Spoločnosť Apple sa rozhodla zabojovať za svoju platformu aj používateľov. Ako informuje portál Macrumors, technologický gigant z Cupertina podal námietku proti EÚ zákonu o digitálnych trhoch, ktorý poznáme už niekoľko rokov pod skratkou DMA.

DMA vstúpil do platnosti po prvýkrát 1. novembra 2022 a od veľkých technologických spoločností, medzi ktoré patrí aj spoločnosť Apple vyžaduje, aby svoje služby a platformy otvorili aj iným menším spoločnostiam, alebo vývojárom. V opačnom prípade hrozí, že budú tvoriť monopol a to môže Európska únia pokutovať obrovskými sankciami.

Medzi veci, ktoré sa s platnosťou DMA v rámci Apple platformy zmenia sú služby, pri ktorých si ani nevieme veľmi predstaviť, že budú „otvorené„. Napríklad App Store bude musieť disponovať sideloadingom a teda možnosťou inštalácie aplikácií aj z iných internetových obchodov, ktoré nebudú vyslovene patriť spoločnosti Apple.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Apple tiež (pravdepodobne) v súvislosti so zákonom DMA otvorí aplikáciu správy pre podporu štandardu RCS, ktorý sa sem dostane už v priebehu budúceho roka. iMessage si tak budete môcť posielať aj s ľuďmi, ktorí vlastnia Android, nie len iOS.

Apple však ponechá rozdielnosť v rámci modrých a zelených bublín. Zmení sa len technológia. DMA sa v neposlednom rade dotkne aj služby FaceTime či hlasového asistenta Siri.

Spoločnosti Apple sa to logicky nepáči 

Pre spoločnosť Apple ide pochopiteľne o veľký problém nie len z obchodného, ale aj bezpečnostného hľadiska. Otvorením možnosti inštalácie aplikácií do iPhonu mimo App Store príde o provízie od vývojárov, ktorí doposiaľ predávali cez App Store, no rozhodli sa pre zmenu.

Rovnako sa však môže stať, že iPhone alebo iPad sa stane menej bezpečným a ľahšie sa sem dostane malware, alebo akýkoľvek iný škodlivý softvér. Platforma, ktorá sa doposiaľ vyznačovala ako mimoriadne bezpečná na používanie tak bude mierne poškodená.

Samozrejme, každý bude mať stále možnosť, či chce aplikácie iba z App Store, alebo je ochotný ich stiahnuť aj niekde z internetu. Taktiež platí, že Apple sa bude snažiť na zariadení kontrolovať aj „cudzí“ softvér.

Aj to je dôvod, prečo Apple podal námietku voči rozhodnutiu Európskej únie. Jeho cieľom je, aby App Store nebol zaradený medzi gatekeeper platformy. Na drahej strane je však len veľmi malá šanca, že by v tomto smere spoločnosť uspela. Nechajme sa prekvapiť oficiálnym vyjadrením EÚ.

Prečítajte si tiež  3 APLIKÁCIE, KTORÉ SÚ DNES ZADARMO

V dávnejšom vyjadrení pre agentúru Bloomberg spoločnosť Apple uviedla: „Sme naďalej veľmi znepokojení rizikami, ktoré DMA predstavuje pre našich používateľov z hľadiska ochrany súkromia a údajov.

Loopi
REKLAMA

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -