Sociálnu sieť Instagram používajú stovky tisíc, ako nie milióny Slovákov na dennej báze. Niektorí majú účty s obrovským počtom sledovateľov, ktoré im dokážu zarábať peniaze. Logicky tak majú hodnotu, o ktorú sa ich majitelia nechcú nechať pripraviť.

A pokiaľ hľadáte Apple zariadenia za bezkonkurenčné ceny, vyskúšajte nášho partnera iSpot. E-shop ponúka aj zľavy, vďaka ktorým ušetríte stovky eur.

Ak však nebudú dostatočne pozorní, môže sa to ľahko stať. Dnes vám ukážeme, ako sa nenechať nachytať.

Naša redakcia sa totiž stretla s podvodom, na ktorý môže naletieť úplne každý. Hoci ide o typický pishingový útok, človek si to na prvú nemusí uvedomiť a tak odovzdá úplne cudzím ľuďom prístupy ku svojmu Instagramovému účtu. Tí ho oň následne pripravia.

Čo je to phishing? 

anonymous hacker pod maskou
YouTube / WatchMojo.com (snímka obrazovky)

V skratke je slovíčko phishing odvodené od anglického „fishing“ (rybolov). Názov obsahuje skrytý význam, ktorým je získanie prístupu ku citlivým informáciám používateľa prostredníctvom návnady, napríklad falošného odkazu na internetovú stránku.

V nej vyplníte osobné údaje od banky, ktoré zašlete rovno podvodníkom, a tí už nemajú veľa roboty, aby sa rýchlo nabúrali do vášho účtu a pripravili vás o celoživotné úspory. Do pozornosti tiež treba dať, že podobne phishingové útoky sú vo svete čoraz bežnejšie a preto by ste mali byť vždy v strehu.

Ako prebieha nový podvod na Instagrame?

V podstate veľmi jednoducho. Na e-mail vám príde správa, ktorá sa tvári veľmi oficiálne. Hackeri vám v nej v oznámia, že váš profil bol oficiálne overený a pokiaľ sa prihlásite prostredníctvom tlačidla „Log in Account„, obľúbený modrý znak môžete pridať do svojho profilu aj bez podania žiadosti.

Ak náhodou prevádzkujete väčší profil na Instagrame, možno vám to nepríde vôbec divné. Dôležité je ale zdôrazniť, že ak vám niečo podobné príde mailom alebo prostredníctvom SMS správy, vždy je to podozrivé a takmer s určitosťou ide o podvod.

My sme si samozrejme ako prvé otvorili odosielateľa správy a zostali sme nemilo prekvapení tým, čo sme pri ňom našli. Okrem absolútne šialenej e-mailovej adresy, ktorá nemala s oficiálnou podporou Instagramu vôbec nič spoločné mal totiž odosielateľ aj fotografiu.

Na nej však bolo logo spoločnosti Google, čo vôbec nesedí. Veď Instagram vlastní Meta (bývalý Facebook). Veríme, že väčšina ľudí by reagovala rovnako ako my a po krátkom overení odosielateľa by správu presunula rovno do koša. Takto to ale žiaľ nebude.

Prečítajte si tiež  Výpadok Facebooku, Instagramu, Messengeru a WhatsAppu stál 6 miliárd dolárov. Dokopy trval dlhšie ako 6 hodín

Čo robiť, keď som omylom naletel? 

iPhone hackerský útok
Zdroj: Unsplash / Sebastiaan Stam / David Grandmougin

Vieme, že nie každý je tak pozorný a veľa ľudí naletí, hoci len omylom. V takomto prípade zachovajte chladnú hlavu a na účte sa snažte čo najrýchlejšie zmeniť prihlasovacie heslo.

Ak toto heslo používate napríklad aj na e-mail, Facebook či inej sociálnej sieti alebo službe, preventívne si ho zmeňte všade.

Pamätajte si, po tom, ako vás podvodníci nachytajú máte zvyčajne len niekoľko hodín, ak nie desiatok minút, aby ste situáciu zachránili. Väčšinou sa to dá, no musíte byť rýchli.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -