V dnešnej digitálnej dobe je obrovský záujem o aplikácie využívajúce umelú inteligenciu, ako je ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Avšak, nie všetko, čo nájdete na App Store, je v skutočnosti ChatGPT a žiaľ ani bezpečné. Mnoho aplikácií sa falošne vydáva za oficiálnu verziu tohto fenomenálneho nástroja a môže vás to rôznymi spôsobmi ohroziť. Ako teda rozoznať skutočnú aplikáciu od falošnej? Nie je to tak zložité.

Pokiaľ vlastníte iPhone, hneď na začiatku je potrebné uviesť, že spoločnosť OpenAI ponúka pre platformu iOS samostatnú aplikáciu, ktorú si stiahnete v App Store prostredníctvom tohto odkazu. Ak potom máte počítač Mac, apku si môžete stiahnuť z oficiálnej internetovej stránky OpenAI na tejto adrese. Čokoľvek iné, čo sa tvári ako softvérový produkt od spoločnosti OpenAI je v skutočnosti obyčajný podvod.

Aby ste si, ale vždy vedeli na 100 % overiť, či je daná apka, ktorá sa tvári ako ChatGPT legitímna, alebo nie (často na takéto apky narazíte aj cez internetovú reklamu), ponúkame vám jednoduchý návod, ako na to. Postupujte podľa nasledujúcich bodov.

1. Kontrola vývojára: Prvým krokom, ktorý musíte vykonať, je overenie mena vývojára. Ak tu nenájdete spoločnosť OpenAI, aplikáciu si ani nesťahujte. Skontrolovať môžete dokonca aj profil vývojára, kde nájdete ďalšie informácie o jeho softvéri a pôsobení.

2. Recenzie: Ďalším výborným spôsobom, ako predísť potenciálnym problémom súvisiacim s podvodom je prečítať si recenzie. Ak má aplikácia veľa negatívnych recenzií alebo podozrivé hodnotenia, je pravdepodobne falošná. Klikacie farmy môžu vytvárať falošné recenzie, takže si dajte pozor na nereálne pozitívne hodnotenia.

3. Oprávnenia aplikácie: Ak už ste si náhodou takúto podvodnú apku stiahli, pre istotu si skontrolujte, aké oprávnenia od vás vyžaduje. Tu sa už dostávame k bezpečnosti, nakoľko niektoré apky si pýtajú súhlas na to, aby mali prístup ku vašim fotkám či dokonca kontaktom. Otázka znie načo?

4. Všímajte si detaily: Podvodné aplikácie často používajú zastarané logá a majú chybné alebo nepresné popisy. Ak si všimnete niečo podozrivé, radšej aplikáciu neinštalujte.

5. Počet stiahnutí: Aplikácie s veľkým počtom stiahnutí sú zvyčajne spoľahlivejšie a legitímnejšie než tie, ktoré si stiahol len niekoľko jedincov a ešte k tomu majú aj zlé hodnotenia.

6. Verzia a aktualizácie: Uistite sa, že aplikácia je pravidelne aktualizovaná. Falošné aplikácie často zostávajú neaktualizované, pretože ich hlavný účel, získať vaše osobné údaje, splnia hneď na začiatku. Potom sa o ne vývojári prestanú starať.

Prečítajte si tiež  V iPadOS 16 bude chýbať dôležitá funkcia, ktorú prinesie systém iOS 16

Ako vás falošný ChatGPT môže pripraviť o peniaze? 

Zdroj: Unsplash / Vojtech Bruzek (úprava redakcie)

Falošné aplikácie môžu obsahovať malware alebo spyware, ktorý môže poškodiť vaše zariadenie, alebo narušiť vaše súkromie. Preto je dôležité byť obozretný a vedieť, ako ich rozpoznať. Je pri tom jedno, či ide o iPhone, iPad, Mac, prípadne Android alebo Windows.

Vždy dbajte na bezpečnosť svojho zariadenia a chráňte si osobné údaje tým, že budete sťahovať len overené aplikácie od dôveryhodných vývojárov.

Občas sa totiž stane aj to, že tieto apky obsahujú aj nenápadný systém predplatného, ktoré vám môže mesačne strhávať z účtu pokojne aj desiatky eur. To všetko preto, lebo ste niekde omylom klikli, respektíve ste boli po inštalácii a aktivácii apky nepozorní. Verte nám, nie ste v tom sami. Tiež sme to už zažili.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -