Pokiaľ ste zvyknutí na využívanie známe internetovej stránky Ulož.to, už čoskoro sa musíte pripraviť na zmenu, ktorá sa vám možno nebude celkom páčiť. Ako totiž tento portál informuje priamo na svojom webe, od 1. decembra 2023 dôjde ku významným úpravám v prevádzke cloudového úložiska Ulož.to Disk.

Avizované zmeny sú reakciou na novú európsku legislatívu známu pod skratkou DSA (The Digital Services Act), ktorá už čoskoro vstúpi do platnosti. Nový zákon spôsobí, že používatelia cloudového úložiska budú môcť naďalej sťahovať len súbory, ktoré do úložiska nahrali oni sami. Ku ostatným súborom žiaľ nebudú mať prístup.

Vždy sme dbali na to, aby prevádzka Ulož.to bola v súlade s platnou českou a európskou legislatívou. To opakovane potvrdili aj súdne rozhodnutia v sporoch, ktoré boli často účelovo vedené proti nám. Aby sme v budúcnosti splnili všetky právne kritériá, najmä v súvislosti s novou európskou legislatívou, zavádzame od 1. decembra 2023 významné zmeny v prevádzke cloudového úložiska Ulož.to Disk,“ vysvetľuje Jan Karabina, konateľ spoločnosti Cloud Platforms, ktorá Ulož.to prevádzkuje.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Ulož.to konkretizuje, že zmeny v jeho prevádzke budú pomerne zásadné. ak budete chcieť využívať službu cloudového úložiska Ulož.to Disk, o 1.12.2023 bude k dispozícii len pre registrovaných používateľov. Ako sme napísali vyššie, sťahovať bude možné iba súbory, ktoré ste si na cloudový disk sami nahrali.

Po novom si už nebudete vedieť zdieľať súbory verejne, alebo na adresu prostredníctvom odkazu. Ulož.to druhým dychom zdôrazňuje, že používatelia sa nemusia obávať straty vlastných súborov. Všetky dáta im na úložiskách zostanú.

V nových podmienkach sa tiež nachádza informácia o tom, že ak platiaci používatelia nebudú mať záujem naďalej používať službu, môžu svoje účty zrušiť alebo prejsť na bezplatnú verziu. Spoločnosť prevádzkujúca Ulož.to im v takomto prípade vráti všetky zostávajúce poplatky za predplatné alebo kredity.

Za zmienku tiež stojí, že táto novinka sa bude týkať iba cloudového úložiska Ulož.to Disk. Nijako sa nedotkne streamovacej služby Ulož.to LIVE. Tá sa podľa tlačovej správy riadi úplne inými predpismi a fungovať má naďalej bez zmien.

Čo je to DSA? (zákon o digitálnych službách)

Ako píše MPO, prelomový zákon o digitálnych službách (ďalej len „DSA“) Nariadenie 2022/2065 o jednotnom digitálnom trhu a o zmene a doplnení smernice 2000/31/ES (ďalej len „nariadenie o digitálnych službách“) komplexne reguluje sektor digitálnych služieb v rámci EÚ a jeho cieľom je zabezpečiť riadne fungovanie jednotného trhu, zachovať bezpečné online prostredie a chrániť základné práva používateľov.

Prečítajte si tiež  TikToku hrozí koniec. Nad sociálnou sieťou sa zmráka a nie je jediná

V DSA sa stanovujú pravidlá a povinnosti pre digitálne služby, ktoré pôsobia ako sprostredkovatelia, t. j. spájajú používateľov s tovarom, službami a obsahom.

To sa týka celého spektra digitálnych služieb, od služieb poskytujúcich sieťovú infraštruktúru a webhosting až po online platformy, ako sú sociálne siete a online trhoviská.

Konkrétne pravidlá pre jednotlivé subjekty sú navrhnuté asymetricky. Služby s väčším sociálnym a hospodárskym vplyvom preto musia spĺňať prísnejšie podmienky.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -