Rockstar Games čelili minulý rok obrovskému úniku dát, vďaka ktorému sa na svetlo sveta dostali zábery z pripravovanej hry GTA 6. Za celým týmto stál šikovný hacker zo skupiny Lapsus, ktorý úspešne napadol aj ďalšie známe spoločnosti. Spomeňme napríklad Uber, alebo Revolut. 

Aj keď sa po sebe snažil zakryť všetky digitálne stopy, evidentne sa mu to nepodarilo. Policajti ho už medzičasom chytili a najnovšie sa má postaviť pred súd v Londýne. Ako ale píše Gamerant, len 18-ročný Arion Kurtaj sa na pojednávanie nedostaví. Po zdravotnej stránke na tom nie je práve najlepšie.

Kurtaja totiž medzičasom vyšetrili psychiatri, ktorí vyhodnotili, že má vážne psychické problémy a preto nie je ani spôsobilý na to, aby sa dostali pred súd. Pojednávať sa preto bude v jeho neprítomnosti. Tínedžer je obvinený z dvanástich trestných činov, medzi ktorými sú aj tri vydierania a dva podvody.

Hackerovi sa podarilo hernému štúdiu Rockstar Games ukradnúť 90 videí, na ktorých sa nachádza ranné vývojové štádium dlho očakávanej hry GTA 6. Aj keď zatiaľ nie je známy jej presný dátum vydania, tvorcovia ho čiastočne prezradili v tejto správe.

Uberu spôsobil škodu 3 milióny dolárov. Nekonal sám

Uber hacker 18 rokov
Zdroj: Unsplash / Nahel Abdul Hadi / Tingey Injury Law Firm (úprava redakcie)

Kurtaj však spôsobil problémy aj spoločnosti Revolut, ktorej odcudzil informácie o približne 5 000 zákazníkoch. Rovnako tak v septembri 2022 hackol Uber, ktorému svojim konaním spôsobil škodu vo výške približne 3 miliónov amerických dolárov.

Mladík však podľa správy nekonal úplne sám a pomáhal mu jeho mladší kolega, ktorý má len 17 rokov. Ten sa pokúsil vydierať spoločnosť BT Group a operátora EE. Od týchto firiem sa snažil získať až 4 milióny dolárov. A aby toho nebolo málo, po tom čo ho chytili a obvinili, rozhodol sa hacknúť cloudové úložisko policajtov.

Reklama
Reklama

Sme teda zvedaví na to, aký trest títo mladíci napokon dostanú. Už vo veľmi nízkom veku dokázali veci, ku ktorým sa nedostali ani ich profesne starší kolegovia. Škoda len, že šlo o kriminálnu záležitosť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  GTA 6: Dátum vydania, mestá, hlavné postavy a všetko čo o hre vieme (AKTUALIZOVANÉ 05. 12. 2023)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.