Pokiaľ si predplácate streamovaciu službu Spotify, ktorá sa zameriava predovšetkým na prehrávanie hudby, máme pre vás zaujímavé novinky. Táto platforma totiž dosiahla nový rekord a zároveň miľník v počte predplatiteľov, čím sa ešte viac vzdialila od všetkých svojich konkurentov. Téme sa venoval portál 9to5mac.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

Ako uvádza zahraničné médium, počet platiacich predplatiteľov narástol v poslednom štvrťroku 2022 o 10 miliónov, pričom sa dostal až na úroveň 205 miliónov. Zďaleka však nejde o všetkých ľudí, ktorí v súčasnosti Spotify používajú.

Platforma má totiž k dispozícii aj bezplatnú verziu s reklamami, vďaka čomu eviduje celkovo až 489 miliónov používateľov. Čoskoro sa teda dostane na pol miliardy.

Spotify to nemá ľahké. Napriek tomu rastie

Spotify Platinum
Zdroj: Unsplash / Alexander Shatov / Simon Hrozian (úprava redakcie)

Spotify sa ale napriek tomu pohybuje vo veľmi náročnom podnikateľskom prostredí. Podľa dostupných údajov totiž až sedemdesiat percent všetkých svojich príjmov vypláca hudobným vydavateľstvám, ktoré ich následne rozdeľujú medzi autorov a umelcov.

Zvyšných tridsať percent je vyčlenených na všetky ostatné prevádzkové náklady. Pri službe, ktorú používa skoro 500 miliónov ľudí určite nebudú zanedbateľné.

Taktiež netreba zabúdať na to, že aj samotné streamovanie hudby je pomerne náročný biznis. Zatiaľ čo spoločnosť Apple ponúka Apple Music a Amazon svoj Prime, stále tu máme aj iné služby, ako napríklad Deezer alebo Tidal, ktoré si chcú odhryznúť zo „streamovacieho koláča“.

Spotify si ale aj tak drží svoju vynikajúcu pozíciu, pričom medziročne dokázal zvýšiť počet platiacich používateľov až o 14 % (na 205 miliónov) a počet aktívnych používateľov dokonca o 20 % (na 489 miliónov).

Len pre porovnanie, spoločnosť Apple už dávno skončila so zdieľaním vlastných čísel, ktoré sa týkali počtu predplatiteľov. Každopádne, posledná aktualizácia, ktorá sa týkala počtu predplatiteľov zo septembra 2019 hovorila o 60 miliónoch ľuďoch. Vtedy to bolo o viac ako polovicu menej v porovnaní so Spotify.

Každopádne, v roku 2023 by sa mala služba Apple Music dostať podľa odhadov Bankmycell na úroveň 108 miliónov predplatiteľov čo taktiež nie je zlý výsledok. Dajte nám vedieť do komentára, ktorú platformu na streamovanie hudby preferujete vy.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -