Spoločnosť Apple nás tento rok v septembri neprekvapila len samotným iPhonom 15 Pro / 15 Pro Max, ale aj jeho revolučne postaveným procesorom A17 Pro, ktorý disponuje 6-jadrovým CPU, 6-jadrovým GPU, 8 GB RAM či dokonca hardvérovým Ray Tracingom. Technologický gigant sa silu tohto čipu rozhodol demonštrovať spôsobom, ktorým absolútne ušiel aj svojim konkurentom.

Firma na evente deklarovala, že keď si kúpite nový iPhone 15 Pro alebo iPhone 15 Pro Max, budete si môcť na tomto kompaktnom smartfóne užívať herné tituly, ktoré sú určené pre súčasné herné konzoly. Jedným z nich je aj hra Resident Evil: Village, ktorá sa už medzičasom objavila v App Store a dokonca si ju môžete stiahnuť a vyskúšať úplne zadarmo.

Nakoľko nám do redakcie po mesiaci a pol čakania konečne prišiel aj náš vytúžený iPhone 15 Pro Max (512 GB), nedalo nám to a Resident Evil: Village sme si do zariadenia okamžite stiahli s tým, že keď nás to bude baviť, za hru v rámci in-app nákupu zaplatíme dodatočných 15,99 €. Nakoniec ku tomu, ale nedošlo.

V prvom rade musíme uviesť, aká je táto hra veľká. Z App Store si stiahnete „inštalačku“, ktorá má zhruba 1,4 GB. Po zapnutí Resident Evil: Village však zistíte, že je potrebné stiahnuť ďalších cca 8 GB dát, aby ste si mohli užiť aspoň prvú bezplatnú časť. Dokopy hra vyžaduje aspoň 16 GB voľného miesta, čo sme sa neskôr dočítali na oficiálnej karte v App Store. Keďže však máme 512 GB iPhone 15 Pro Max, v podstate nám to nerobilo žiaden problém. Je to len také malé upozornenie pre vás.

Akonáhle sa nám hru podarilo nainštalovať, po grafickej stránke (najmä textúrami) nás výsledkom trochu sklamala, no uvedomujeme si, že je to stále iba iPhone a už len fakt, že niečo podobné môžete hrať na jeho malej 6,7″ obrazovke je fantastický výsledok, takže to vývojárom aj spoločnosti Apple veľmi radi odpustíme.

 Resident Evil: Village
Zdroj: SvetApple

Zaujímavé však je, že v tomto prípade ide o plnohodnotný port klasickej PC verzie hry. To znamená, že aj tlačidlá v menu nie sú jednoducho dotykové a ovládate ich pomocou ovládača (ako keď sa pohybujete priamo v hre). Ten máte zobrazený buď priamo na displeji, alebo si ho viete pripojiť cez Bluetooth ku iPhonu.

Druhým fun factom je, že sa tu dá nastaviť grafika podobne, ako na PC, no keď sme to urobili, nemali sme pocit, že by sa niečo zásadné zmenilo. Pravdepodobne ide teda len o pozostatok z klasickej verzie hry a Resident Evil: Village je pre iPhone 15 Pro špeciálne optimalizovaná. Prečo je však prakticky nehrateľná?

Prečítajte si tiež  Prečo je iPhone 15 Pro Max tak nedostupný a drahý: Nakupujú ho totiž boti

Resident Evil: Village nás týmto sklamal. Našťastie sa to dá opraviť

 Resident Evil: Village
Zdroj: SvetApple

Možno ste už počuli názory o tom, ako sa iPhone 15 Pro Max pri spustení Resident Evil: Village prehrieva, alebo ako klesne framerate. Je síce pravda, že už voľným okom bolo pozorovateľné, že na 60 FPS sme sa nedostali ani náhodou, no keďže sme boli stále užasnutí tým, že máme v AAA titul, až tak nám to neprekážalo.

Predsa len takýto zážitok vám po grafickej a obsahovej stránke nedá asi žiadna iná hra, ktorá je aktuálne ponúkaná v App Store.

Príjemne nás tiež prekvapilo ovládanie. Nahradiť klasický konzolový ovládač tlačidlami na displeji síce nie je jednoduché, no po chvíľke zvyku sa to dá bez väčších problémov používať. A hlavne, ak by všetko fungovalo tak ako má, pokojne by sme si ku iPhonu zaobstarali aj nejaké to príslušenstvo, ktoré by nám celé hranie spríjemnilo. Tu však prichádza dôležité „ALE“.

Ak si myslíte, že sa iPhone 15 Pro Max po spustení Resident Evil: Village tak vás musíme sklamať, pretože aj keď bola teplota zariadenia citeľne vyššia, nešlo o nič, čo by bolo vyslovene nepohodlné. Oveľa väčší problém nám však robila celková stabilita hry. Prvých cca 10 – 15 minút fungovala bez problémov, no potom sa nám žiaľ stalo, že začala pravidelne padať a dokonca sme ani nedokončili prvú zoznamovaciu misiu, po ktorej by sme sa dostali ku platenému obsahu.

Z nášho pohľadu má teda iPhone 15 Pro Max veľký potenciál a hranie Resident Evil: Village na jeho malom displeji určite stojí za to, najmä ak použijete Bluetooth ovládač. Na druhej strane, tento titul je v súčasnosti z dôvodu katastrofálnej nestability (spadol nám snáď 5x po sebe) z nášho pohľadu totálne nehrateľný a kým s tým vývojári niečo neurobia, Resident Evil: Village žiaľ nemôžeme odporúčať ďalej.

Môžete si teraz povedať, že táto chyba sa prejavuje iba u nás, no keď sme si podrobnejšie prešli recenzie na hru (v App Store), zistili sme, že nedostatočná stabilita je jav, s ktorým sa stretlo oveľa viac hráčov. Je to teda obrovská škoda, pretože veríme, že hra má veľký potenciál. V takomto stave to však nestojí ani za tých 15,99 €, čo má byť zvýhodnená cena do 20.11.2023.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Apple A17 Bionic: iPhone 15 Pro s ním bude mať neuveriteľný výkon. Unikli podrobnosti
Môže ťa zaujímať
- Reklama -