Ak ste si mysleli, že veľké nadnárodné spoločnosti si môžu robiť čo len chcú, tak ste na omyle. Na vlastnej koži to pocítila sociálna sieť Instagram, ktorú v súčasnosti prevádzkuje spoločnosť Meta. Írsky regulačný orgán pre ochranu osobných údajov jej uložil rekordnú pokutu vo výške 405 miliónov eur za nesprávne zaobchádzanie s údajmi detí. Pre agentúru Reuters to uviedol hovorca dozorného orgánu.

Reakcia sociálnej siete na seba nenechala dlho čakať, pričom hovorca materskej spoločnosti Meta Platforms Inc. vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedol, že Instagram s pokutou nesúhlasí a chce sa voči nej odvolať

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Samotný prípad sa po prvýkrát objavil ešte v roku 2020, kedy sa regulátori zamerali na maloletých používateľov vo veku od 13 do 17 rokov. Tí mali povolené prevádzkovať firemné účty, na základe čoho sa dali zverejniť ich telefónne čísla či e-mailové adresy.

No a s tým mala Európska únia problém, pretože to porušovalo jej zákony o ochrane osobných údajov.

Instagram už svoju chybu napravil. S výškou pokuty nesúhlasí 

InstagramInstagram už na situáciu zareagoval, pričom pred viac ako rokom aktualizoval svoje nastavenia a vydal nové funkcie, ktoré zvýšili bezpečnosť osobných údajov tínedžerov.

Hovorca sociálnej siete doplnil, že nesúhlasí s tým, ako bola pokuta vypočítaná a celé rozhodnutie starostlivo skúma.

Prečítajte si tiež  Toto sú 4 novinky, ktoré dostal CarPlay s príchodom iOS 16

Podobné prípady pritom nie sú ojedinelé. Stačí si spomenúť na sociálnu sieť WhatsApp, ktorá takisto patrí pod materskú spoločnosť Meta. Tej bola minulý rok uložená pokuta vo výške až 225 miliónov eur za to, že nedodržala pravidlá EÚ týkajúce sa ochrany osobných údajov.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -