Apple predstavil svoj koncept Apple Pay ešte v septmebri roku 2014 popri modeloch iPhone 6/iPhone 6 Plus a hodinkách Apple Watch. Po približne 4 až 5 rokoch by sme sa mohli tejto dlho očakávanej služby konečne dočkať aj u nás. Apple Pay na Slovensku by mal byť zavedený už začiatkom 2019.

Apple Pay na Slovensku? Už sme ani nedúfali…

Táto služba spustila hneď po svojom začiatku v USA veľký úspech. Iné spoločnosti už niečo podobné ponúkali a tak im chcelo Apple predstaviť konkurenciu. Vďaka NFC čipu umiestnenom v každom iPhone 6 a vyššie s použitím senzoru otlačkov prstov či Face ID je možné bezpečne platiť prakticky kdekoľvek s telefónom v ruke.

Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro! - svetapple.sk
Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro! – svetapple.sk

Už po predstavení sa k nám dostávali informácie, že by mal byť Apple Pay u nás zavedený niekedy do konca roka 2014. Neskôr to bol koniec roka 2015 a akonáhle sa toto opakovalo aj v roku 2016, prestali sme to sledovať. Na Slovensku bola dlhodobo dobre vyvinutá infraštruktúra pre túto službu a tak nebolo na našich bankách ale práve na Apple, aby sa rozšíril. Ten však akosi nejavil záujem a o skutočných platbách pomocou iPhonu sme už mohli iba snívať.

Zavedenie v Česku a v Rakúsku

Samozrejme pred tým, ako príde Apple Pay na Slovensko (do malej krajiny niekde v strede Európy), musí byť všade naokolo. Tešia sa z neho napríklad na Ukrajine, v Poľksu či v Nemecku. Česko, Rakúsko či Slovensko doteraz chýbalo. To by sa ale malo zmeniť. Služba mala začať u našich susedov už koncom minulého roka (2018) avšak teraz už vieme, že sa to celkom nepodarilo. Špekulácie sa teda posunuli o pár mesiacov na začiatok tohto roka. Apple Pay je začiatkom 2019 plánovaný aj na Slovensku.

Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro! - svetapple.sk
Apple Pay na Slovensku bude úspešný, ľudia sú zvyknutí platiť bezkontaktne – svetapple.sk

Je teda možné, že Apple bude spúšťať svoju službu postupne. Najprv v najväčšom Rakúsku, potom v Česku a napokon bude Apple Pay na Slovensku. Všetko sa ale môže odohrať aj naraz.

Obdobná služba od Google už funguje pomerne dlho

Aby sme nekrivdili jedine Applu, jeho odveký rival Google tiež so službou čakal pomerne dlho. Google Pay funguje u nás v podstate od februára minulého roka a používatelia potrebujú telefón, ktorý ma NFC čip a operačný systém minimálne “Android 4.4”. Tak či onak, okamžite si získal veľkú popularitu a ľudia si pomaly zvykajú nechávať svoje kreditné karty v peňaženke.

Zatiaľ nevieme, aké banky budú Apple Pay na Slovensku podporovať, nakoľko Apple hrozí pokutami za prezradenie akýchkoľvek informácií. Akonáhle ale služba začne, dočkáme sa aj rýchleho rozšírenia. iPhone je u nás veľmi populárny a tak má takéto platenie veľmi dobrý predpoklad na to aby to fungovalo.

Apple Pay na Slovensku? Už čoskoro! - svetapple.sk
Google Pay funguje na Slovensku od februára 2018 – svetapple.sk

zdroj: zive

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here