Moderné technológie hýbu svetom a naše mobilné zariadenia majú čoraz viac funkcií, ktoré nám dokážu uľahčiť každodennú prácu. Niektoré z nich by sme pritom ešte v nedávnej minulosti označovali za sci-fi. Spoločnosť Epic Games dnes oznámila, že na iOS vydáva novú aplikáciu s názvom RealityScan. Jej úloha je jednoduchá. Vo vašom okolí sa bude snažiť naskenovať objekty a následne ich premeniť na 3D modely s vysokou presnosťou.

Vývojári tvrdia, že ich softvér bol vyvíjaný pomocou technológie od Capturing Reality. Táto spoločnosť sa špecializuje na fotogrametriu a pod krídla Epic Games sa pridala v roku 2021.

Ako spoločnosť vysvetľuje, zachytávanie objektov do 3D v reálnom svete je relatívne zložité, pretože si zvyčajne vyžaduje pokročilé a veľmi drahé technické vybavenie. Našťastie však existuje fotogrametria, ktorá dokáže pracovať napríklad aj na iPhone (vďaka zadným kamerám) a tým pádom sa celý proces zásadne urýchľuje a zjednodušuje.

Aspoň 20 záberov zo snímaného objektu 

Zdroj: Unreal

Aplikácia RealityScan je navrhnutá veľmi jednoducho a tak ju zvládne používať úplne každý. Je však potrebné dodržiavať určité pravidlá, aby ste zabezpečili, že zachytávaný objekt bude nasnímaný v dostatočnej kvalite.

Ako príklad môžeme uviesť, že aplikácia potrebuje aspoň 20 záberov objektu z rôznych uhlov a zároveň kvalitné nasvietenie či čisté pozadie, aby ste dosiahli čo možno najlepší výsledok.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Po dokončení skenovania je možné 3D objekt exportovať a nahrať do Sketchfabu – obľúbenej platformy na publikovanie a objavovanie 3D, AR a VR obsahu. Modely sa následne dajú použiť na rôzne účely, napríklad v rámci rozšírenej reality alebo vložením do hier, ktoré bežia na Unreal Engine.

Aplikácia RealityScan sa zatiaľ nenachádza v AppStore ale k dispozícii je vrámci beta verzie cez systém Test Flight. Do skúšania jej schopností sa môže dostať cez tento link prvých 10 000 účastníkov. V dobe písania tohto článku ešte boli k dispozícii voľné pozície.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.