Spoločnosť Apple vydala aktualizáciu iOS 17 pre všetkých používateľov len v druhej polovici septembra, no ku jej predstaveniu došlo ešte na vývojárskej konferencii WWDC 2023 začiatkom júla. Aj to je dôvod, prečo sú práce na nástupcovi iOS 18 v plnom prúde a na svetlo sveta sa začínajú vynárať prvé podrobnosti.

Nový operačný systém by mal byť podľa prvých únikov doslova revolučný. Hoci spoločnosť Apple už dnes vo veľkom využíva schopnosti umelej inteligencie, v iOS 18 by mohla byť po prvýkrát k dispozícii rozšírená generatívna AI. Existuje, ale pravdepodobnosť, že bude len súčasťou najnovších modelov zo série iPhone 16, čím bude chcieť Apple konkurovať rade smartfónov Samsung Galaxy S24. Práve tie by mali mať po prvýkrát k dispozícii vlastný model generatívnej umelej inteligencie Samsung Gauss.

Dôležité je však to, že iOS 18 môže priniesť aj zásadné dizajnové zmeny, ktoré ľuďom umožnia ešte viac individualizovať používateľské rozhranie. Apple by navyše mohol prepracovať aj ovládacie centrum, ktoré je už niekoľko rokov bez zmeny.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Určite vás však v tejto súvislosti zaujíma, na ktoré modely iPhonov si budete môcť iOS 18 vlastne nainštalovať. Hoci to spoločnosť Apple zatiaľ nikde oficiálne neuvádza, k tejto informácií sa nie je ťažké dopátrať.

iOS 18 podpora 

ioS 18
Zdroj: YouTube / FutureOS (úprava redakcie)

Pokiaľ sa pozrieme na tohtoročný operačný systém iOS 17, ktorý prišiel na trh v roku 2023, rýchlo zistíme, že si ho už nemôžeme nainštalovať na smartfóny z roku 2017, medzi ktorými bol iPhone X, ale aj iPhone 8 či iPhone 8 Plus.

Naopak zariadenia iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR z roku 2018 ho stále podporujú. Na základe toho môžeme vydedukovať, že Apple v súčasnosti zachováva päťročnú podporu. Je to však také pomyselné „minimum“.

V minulosti sme totiž boli svedkami, že operačný systém iOS 16 z roku 2021 bolo možné nainštalovať aj na iPhone 6S z roku 2015. V tom čase Apple ponúkal až šesťročnú podporu.

Na základe uvedeného sa môžeme domnievať, že ak sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom nič nezmení, iOS 18 si budete môcť nainštalovať minimálne na iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max z roku 2019.

Prečítajte si tiež  iPhone na videách je podľa všetkého prototyp!

Taktiež je tu, ale malá šanca, že systém bude podporovať presne tie isté smartfóny, ako iOS 17 dnes. Nechajme sa prekvapiť.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.