Spoločnosť Apple na konferencii WWDC 2022 predstavila nový operačný systém iOS 16 pre iPhone, ktorý so sebou logicky prináša aj prepracované funkcie pre CarPlay.

Je síce pravda, že firma na evente ukázala aj budúcnosť tohto systému pre vozidlá s názvom „CarPlay 2.0“, avšak tá sa do sériovej produkcie dostane až niekedy koncom roka 2023.

Zatiaľ si teda budeme musieť vystačiť s tým, čo nám firma ponúka v aktuálnej verzii, ktorá bola s príchodom iOS 16 vylepšená o štyri nové funkcie. Niektoré sú zanedbateľné a iné zase dôležité. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť.

1. Viaceré zastávky v Apple Maps

iOS-16-CarPlay-Apple-Maps-viaceré-zastavky
Zdroj: Jesse Hollington

Pravdepodobne jedna z najužitočnejších funkcií CarPlay v iOS 16, je možnosť pridať do navigácie viacero zastávok súčasne. Doposiaľ to bolo síce taktiež možné, avšak fungovalo to len na princípe „miesta prejazdu“. Používateľ si teda napríklad po ceste zo Žiliny do Bratislavy nastavil, že sa chce niekde zastaviť na obed a potom pokračoval ďalej v trase, ktorú mal predtým navolenú v navigácii.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

S príchodom iOS 16 sa ale všetko mení. Ako uvádza spoločnosť Apple, nový systém vám umožní zvoliť si až 15 samostatných zastávok v rámci jednej jazdy, čo sa vám môže hodiť napríklad na služobnej ceste, výlete alebo dovolenke. Jednoducho si sem zadáte všetko čo potrebujete a následne cestujete najrýchlejšou možnou trasou.

Celé to funguje prostredníctvom hlasového asistenta Siri (za jazdy), alebo cez dotykovú / hardvérovú klávesnicu, keď sa auto nepohybuje. A aj keď má táto funkcia podľa prvých recenzentov drobné nedostatky, spoločnosť Apple má ešte tri mesiace na to, aby ich vyriešila.

2. Lepšie hands-free správy cez Siri

iOS-16-CarPlay-Podcasts-smart-lists
Zdroj: Jesse Hollington

Spoločnosť Apple sa v CarPlay pre iOS 16 postarala o jeden z najväčších problémov súčasnosti. Používatelia mávali problém s tým, ako Siri pri odpovedi do správy nadiktovať bodky alebo čiarky.

Nakoľko však systém ponúka vysokú úroveň umelej inteligencie, túto úlohu prevezme za vás. Správy by mali byť gramaticky správne, pretože hlasový asistent dokáže čiarky a bodky doplniť automaticky.

Toto isté platí aj pre tých, ktorí často používajú Emoji. Po novom ich môžu jednoducho opísať, pričom hlasový asistent rozpozná, o ktorú tváričku alebo znak sa práve jedná a doplní ju do textu. Ako však už asi tušíte, v slovenskom jazyku tieto novinky nebudú dostupné. Ak však komunikujete po anglicky, môžete si ich užívať aj na našich cestách.

3. Vylepšenie Podcastov

iOS-16-CarPlay-Podcasts-smart-lists
Zdroj: Jesse Hollington

Ak radi počúvate svoje obľúbené podcasty na cestách, určite oceníte niekoľko drobných úprav, ktoré v nich spoločnosť Apple urobila po predstavení iOS 16.

Samotná apka je rýchlejšia a plynulejšia než kedykoľvek predtým a nové inteligentné zoznamy na karte Knižnica vám umožnia rýchly prístup k prevzatým a uloženým epizódam, alebo zobrazenie najnovších informácií o každej z relácií, ktoré sledujete.

4. Podpora väčšieho množstva aplikácií 

Spoločnosť Apple z bezpečnostných dôvodov vždy obmedzovala aplikácie dostupné na prístrojovej doske vozidla len na tie, ktoré sú relevantné a dajú sa bezpečne používať počas jazdy. V priebehu rokov však prestáva byť taká prísna ako na začiatku a vývojárom softvéru ponúka nové možnosti využitia CarPlay. Platí to aj pre iOS 16.

Zatiaľ čo doteraz ste mohli v systéme používať maximálne apky, ktoré sú vhodné ako navigácia, alebo môžu informovať o nabíjaní elektrických vozidiel, parkovaní či rýchlom objednávaní jedla, iOS 16 dopĺňa ešte „Tankovanie“ a „Jazdné úlohy“.

Prečítajte si tiež  Ukrajinci sledujú Rusov skrz ukradnuté AirPody. Pomáha im funkcia Find My

No a hoci zatiaľ nie je známe, čo si máme pod týmito pojmami predstavovať, Apple nám ich približuje ako „aplikácie, ktoré vám pomôžu natankovať a poskytnú vám informácie o cestách, podporu pri platení mýta, pomoc pri odťahovaní a ďalšie“.

Aplikácie na tankovanie sú logickým rozšírením aplikácií na nabíjanie elektromobilov a ponúkajú informácie pre ľudí, ktorí si potrebujú natankovať svoje benzínové alebo naftové vozidlo. Všetko samozrejme bez toho, aby musel používateľ vyťahovať z vrecka iPhone.

BMW

Apple tiež umožňuje navigačným aplikáciám tretích strán zobrazovať mapy a pokyny na odbočenie na druhej obrazovke, napríklad na prístrojovej doske alebo head-up displeji. Stále to však musí podporovať výrobca vozidla. BMW nedávno predstavilo tieto možnosti v novom modeli i4.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -