Spoločnosť Google pridala do svojich Máp ešte v októbri minulého roka „ekologické pokyny“, ktorých cieľom je, aby vaše vozidlo spotrebovalo menej benzínu či nafty a zároveň vyprodukovalo menšie množstvo emisií CO2. Systém funguje tak, že pri návrhu trasy berie do úvahy rôzne faktory, ako napríklad sklon cesty, plynulosť cestnej premávky a rovnako aj vzdialenosť. No a hoci je to šikovná funkcia, v blízkej budúcnosti by mohla byť povýšená na úplne inú úroveň.

Skupina vývojárov sa najnovšie rozhodla podrobne rozobrať aplikáciu Google Mapy, aby odhalila všetky funkcie, ktoré momentálne pred používateľmi skrýva. Kód, ktorý sa nachádza v jej útrobách nám naznačuje, že spoločnosť Google umožní už v blízkej budúcnosti vybrať si typ vozidla, ktorý riadite a na základe ďalších premenných navrhne energeticky najúspornejšiu trasu. Google bude rozlišovať medzi tým, či jazdíte na benzín, naftu, elektrinu alebo riadite hybrid.

Prečítajte si tiež  Cena nabíjania elektromobilu: Koľko stojí jedno nabitie?

Technologický gigant sa pravdepodobne opiera o teóriu, že rôzne typy vozidiel majú na cestách odlišnú energetickú účinnosť. Väčšina áut so spaľovacím motorom má napríklad nižšiu spotrebu na diaľnici alebo okresných cestách, zatiaľ čo hybrid a elektromobily dosahujú nižšiu spotrebu predovšetkým pri krátkych presunoch mestom, kde jazdia oveľa nižšou rýchlosťou.

Príchod funkcie nie je stopercentný, no práve teraz by sa hodila viac ako inokedy 

Nissan GT-R na pumpe
Zdroj: Unsplash / Erik Mclean

Aj keď to znie všetko veľmi pekne a Google by mohlo nájsť kľúč na to, ako navštevovať benzínovú pumpu menej často, pravda je taká, že ide zatiaľ len o neohlásenú funkciu.

Vďaka kódu v aplikácii Google Mapy, ktorá je dostupná pre iOS a Android síce vieme, že vo firme na tejto funkcii pracujú, no to čo už žiaľ nevieme je, kedy bude k dispozícii a či vôbec príde.

Prečítajte si tiež  Kde je najlacnejší benzín alebo nafta? Táto aplikácia vám odpovie

Na strane druhej, zo strany Google by to bol skvelý ťah, ktorým by si mohla získať používateľov konkurenčných máp na svoju stranu, pretože dnes sú ceny PHM na rekordných maximách a ľudia sa snažia jazdiť úspornejšie.

Ak ste šoférom, ktorému ročne pribudne na tachometri 20 – 50 tisíc kilometrov, drahšie tankovanie môže byť pre vás extrémne náročné. Dajte nám vedieť do komentára, či by ste o takúto funkciu ocenili alebo nie. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -