V dnešnej dobe je jailbreak už trochu menej populárny ako tomu bolo v minulosti. Jednou z príčin môže byť, že Apple sa niektoré obľúbené tweaky rozhodlo pridať ako oficiálne funkcie do svojho iOS. Ďaľšiou možnosťou je, že ľudia majú obavy o svoje zariadenie, prípadne osobné údaje a pod. Redakcia SvetApple ti preto prináša článok o výhodách a nevýhodách jailbreaku.

Čo to jailbreak vlastne je?

Podľa wikipédie je to proces, ktorý umožňuje iOS zariadeniam spúšťať ľubovolný a nie iba autorizovaný Apple kód a prístup do súborového systému. „Jailbreaknuté“ zariadenia potom umožňujú inštalovať aplikácie, ktoré sú nedostupné cez oficiálny obchod App Store, pomocou neoficiálnych inštalátorov akým je napríklad najznámejšia Cydia. Jailbreaknuté zariadenia samozrejme môžu stále využívať aj App Store.

Výhody

  • Inštalácia aplikácii ktoré autori nemohli (proti pravidlám AppStore) alebo nechceli (vysoké poplatky alebo dlhý overovací proces) uverejniť na APP Store
    • Zmena grafického rozhrania GUI pomocou WinterBoard a pod.
    • Inštalácia utilít(tweakov)
    • Backgrounder (podpora multitaskingu)
    • Bash (unixový príkazový riadok)
    • MxTube (youtube downloader)
  • Natívny multitasking a natívna tapeta plochy (iPhone 3G, iPod touch 2G)
  • Inštalácia cracknutých APP Store aplikácii
  • Unlock telefónu – odstránenie SIM ochrany

Nevýhody

Niektoré zdroje tvrdia, že jailbreak je bezpečnostný rizikom. V minulosti bola využitá diera v iOS pre vytvorenie Jailbreaku, no tá istá diera umožňovala potencionálnym škodcom ukradnúť niektoré údaje, kliknutím na infikovaný PDF súbor. Apple a dokonca aj tvorca vtedajšieho jailbreaku tento problém odstránili. To však neznamená, že sa v budúcnosti nemôžu podobné diery objaviť znova. Niektoré balíky môžu spôsobiť nestabilitu iOS a diskutuje sa aj o možnom prehrievaní…

Právne otázky

Apple v minulosti vydal tlačovú správu, v ktorej stojí, že jailbreak je nelegálny, pretože sa jedná o neodborný zásah do telefónu. Teda po jailbreaku strácate záruku. Na druhej strane, dokázať jailbreak v iPhone je teoreticky vo väčšine prípadov nemožné a zatiaľ to nie je príliš obvyklé, že by vám servis neuznal napríklad reklamáciu rozbitého displeju kvôli jailbreaku.

Sú známe aj prípady, kedy operátor odmietol prijať reklamáciu z toho dôvodu, že na telefóne bol jasne vidieť jailbreak (napríklad ikona ananásu pri bootovaní či nainštalovaná Cydia). Pokiaľ ale pred odnesením do servisu vykonáte na telefóne Restore, tak by nemal nastať žiadny problém. Doposiaľ ale niesú známe neuznania kvôli HW poruche spôsobené jailbreakom.

Apple sa domnieva, že jailbreak je vlastne porušenie autorských práv, čo je pravda. Prelomením OS X máte tiež možnosť inštalovať warez aplikácie, ktoré sú normálne v Appstore platené. Toto je vlastne hlavný dôvod, prečo chce Apple jailbreak zakázať.

Prečítajte si tiež  Oprava iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro vás bude stáť šialené čiastky.

Záver

Veľa ľudí si možno povie načo. Ja osobne používam jailbreak už od iOS 6.1.3 a zatiaľ som s ním žiadny problém nemal. iOS je síce naozaj dobrý, no pravdu povediac, vývojári vždy vyvinú nejaký tweak, ktorý sa proste zíde. Ja najradšej používam tweak na odomknutie iPadu po pripojení na domácu wifi. Jedná sa o veľmi pohodlnú cestu bez ustavičného zadávania hesla v pohodlí domova. Ako som už povedal, jailbreak používam roky a som s ním nadmieru spokojný. V prípade, že by si sa chcel hocičo opýtať napíš nám správu na facebooku.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Dominik Bullo
Momentálne mám na starosti kompletnú grafiku nášho webu. Taktiež tému jailbreak,aplikácie či pozadia od SvetApple. Zodpovedám aj za odpovedanie na facebookové správy na našej oficiálnej FB stránke. Takže ak máš hocijaké otázky, alebo ma chceš kontaktovať, neváhaj a pokojne minapíš na mail dominik.bullo@svetapple.sk