Populárna streamovacia služba Spotify sa dostala pod paľbu tureckých úradov. Miestny úrad pre hospodársku súťaž oficiálne oznámil začatie vyšetrovania voči platforme, ktorú podozrieva z toho, že svojimi algoritmami zvýhodňuje vybraných umelcov a zároveň nespravodlivo distribuuje autorské honoráre. Informuje o tom portál France 24.
Podľa úradov môže ísť o porušenie zákonov o hospodárskej súťaži, pričom cieľom vyšetrovania bude zistiť, či Spotify skutočne poskytuje väčšiu viditeľnosť niektorým umelcom na úkor ostatných. Taktiež sa preverí, či služba neporušila pravidlá pri rozdeľovaní tantiém.
Na Spotify sú vraj playlisty, ktoré urážajú náboženské a národné hodnoty Turecka
Kauza nabrala na obrátkach v ten istý deň, keď sa do nej zapojil aj námestník ministra kultúry Batuhan Mumcu. Ten na sociálnej sieti X ostro kritizoval Spotify za to, že opakovane ignoruje výzvy na odstránenie playlistov, ktoré údajne urážajú náboženské a národné hodnoty Turecka.
Mumcu konkrétne poukázal na obsah, ktorý bol podľa neho „pod rúškom playlistov“ zameraný na zosmiešňovanie proroka Mohameda či prvú dámu Emine Erdoganovú, manželku prezidenta. Nazval ich „morálne neprijateľnými“ a vyzval kompetentné orgány, aby podnikli právne kroky.
Spotify je v Turecku od roku 2013. Je odhodlaný spolupracovať
Spotify, ktoré v Turecku pôsobí od roku 2013, v reakcii uviedol, že dodržiava všetky platné zákony a bude pri vyšetrovaní spolupracovať. Zatiaľ však nemá presné informácie o rozsahu a konkrétnom zameraní kontroly.
Platforma zároveň zdôraznila, že len v roku 2024 vyplatila viac než 2 miliardy tureckých lír (cca 25 miliónov dolárov) miestnemu hudobnému priemyslu, pričom platforma výrazne prispieva k rastu globálnych ziskov tureckých interpretov.
Nechajme sa teda prekvapiť, ako bude táto kauza pokračovať a či Turecku skutočne zakáže Spotify a teda hudobnú streamovaciu službu, ktorá je vôbec najpopulárnejšia a najpoužívanejšia na celom svete. Pokiaľ by sa to naozaj stalo, v krajine by sa otvorili možnosti pre konkurenčné služby ako sú Apple Music, YouTube Music a podobne.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1100 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.