Spoločnosť Apple bude v roku 2024 donútená k radikálnemu kroku, ktorý sa nikomu z kompetentných nepáči. Z dôvodu nových zákonov Európskej únie bude povinné, aby bolo možné na každý iPhone nainštalovať aplikácie aj mimo internetového obchodu App Store. Celý tento proces sa odborne nazýva „sideloading“.

Spoločnosť Apple je samozrejme striktne proti takejto kontroverznej zmene a hlavne veľkému zásahu do iOS. Je síce pravda, že App Store pôsobí, ako monopol, no tým, že firma kontroluje všetky aplikácie, ktoré doň vstúpia a rovnako dáva pozor aj na ich aktualizácie, dokáže zachovať na celej platforme dostatočne vysokú bezpečnosť. Minimálne na území EÚ to však môže skončiť. Apple sa voči tomu samozrejme vyhradil.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Každopádne pravidlá sú pravidlá a všímajú si to aj iné technologické spoločnosti. Spoločnosť Apple s vysokou pravdepodobnosťou nebude mať na výber a ak bude chcieť v Európe naďalej predávať iPhone či ďalšie produkty, striktnej politike sa bude musieť podvoliť.

Microsoft chystá pre iPhone vlastný „App Store“

Ako teraz informuje portál 9to5mac, využiť to môžu rôzne firmy, dokonca aj tie, ktoré sú pre Apple v súčasnosti veľkými konkurentmi. Ešte v minulosti sa nechal Mark Zuckerberg počuť, že vyvíja alternatívny obchod s aplikáciami pre iOS, ktorý bude dostupný v EÚ. Na podobnom kroku pracujú aj v spoločnosti Microsoft.

Nejde pritom o informáciu, ktorá by vychádzala z nedôveryhodného úniku. Práve naopak. Prezradil ju priamo Phil Spencer, ktorý má v Microsofte na starosti celú Xbox hernú divíziu. Stalo sa tak počas rozhovoru na veľtrhu komiksov v americkom Sao Paulo.

Spencer konkrétne zdôraznil, že vyvinúť vlastný internetový obchod pre iOS je dôležitou súčasťou stratégie spoločnosti, pre ktorú pracuje.

Okrem iného doplnil, že predaj hier týmto spôsobom pre iPhone či iPad nechystá len Microsoft, ale aj veľa iných partnerov, ktorí si chcú týmto spôsobom zarobiť a obísť vysoké provízie spoločnosti Apple.

Apple si pýta extrémne vysoké provízie. Vývojári s tým nesúhlasia 

Pokiaľ ste sa o túto tému niekedy zaujímali, určite ste počuli, že firma si od veľkých vývojárov s obratom nad 1 milión dolárov pýta až 30 % z každej transakcie, ktorá sa uskutoční buď cez App Store, alebo potom priamo v aplikácií.

Prečítajte si tiež  AirPods 3 unikli na internet. V predaji by mohli byť pred Vianocami.

Pri menších vývojároch je to 15 % a v rámci predplatného počas prvého roka 30 % (za každý mesiac) a pri druhom roku klesá provízia Apple „len“ na 15 % / mesačne.

Uvidíme teda, ako to dopadne a aké hry nám Microsoft prinesie do svojho vlastného „App Store“.

Teoreticky sa však môžeme dočkať aj relatívne moderných titulov, nakoľko novšie iPady majú procesory M1 či M2 a iPhony 15 Pro / 15 Pro Max zase čip A17 Pro s neskutočným výpočtovým aj grafickým výkonom.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -