Google Chrome je najpoužívanejší webový prehliadač na svete. V súčasnosti má globálne zastúpenie na trhu presahujúce šesťdesiattri percent a aj keď je extrémne úspešný, neznamená to, že je úplne bezproblémový. Ako informuje portál Thehackernews, jeho vývojári vydali v stredu dôležitú aktualizáciu, ktorá opravuje zero-day zraniteľnosť. Tá mala byť podľa správy aktívne zneužívaná hackermi.

Chyba, ktorú obsahoval prehliadač bola charakterizovaná, ako veľmi závažná a sledovaná bola pod kódovým označením CVE-2023-5217. Google hovorí, že pri nej dochádzalu ku pretečeniu vyrovnávacej pamäte, čo mohlo mať za následok celkové zrútenie programu / aplikácie alebo spustenie ľubovoľného kódu na jej pozadí bez toho, aby o tom používateľ čo i len tušil.

Ako informuje zamestnankyňa spoločnosti Google Maddie Stone na sociálnej sieti X, táto nebezpečná chyba bola zneužívaná komerčným predajcom spywaru na veľmi dobre zacielené útoky na vysoko rizikové osoby.

Google dokázal problém opraviť v extrémne krátkom čase 

Zároveň tiež zdôraznila, že štandardom na opravu takýchto rozsiahlych chýb je 90 dní. Spoločnosť Google to vraj, ale stihla už za 2 dni, vďaka čomu sú používatelia prehliadača Chrome opäť v bezpečí.

Pokiaľ teda patríte medzi používateľov prehliadača Chrome, spoločnosť Google vám odporúča, aby ste mali na svojom zariadení nainštalovanú verziu 117.0.5938.132, ktorá je už dostupná pre operačné systémy Windows, macOS a Linux. Týmto spôsobom môžete výrazne znížiť potencionálne bezpečnostné hrozby.

Google takisto odporúča nainštalovať aktualizácie aj na prehliadače, ktoré sú založené na jeho Chromiu. Hovoríme napríklad o prehliadačoch Microsoft Edge, Brave, Opera a Vivaldi. Jedným z prvých, kto tento problém vyriešil bola spoločnosť Mozilla, ktorá už stihla pridať opravu do prehliadača Firefox.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  EÚ dosiahla dohodu o regulácii umelej inteligencie: Čo to znamená pre Apple?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -