Keď spoločnosť Apple minulý rok predstavila iPhone 15 Pro Max, absolútne ma dostalo, čo všetko dokázala vtesnať do jeho malého titánového tela. Najviac ma však zaujal 3 nm procesor A17 Pro so 6-jadrovým CPU, 6-jadrovým GPU, 8 GB RAM a hardvérovým ray tracingom. Výrobca sa ešte na evente pochválil, že vďaka tejto zostave budeme môcť hrať na mobilných zariadeniach konzolové herné tituly.

Ide pochopiteľne o dosť odvážne tvrdenie, no na druhú stranu žijeme v dobe, v ktorej sa počítačový výkon vyvíja extrémne rýchlym tempom. Vôbec som preto nepochyboval, že iPhone už nie je iba smartfón či prenosný fotoaparát / kamera, ale aj vrecková herná konzola. Ešte koncom roka 2023 vyšiel na iOS konzolový titul Resident Evil Village, o ktorom som písal samostatný článok. Trochu som v ňom skritizoval kvalitu textúr, no zostal som nohami na zemi. Stále je to iba iPhone a nie špičkové PC či PS5 a s hrou sa dokázal vcelku solídne popasovať.

Apple však avizoval, že si na iOS neskôr užijeme ešte väčšiu pecku. Konkrétne hru Assassin’s Creed Mirage, ktorá debutovala koncom roka 2024.

Úprimne som dúfal, že túto hru si na svojom iPhone 15 Pro Max zahrám aspoň v takej kvalite, ako vyššie spomínaný Resident Evil Village. Keď som si ju, ale nainštaloval a zapol, nastalo trpké sklamanie.

Assassin’s Creed Mirage má na iPhone mizernú grafiku 

Assassin's Creed Mirage na iPhone 15 Pro Max
Zdroj: SvetApple

Už pri úvodnej obrazovke s textom bolo jasné, že hra nebeží na maximálnom možnom rozlíšení. V menu je to cítiť prakticky vždy, no počas hrania na malom displeji to nemusí až tak prekážať. A keďže je Assassin’s Creed Mirage na prvých 90 minút úplne zadarmo, prečo si to aspoň nevyskúšať.

Ešte pred spustením kampane som zašiel do nastavení, kde som grafiku prepol z Medium na High. Nič viac tu koniec koncov nemôžete urobiť – nie sú tu žiadne podrobnejšie možnosti. Akonáhle sa však hra spustila, zostal som veľmi sklamaný.

Assassin's Creed Mirage na iPhone 15 Pro Max
Zdroj: SvetApple

Assassin’s Creed Mirage beží na iPhone 15 Pro Max na veľmi nízkom rozlíšení, katastrofálne sú tiež textúry, tiene a o nejakých detailoch tu ani nemôže byť reč.

Iste, je to port konzolovej hry na smartfóne, takže tu nemôžeme očakávať zázraky. Na druhej strane sa pri pohľade na výsledok spoločnosti Ubisoft celkom úprimne čudujem, že do takéhoto portu vôbec šla.

Nechcem byť hejter, je to veľký skok, ale… 

Assassin's Creed Mirage na iPhone 15 Pro Max
Zdroj: SvetApple

Ako by som to teda zhrnul? Je skoro neuveriteľné, čo dnes dokážu naše iPhony. Vo vrecku si môžete nosiť neuveriteľnú porciu zábavy sprevádzanú tými najnovšími hrami na svete. Výkon čipu A17 Pro je na pomery, akým sa používa doslova extrémny. Spoločnosť Apple skrátka urobila obrovský skok a za to sa pred ňou skláňam.

Prečítajte si tiež  Kto v roku 2020 nakupuje zastaralý iPod Touch?

Na druhej strane si však treba uvedomiť, že sme stále iba na začiatku. Niekomu možno mizerná grafika Assassin’s Creed Mirage na iPhone 15 Pro Max vadiť nebude, no mne to dosť prekážalo a preto si tento titul radšej zahrám na PS5.

Predpokladám však, že už o niekoľko rokov budeme hrať konzolové hry na iPhone vo vyššom rozlíšení a tiež s kvalitnejšími textúrami bez akýchkoľvek problémov a zaváhaní.

Na záver vám ešte odporúčam pozrieť si porovnanie Assassin’s Creed Mirage na iPhone 15 Pro Max vs PC a PS5 vo videách nižšie. Titul mi paradoxne na snímkach obrazovky ani videách nepríde na iOS až taký strašný. Keď ho ale hrám, celkový zážitok klesne o niekoľko levelov nižšie. Nie je to skrátka zážitok, ale skôr trápenie. Na iOS som už skúšal kopec iných mobilných hier, ktoré vyzerali omnoho lepšie. Naposledy to bol napríklad Wreckfest.

Pokiaľ si chcete Assassin’s Creed Mirage vyskúšať aj vy, hra je dostupná v App Store na stiahnutie úplne zadarmo. Považujem za férové, že nám dali vývojári možnosť najskôr si zahrať 90 minút a až potom sa rozhodnúť, či si hru chceme kúpiť, alebo nie. U mňa je žiaľ stanovisko zrejme úplne jasné…

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -