Bezpečnosť na internete je prvoradá. Ako však ukazuje najnovší výskum spoločnosti AltasVPN, prehliadač, ktorý možno používate práve teraz obsahuje rôzne zraniteľností. Google Chrome zaznamenal v roku 2022 obrovské množstvo chýb a nedostatkov, ktoré súvisia s bezpečnosťou.

Aby sme to lepšie konkretizovali, v priebehu uplynulých mesiacov sa v Chrome vyskytlo cez 303 zraniteľností, čo je v porovnaní s Mozillou Firefox so 117 zraniteľnosťami skoro trikrát viac.

Na treťom mieste sa potom ocitol Microsoft Edge so 103 zraniteľnosťami a na predposlednom štvrtom mieste Safari len s 26 zraniteľnosťami.

To je jasný dôkaz toho, že platforma od Apple je voči útokom veľmi odolná. Aj tak ale nejde o absolútneho víťaza. Tým sa stal prehliadač Opera s čistou nulou na konte.

Google Chrome je na tom zle aj z dlhodobého hľadiska 

Google Chrome na zelenom pozadí
Zdroj: Unsplash / Rubaitul Azad

Ak sa pozrieme na prehliadač Google Chrome z dlhodobého hľadiska, zistíme, že jeho bezpečnosť nie je problémom uplynulých mesiacov. Tento prehliadač sa dostal na trh ešte v septembri 2008 a od tej doby zaznamenal cez 3 159 zraniteľností.

Toto číslo sa vám za celých štrnásť rokov nemusí zdať obzvlášť vysoké, no ak sa pozrieme na porovnanie s prehliadačmi Firefox, Safari a Opera, ktoré sú na trhu dlhšie, zistíme, že spoločnosť Google ťahá za kratší koniec.

Zatiaľ čo Firefox zaznamenal dokopy 2361 zraniteľností, Safari sa stretlo s 1139 zraniteľnosťami a Opera len s 344 zraniteľnosťami.

V porovnaní môže niekomu chýbať Microsoft Edge, ktorý ešte v roku 2015 nahradil legendárny Explorer. Ten sa za celú dobu pôsobenia stretol iba s 806 zraniteľnosťami, čo je stále výrazne menej, než Google Chrome.

Ako sa vyhnúť hackerským útokom? 

Google Chrome MacBook a hacker s počítačom v ruke
Zdroj: Unsplash / Gerson Repreza

Aj keď sú vyššie uvedené dáta znepokojivé, určite to nie je dôvod na paniku. Tajomstvo, prečo Google Chrome láka podvodníkov a hackerov viac, ako akýkoľvek iný prehliadač, sa skrýa v tom, že ho skrátka používa obrovské množstvo ľudí.

Ak chcete znížiť riziko útoku, existuje rokmi overený spôsob, pomocou ktorého sa mu takmer na 100 % vyhnete. Všetko sa to skrýva v pravidelných aktualizáciách prehliadača ako aj rozšírení, ktoré v ňom máte nainštalované.

Ľudia často používajú roky neaktuálne verzie softvéru a potom sa čudujú, prečo sa obeťou útoku stali práve oni. Buďte preto obozretní a dávajte si na internete pozor. V dnešnej dobe je to viac, ako nutné.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Safari už nie je druhým najpoužívanejším prehliadačom. Kto ho zosadil vás prekvapí

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -