Poznámka: Nižšie v článku nájdete predbežný stav situácie. Článok sme už niekoľkokrát aktualizovali o nové informácie. 

Výpadok aplikácii Facebooku na celom svete

Pokiaľ ste sa v pondelok po 17:00 hodine snažili dostať na svoju obľúbenú sociálnu sieť Instagram, Facebook, Messenger či WhatsApp, je pravdepodobné, že ste narazili na okolnosti, ktoré vám to nedovolili.

- Reklama -

Dôvodom je obrovský výpadok, ktorý sa začal objavovať medzi 17:00 až 18:00 hodinou a postupne pohltil celé Slovensko (neskôr sa ukázalo, že aj celý svet).

Na začiatku to vyzeralo tak, že Facebook má problémy len s jednou zo svojich služieb (Instagram). Ako sa však ukázalo, postupne začal zlyhávať aj WhatsApp, Messenger či klasický Facebook. Používatelia hlásili rôzne druhy problémov, pričom najčastejšie nešiel načítať alebo odoslať obsah. Veľakrát sa však nedala otvoriť ani len internetová stránka.

Ako sme už uviedli v starších článkoch týkajúcich sa podobných výpadkov, jedinú vec, ktorú môžete v tejto chvíli urobiť je zachovať si chladnú hlavu a počkať.

Ak vám Facebook, Messenger, WhatsApp alebo Instagram nefunguje, použite alternatívu v podobe iMessage, Viber atď.

Snáď sociálna sieť v priebehu dnešného dňa nabehne späť. Ako sa totiž dočítate nižšie, najdlhší výpadok Facebooku trval celých 24 hodín a to je pre niekoho príliš odstrašujúce. Situáciu môžete sledovať na tejto internetovej stránke. Aké problémy sa prejavujú u vás? Dajte nám vedieť v komentároch.

18:40 – Výpadky na celom svete môže spôsobovať viacero faktorov

Po krátkej investigatívnej činnosti sme zistili, že problémy sa netýkajú zďaleka len Slovenska či niektorých európskych krajín. Najväčšie svetové portály poukazujú na nefunkčnosť sociálnych sietí, pričom výpadky pociťujú aj obyvatelia v USA či v Ázii.

Ak sa teraz pýtate, čo sa to vlastne deje, odpoveď je nejednoznačná. Môže ísť buď o rozsiahly hackerský útok, chybu na strane serverov alebo nezvládnutie ich pravidelnej aktualizácie. Podobným zlyhaniam dochádza niekoľkokrát do roka, avšak v takomto veľkom rozsahu sme sa s niečím podobným stretli azda iba vo februári.

Ani jedna z týchto sociálnych sietí nefunguje už dlhšie než 1 hodinu a to je veľmi neobvyklé. Sami sme zaznamenali významný pokles návštevnosti z kanála Facebooku o dramatických 95 %.

19:22 – Facebook sa vyjadril cez Twitter

Najväčšia sociálna sieť na svete urobila mierne potupný krok, keď na komunikačnej platforme Twitter, ktorú na rozdiel od Instagramu, Messengeru či WhatsAppu sama neprevádzkuje zverejnila status, kde sa ospravedlňuje používateľom za prípadné nepríjemnosti.

19:25 – Komunity na Twitteri si už robia z Facebooku srandu

Netrvalo dlho a scéna tvorcov meme obrázkov sa dala okamžite do práce. Twitterom sa začali šíriť vtipy, ktoré v mnohých prípadoch stoja za pozretie a preto sme niektoré z nich zhrnuli aj pod týmto odstavcom:

20:25 – Situácia sa zrejme zlepšuje

Aj keď to v našom prípade neplatí, nakoľko nikomu z našej redakcie stále nefunguje Facebook, Instagram, Messenger či WhatsApp, podľa internetovej stránky Downdetector, ktorá slúži na nahlasovanie podobných problémov sa situácia v uplynulých hodinách zlepšuje.

S chybou sa používatelia stretli najskôr o 17:33 pričom najväčší výtlak nastal počas 18:03 – problém nahlásilo celkovo až 4129 ľudí. Potom ale nabral celý graf skôr klesajúcu tendenciu a v súčasnosti o 20:08 sa na problémy sťažovalo „iba“ 1155 ľudí.

20:35 Najväčším problémom sú úplne nefunkčné stránky či aplikácia 

Najčastejšie sa používatelia sťažujú na nefunkčnosť webovej stránky (55 %). Facebook, Instagram, Messenger či WhatsApp sa nedá ani len otvoriť a pokiaľ sa vám to náhodou podarí, dostanete sa ku obsahu, ktorý bol publikovaný pred niekoľkými hodinami.

S tým potom súvisí aj druhý a tretí najčastejšie udávaný problém, ktorým je nemožnosť pripojiť sa k serveru (31 %) či chyba v apke na mobilných zariadeniach (14 %). Niekedy to pôsobí tak, ako by váš počítač alebo smartfón nebol pripojený k internetu. Verte však, že chyba nie je v tomto prípade na vašej strane.

20:48 – V roku 2019 trval výpadok približne 24 hodín

Ako sme už uviedli vyššie, výpadky sociálnej siete Facebook a ďalších služieb, ktoré spadajú pod tú istú spoločnosť sú pomerne časte. Problémom však je, že väčšinou sa dajú systémy v priebehu niekoľkých desiatok minút do poriadku a používatelia môžu fungovať tak ako pred tým.

Podobná situácia ako dnes nastala podľa portálu Independent naposledy v roku 2019, kedy výpadok Facebooku trval rekordných 24 hodín. Niektorí používatelia tak jeho služby nemohli používať takmer celý deň a sociálna sieť túto komplikáciu vysvetlila ako „dôsledok zmeny konfigurácie servera“.

21:41 – Obrovský výpadok Facebooku, Instagramu, WhatsAppu a Messengeru stále pokračuje 

Napriek tomu, že to podľa stránok Downdetector vyzeralo pred zhruba dvoma hodinami nádejne, problémy sociálnej siete neustále pretrvávajú a obrovský výpadok trápi takmer každého používateľa na zemi.

Po štyroch hodinách teda môžeme skonštatovať, že je skutočne otázne, či bude Facebook, Instagram, WhatsApp alebo Messenger fungovať už počas zajtrajška. Isté v tejto situácii nie je vôbec nič a kompetentní nám zatiaľ nedávajú veľa informácií.

21:55 – Výpadok už postihol aj Twitter! 

Hoci táto sociálna sieť nie je na Slovensku veľmi populárna, v zahraničí ju používajú stovky miliónov ľudí. Po tom, čo spadli služby Facebooku sa väčšina z nich presunula práve na Twitter, na ktorom si robili z nepríjemnej situácie posmešky (uviedli sme v správe z 19:25). Ako sa však ukázalo, radosť trvala krátko.

Len pred niekoľkými minútami sa aj na tejto sociálnej sieti začala objavovať chyba a ľudia sa nevedia dostať ku žiadnym príspevkom. Otestovali sme to aj my a musíme potvrdiť, že problém sa žiaľ vyskytuje aj na Slovensku. Naše tvrdenie tiež potvrdzuje internetová stránka Downdetector, pričom na červenom grafe nižšie môžete vidieť problémy zo sveta a na oranžovom zo Slovenska.

V súčasnosti prakticky nikto nevie povedať, čo sa to vlastne deje. Pád Twitteru však mohol spôsobiť paradoxne pád Facebooku, Instagramu, WhatsAppu a Messengeru, pretože sa jednoducho preťažili servery vysokým návalom používateľov.

22:14 – Twitter je späť, takto sa vysmieval Facebooku

Zdá sa, že to bol len planý poplach a veľmi krátka nedostupnosť sociálnej siete (spôsobená s najväčšou pravdepodobnosťou obrovským náporom používateľov). Twitter už opäť funguje a ešte pred niekoľkými hodinami zdieľal tweet, ktorým pozdravil doslova všetkých.

23:45 – Facebook, Instagram, WhatsApp či Messenger stále nefungujú

Ani tesne pred polnocou sa situácia nemení. Facebook čelí jednému z najväčších výpadkov za posledné roky a my sa len nečinne prizeráme na to, ako sa nám na sociálnej sieti dookola zobrazujú tie isté príspevky. Nezostáva nám teda nič iné ako ísť si ľahnúť a skúsiť to pre zmenu zajtra ráno. Snáď budú všetky problémy zažehnané.

00:30 – Po cca 6 hodinách sa začínajú sociálne siete zotavovať 

Zdá sa, že najväčšia sociálna sieť na svete svoje problémy konečne napravila. Ľudia sa pomaly začínajú dostávať na svoje profily, nástenky či do chatov a všetko zdá sa funguje rovnako ako predtým. Celý výpadok trval dlhšie ako 6 hodín!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -