Používate Apple CarPlay? Podľa najnovšej štúdie je to vôbec to najhoršie, čo môžete v aute robiť. Zistila to britská spoločnosť IAM RoadSmart. Výsledky hovoria o tom, že bezpečnejšie je aj písanie SMS, alebo konkurenčná platforma Andorid Auto!

CarPlay je vraj nebezpečný. Tvrdí to najnovšia štúdia.

Apple zaviedlo novú platformu do vozidiel už pred rokmi a za ten čas ju značne posunulo vpred. CarPlay je oveľa sofistikovanejší a prehľadnejší, ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu ale nie je dokonalý. Podľa tejto štúdie, je dokonca nebezpečný.

Tím výskumníkov zistil, že vodiči reagujú približne o 36% pomalšie, keď používajú hlasovú funkciu CarPlay. Pokiaľ majú niečo prepnúť na dotykovej obrazovke, reakcie sú až o 57% pomalšie. To je obrovské sklamanie. Pokiaľ vodič píše textovú správu, reakcie sú spomalené o 35%. Pri telefonovaní potom o 46%.

CarPlay je vraj nebezpečný. Tvrdí to najnovšia štúdia.
CarPlay je vraj nebezpečný. Tvrdí to najnovšia štúdia.

Presnejší rozbor dát preukázal, že tí, ktorí využívali platformu CarPlay, alebo Andorid Auto, mali problémy s udržaním vozidla v jazdnom pruhu. Tak isto nedodržiavali predpísanú rýchlosť. Výsledky sú teda zaujímavé a naznačujú nám, že pôvodný plán, spríjemniť používateľom cestovanie a zvýšiť bezpečnosť jazdy, Applu celkom nevyšiel.

Na druhej strane ale treba objektívne skonštatovať, že samotný test rátal iba so skupinou 20 vodičov, čo je naozaj malá vzorka na predčasné závery. Tak isto sa nikde neuvádza, do akej miery používatelia CarPlay alebo Android auto poznali. To sú zásadné fakty. Ak mali pri písaní SMS-správy skoro o 22% rýchlejšiu reakciu, mohlo to byť hlavne preto, lebo dokonalo ovládali (po pamäti) klávesnicu svojho telefónu a nemuseli sa naň pozerať.

Nezabudnite nám napísať do komentára aj vy, aké máte skúsenosti s týmto systémom pre automobily. My v redakcii sme s ním nadmieru spokojní. Súhlasíme, že niekedy možno ovládanie odvádza pozornosť viac, ako by bolo treba. Nikdy to však nie je horšie, ako vstavaný infotainment vo vozidle.

CarPlay je vraj nebezpečný. Tvrdí to najnovšia štúdia.
CarPlay je vraj nebezpečný. Tvrdí to najnovšia štúdia.
Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: iOS 17.4 vyjde v marci s týmito novinkami
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.