Spoločnosť Apple to v posledných mesiacoch nemá jednoduché. Najmä v Európskej únii musí začať spĺňať nové pravidlá a kritéria, ktoré sa zdajú byť pritiahnuté za vlasy. Jedným z nich je napríklad nový zákon, ktorý donúti Apple umožniť inštaláciu aplikácií do iPhonu aj mimo App Store (takzvaný sideloading). A aj keď o tom výrobca oficiálne na WWDC 2023 počas predstavenia iOS 17 nehovoril, v skutočnosti sa ku tejto téme vyjadril neskôr.

Možno si teraz hovoríte, ako s tým súvisí Mark Zuckerberg a jeho spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook, Instagram či WhatsApp. Odpoveď je úplne jednoduchá. Hovorca spoločnosti Meta pre portál The Verge prezradil, že aplikácia Facebook pre iPhone by v budúcnosti mohla plniť novú úlohu.

Okrem toho, že bude fungovať ako samostatná sociálna sieť, by tiež v Európe mohla umožniť používateľom, aby si cez ňu do zariadenia inštalovali aplikácie.

Pomsta Marka Zuckerberga? 

Je to vcelku prekvapivá informácia, nakoľko Meta a Apple proti sebe dlhodobo bojujú. Dôvodom je najmä funkcia App Tracking Transparency, ktorú spoločnosť Apple zaviedla do iPhonu ešte v roku 2021 v rámci aktualizácie iOS 14.5.

Jej úlohou je brániť aplikáciám, ako sú Facebook, Instagram či WhatsApp, aby o používateľoch zbierali osobné údaje.

Prečítajte si tiež  Elon Musk už trénuje na zápas s Markom Zuckerbergom. Môže ísť o najväčší súboj v histórii MMA

Meta však kvôli tomuto kroku prišla o miliardy dolárov, na základe čoho Apple dlhodobo kritizuje. A ako sa ukazuje, v budúcnosti bude využívať všetky možné prostriedky na to, aby na platforme z Cupertina zarobila. Jedným z nich je aj vlastný obchod s aplikáciami, hoci to môže znieť trochu bláznivo.

Podobný krok pripravujú aj ďalšie firmy 

Microsoft App Store
Zdroj: Unsplash / Turag Photography / Macrumors (úprava redakcie)

Uvidíme, ako napokon celý tento pokus dopadne a ako bude vyzerať sideloading na iOS, ktorý bude sprístupnený pravdepodobne už začiatkom budúceho roka.

Zaujímavou informáciou je určite aj to, že vlastný obchod s aplikáciami pre iOS už pripravuje aj konkurenčná spoločnosť Microsoft, ktorá je v súčasnosti hneď po Apple druhou najhodnotnejšou firmou sveta.

Loopi Eco Case
Reklama

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom celom myslíte vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -