iOS 14.5 public beta 1

Hoci to nebýva v takomto pokročilom štádiu zvykom, iOS 14.5 je zatiaľ najväčšia aktualizácia operačného systému iOS 14, obsahujúca množstvo užitočných funkcií a vylepšení. Niektoré (týkajúce sa Apple Fintess+, Apple News atď.) žiaľ na Slovensku nevyužijete a tak sme sa venovali iba tým podstatným.

Odomykanie s Apple Watch

Začnime azda najzaujímavejšou novinkou, ktorou je odomykanie iPhonu s Face ID pomocou inteligentných hodiniek Apple Watch. Pokiaľ ich máte na ruke a pozriete sa na svoj smartfón, už si nebudete musieť dávať dole rúško prípadne manuálne zadávať heslo, aby ste sa dostali dnu. O všetko sa postará prepracovaná autentifikácia podobne, ako to už niekoľko rokov funguje na Macu.

- Reklama -

Nutné je tu ale podotknúť, že technológia sa vzťahuje len na vstup do zariadenia. Týmto spôsobom teda nie je možné vykonávať platby v App Store či nákupy cez Apple Pay. Tak isto je potrebné aktivovať Wi-Fi na hodinkách.

Dual-SIM pre 5G

Ďalším užitočným vylepšením je celosvetová podpora pre používanie 5G siete v režime Dual-SIM na iPhone 12. Hoci túto funkciu na Slovensku zatiaľ nevyužijete, v blízkej budúcnosti alebo pri cestách do zahraničia môže byť užitočná. Doposiaľ bol režim Dual-SIM obmedzený len na LTE (4G) siete. To je ale minulosťou.

Zahráte si s ovládačmi z PlayStation 5 či Xbox Series X

Ak ste si zakúpili novú hernú konzolu PlayStation 5 či Xbox Series X, po novom môžete využiť ich ovládače aj na pripojenie ku vášmu iPhonu/ iPadu s iOS 14.5/ iPadOS 14.5. Hry si teda zahráte omnoho pohodlnejšie, než na dotykovom displeji.

Reklamy

Zásadnou novinkou, ktorú Apple pridáva do svojho operačného systému je podmienka pre vývojárov, ktorí musia dodržiavať prísne pravidlá transparentnosti sledovania aplikácií. Odteraz od vás budú apky vyžadovať povolenie na prístup ku vášmu náhodnému reklamnému identifikátoru a na sledovanie aktivity.

Na záver sa hodí doplniť, že Apple vyriešilo zvláštnu chybu, ktorá niektorým používateľom znemožňovala prístup ku aplikáciám od spoločnosti Microsoft. Jednalo sa o bug a v iOS 14.5 sa nevyskytuje. Samozrejmosťou je XY podobných vylepšení, o ktorých však Apple neinformovalo.

Návod: Ako nainštalovať verejnú beta verziu iOS 14 do vášho zariadenia?

Dôležité: V prvom rade si zálohujte vaše zariadenie cez iCloud alebo iTunes/Finder. Až potom začnite s akoukoľvek inštaláciou beta verzie.

 • Vezmite do ruky iPhone (na ktorom chcete testovať verejnú beta verziu iOS 14) a kliknite na tento odkaz.
 • Teraz vyberte Sign Up a zaregistrujte sa do Apple Beta Software Program (s vašim Apple ID).
 • Potvrďte prehliadač ako “dôveryhodný” (pokiaľ vás o to požiada systém)
 • Teraz musíte potvrdiť, že súhlasíte s podmienkami testovania. Tlačidlo “Accept” nájdete vpravo dole.
 • Vyberte položku iOS a v sekcii “Get Started” kliknite na odkaz “enroll your iOS device”.
 • Teraz vyberte tlačidlo Download profile, zariadenie by vás malo po tomto kroku automaticky presmerovať do nastavení.
 • V tejto fáze vyberte “Inštalovať” a následne potvrďte “Reštart” zariadenia.
 • Akonáhle sa váš iPhone opäť zapne, otvorte Nastavenia > Všeobecné > Aktualizácia softvéru.
 • Za pár sekúnd by sa mala objaviť iOS 14 public beta.
 • Vyberte Stiahnuť a Inštalovať.
 • Opäť potvrďte podmienky spoločnosti Apple.
 • Keď sa iOS 14 public beta stiahne, nainštalujte ju.
 • Užívajte si nový operačný systém…
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.