Pokiaľ patríte medzi fanúšikov hernej série GTA, určite vám neuniklo, že tieto tituly už roky držia pri živote módy, ktoré hru značne vylepšujú. Z internetu si môžete stiahnuť napríklad mód pre lepšiu grafiku, pre realistickú dopravu so skutočnými vozidlami alebo prepracovanú a rozšírenú mapu.

Toto všetko by malo byť pre vývojárov bonusom. Ľudia si dnes kupujú osemročné GTA V iba preto, aby si mohli prejsť celú hru, zabavili sa s kamarátmi online a následne si ju zveľadili podľa svojho gusta. Ako sa však ukazuje, podobný prístup sa Take Two zo zvláštneho dôvodu nepáči.

- Reklama -

Firma si najala právnikov, ktorí sa zamerali na tvorcov módov. Tým rozposlali DMCA upozornenia s informáciou, že ich tvorba musí byť stiahnutá, ináč sa vystavujú právnym postihom.

Je zvláštne, že práve moderská komunita, ktorá aj dnes drží pri živote 13 rokov staré GTA IV či dokonca 17 rokov staré GTA San Andreas je takýmto spôsobom „prenasledovaná“. Take Two pritom neurobili podobný krok po prvýkrát. Už v roku 2017 vyhlásili, že používanie módov v GTA V je nelegálne.

Po tomto sa však na herné štúdiu zvalila obrovská vlna kritiky a to nie len od nahnevaných hráčov ale aj od médií či ľudí pohybujúcich sa v hernom priemysle. Take Two teda zmenilo rétoriku a vytvorilo pravidlá, v ktorých iba zakazuje portovanie starých GTA hier a taktiež ich obsahu. To sa dalo prekusnuť.

Teraz ale znenazdajky vzniklo nové pravidlo, ktoré hovorí, že herné módy nemôžu pridávať do hry nový obsah. Človek nemusí byť génius na to, aby si uvedomil, že práve to je celý zmysel módovania. Kompetentní ho chcú inými slovami úplne zastaviť, čo sa však zdá v súčasnej fáze ako šialené.

Prečo to Take Two robí? Dôvod je komický 

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov hernej série GTA, určite vám nedá otázka, prečo sa jeho tvorcovia tak veľmi boja módovania. Ako sme už spomenuli vyššie, táto činnosť v podstate len zveľaďuje a vylepšuje zastaralú osemročnú hru, ktorá dnes aj tak žije hlavne z online sveta.

CEO Tak Two Strauss Zelnick sa medzičasom na túto tému vyjadril a vo svojom krátkom komentári naznačil, že zastavenie šírenia módov prichádza do úvahy vždy vtedy, keď je ohrozená ekonomika alebo vzniká zlé správanie.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa, ako zvláda nový MacBook Air (M1) hru GTA V

Mohlo by sa teda zdať, že tu ide iba o peniaze, no dovolíme si oponovať s tvrdením, že Take Two sa môže do veľkej miery poďakovať práve moderom za obrovský úspech, ktoré jeho GTA V zažíva od uvedenia na trh doteraz. Pokiaľ ich odstaví, vystavuje sa riziku, že ľudia budú nakupovať GTA V menej. No a preto pokladáme tento boj za zvláštny.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom celom myslíte vy.

 

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJpcgamer
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.