Ako píše Australian Broadcasting Corporation, jedna z najväčších technologických spoločnosti na svete sa nevyhne mastnej pokute. Google malo zavádzať austrálskych používateľov Androidu v súvislosti s procesom zhromažďovania údajov o polohe. Dialo sa tak v období od januára 2017 až do decembra 2018, pričom firma bola potrestaná sumou 60 miliónov dolárov.

Na stranu Austrálskej komisie pre hospodársku súťaž a ochranu spotrebiteľa (ACCC) sa ešte minulý rok priklonil Federálny súd. Porote sa nepáčilo, že spoločnosť Google získavala dáta o pohybe ľudí zo zariadení s operačným systémom Android až do tej chvíle, kým neklikli na tlačidlo „Nie“ alebo „Nezbierať“. To sa nachádzalo v položkách „História polohy“ ako aj „Aktivita na webe a v aplikáciách“.

Spoločnosť Google používala v Androide zavádzajúce praktiky 

Android panáčik a Android smartfón
Zdroj: Unsplash / Denny Muller

Samotný sudca Thomas Thawley sa vyjadril, že spôsob, akým Google žiadalo o zdieľanie polohy považuje za zavádzajúci. Dôvodom bolo to, že ten, kto zaškrtol „Nie“ len pri jednej z vyššie uvedených možnosti, mohol byť stále sledovaný.

Prečítajte si tiež  Siri by mohla byť geniálna. Škoda, že stále nevie po slovensky

Ľudia tiež nemuseli počítať s tým, že keď povolia sledovanie aktivity na webe a v aplikáciách, tak bude Google získavať dáta o ich polohe. Formulár sa o tom nijako nezmieňoval.

Ako dopĺňa ACCC, porušenie zákonov sa malo týkať takmer 1,3 milióna austrálskych používateľov operačného systému Android. Všetky nastavenia sledovania boli totiž v predvolenom režime aktívne. Spoločnosť Google ale protirečí tým, že jeho nesprávne rozhodnutie ovplyvnilo maximálne úzku skupinu ľudí. Tomu sa však verí iba ťažko.

Google musí zaplatiť až 60 miliónovú pokutu

Výsledkom celej tejto kauzy bolo teda upravenie operačného systému tak, aby jeho predvolené nastavenia nesledovali používateľov bez ich súhlasu. Stalo sa to ešte v roku 2018.

Prečítajte si tiež  Kde je najlacnejší benzín alebo nafta? Táto aplikácia vám odpovie

Teraz však došlo k oznámeniu pokuty vo výške až 60 miliónov dolárov a prijatia záväzku, aby firma dbala na opatrenia súvisiace dodržiavaním predpisov a tiež aby vzdelávala svojich zamestnancov v oblasti austrálskeho spotrebiteľského práva.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -