúci čas, znižuje hlad.
 • MarihuanaSpomaľuje reakcie hráčov, zvyšuje hlad. Výrazne znižuje stres, ale má malú šancu výrazne zvýšiť úroveň stresu u Caseyho  a Ricarda.
 • Kokaín a metafetamín – Zrýchľuje pohyb a reakcie a zintenzívňuje hranie. Mierne znižuje spôsobené poškodenie. Mierne zvyšuje stres.

Ešte prepracovanejšie GTA Online ako kedykoľvek predtým 

Gran Theft Auto Online
zdroj: Rockstar

Aj keď sme boli dlhé roky zvyknutí na to, že GTA prináša obsah hlavne v offline podobe, po príchode posledného dielu GTA 5 sa všetko zmenilo. GTA Online začala pred rokmi tvoriť zlatú baňu spoločnosti Rockstar Games a aj preto sa vývojári nikam neponáhľajú s príchodom ďalšieho dielu.

Podľa posledných únikov by mala hra GTA 6 umožniť ovládať až štyri rôzne osoby v online svete, z ktorých bude mať každá svoj vlastný príbeh a hlavne inú úlohu. Samozrejmosťou budú tiež samostatné bankové účty či vlastný majetok (domy, autá a podobne…).

Gran Theft Auto Online tri postavy vystupujúce z vrtulníka
zdroj: Eneba

V rámci niekoľkých starších únikov sa hovorilo aj o populárnom hernom režime battle royale, ktorý by mohol zvláštnym spôsobom oživiť celý online svet. Rovnako by tak mali prísť aj väčšie zmeny v kasínach, no tie zatiaľ špecifikované neboli.

Čo je však ešte zaujímavejšie, podľa niektorých leakerov posunú vývojári prepojenie online a skutočného sveta na úplne inú úroveň tým, že v hre budú vysielané aj živé športové podujatia. Tie by sa mali konať na týždennej báze a fanúšikovia ich budú môcť sledovať spolu so svojimi obľúbenými streamermi naživo na platformách Facebook, YouTube a Twitch.

GTA 6 dostane neuveriteľne prepracovanú grafiku 

Aby toho nebolo málo, keďže by hra GTA 6 mala mať niekoľkoročnú životnosť, podľa Chrisa Klippela z magazínu Rockstar Mag, dostane nový engine, ktorý je interne nazývaný ako RAGE9.

A hoci nepoznáme žiadne bližšie podrobnosti, zdroje blízke Chrisovi uvádzajú, že vďaka tomuto enginu prinesie GTA 6 neuveriteľný herný zážitok a grafická technológia na dlhší čas predbehne svoju dobu.

Video pod týmto odstavcom zobrazuje namódovanú verziu GTA V (a teda 9 ročnej hry), ktorá sama o sebe pôsobí veľmi realisticky.

GTA 6 bude dostupné na viacerých platformách 

GTA VI pre playstation 5 návrh obalu
Zdroj: Reddit / t.notes

Aj keď sa to zatiaľ s istotou tvrdiť nedá, tým, že vývojári plánujú do GTA 6 pridať množstvo nových funkcií a prvkov, plus poskytnúť grafické spracovanie novej úrovne, môžeme predpokladať, že hru bude možné nainštalovať len na najnovšie herné konzoly.

Tými by mali byť PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Ak bude navyše priebeh vydávania hry podobný ako v minulosti, najskôr si ju budete môcť kúpiť exkluzívne na konzolách a až neskôr na PC.

GTA 5 napríklad vyšlo pre PlayStation 3 a Xbox 360 už 17. septembra 2013, zatiaľ čo PC hráči museli čakať až do 14. apríla 2015. Okrem toho prišla hra aj na PlayStation 4 a Xbox One 18. novembra 2014 a od 15. marca 2022 si ju môžete vyskúšať na PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Tomu sa hovorí kompatibilita. Uvidíme, či niečo podobné po čase ponúkne aj GTA 6

Dostane GTA 6 češtinu alebo slovenčinu? 

gta 6 so slovenskou a českou vlajkou
Zdroj: YouTube (úprava redakcie)

Aj keď by sme veľmi chceli, nie je pravdepodobné, že by GTA VI fungovalo v českom alebo slovenskom jazyku. Čo sa týka dialógov, úplne tomu rozumieme, nakoľko tie skrátka musia byť v pôvodnom anglickom jazyku, aby si zachovali autenticitu.

Nepredpokladáme ale, že by si v Rockstar dali tú námahu a preložili aspoň titulky. Pokiaľ sa pozrieme do minulosti, pri GTA V boli prítomné len na základe úprav šikovných fanúšikov. Na jednej strane škoda, na strane druhej úplne pochopiteľné…

Kedy bude oficiálne predstavená hra GTA 6? 

Pokiaľ sa už na hru neviete dočkať, únik naznačuje, že oficiálne predstavenie by malo prebehnúť niekedy počas Q3 2022 Q1 2023. To by tak nejak dávalo zmysel.

K oficiálnemu vydaniu GTA 6 má potom dôjsť až počas Q4 2024 a teda viac ako 11 rokov po vydaní predošlého dielu GTA 5. Ten sa dostal na predajné pulty obchodov 17. septembra 2013. 

Záver

GTA 6
GTA 6

Nezabúdajte na to, že aj keď je únik, z ktorého sme čerpali informácie skutočne dôveryhodný a až neuveriteľne rozsiahly a detailný, stále treba myslieť na to, že nejde o oficiálne informácie priamo od vývojárov zo štúdia Rockstar Games.

Inými slovami, niektoré veci, ktoré sú vo vývoji sa do finálneho produktu hry nemusia premietnuť, prípadne môžu fungovať trochu ináč, ako ich opisujeme. Každopádne ale veríme, že väčšina informácii je pravdivá a ak si chcete prečítať skutočne všetko (upozorňujeme však, že je to na cca 4 hodiny), môžete si otvoriť celú Development Bible.

Napíšte nám do komentára, aké sú vaše očakávania od hry GTA VI, ktorá by mala prísť v roku 2024. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -