Sociálna sieť TikTok patrí medzi najpoužívanejšie na svete. Problémom je však to, že čínska spoločnosť ByteDance, ktorá ju prevádzkuje, zbiera o používateľoch ohromné množstvo informácií, ku ktorým môžu mať teoreticky prístup aj predstavitelia tamojšej vlády.

Krajiny po celom svete teda prichádzajú s bezpečnostnými opatreniami, pomocou ktorých sa snažia TikToku zabrániť, aby sa dostal ku citlivým údajom a dátam.

Niekde je sociálna sieť zakázaná úplne, inde ju nemôžu používať iba zamestnanci na vládnych zariadeniach. Do druhej skupiny spadá napríklad aj Slovensko.

Ako uvádza zahraničný portál CNN, po novom sa na zoznam krajín, ktoré akýmkoľvek spôsobom obmedzujú používanie TikToku zaradí aj Austrália. Robí to podobne, ako práve Slovensko.

V Austrálii síce TikTok nie je zakázaný tak, ako mu to hrozí na území USA no krajina sa rozhodla zvýšiť opatrnosť pri jeho používaní na zariadeniach, ktoré by mohli mať potencionálne prístup do rôznych vládnych programov, aplikáciám, databázam a podobne.

TikTok zbiera obrovské množstvo osobných údajov 

Samotný zákaz udelil austrálsky generálny prokurátor Mark Dreyfus potom, čo ho na riziká spojené s TikTokom upozornili spravodajské a bezpečnostné agentúry.

Podľa jeho slov bude smernica zakazujúca TikTok na vládnych zariadeniach zavedená akonáhle to bude možné.

Séria ochranných opatrení sa spustila začiatkom tohto roka, keď viaceré krajiny vyjadrili obavy z toho, že sociálna sieť TikTok zbiera a kumuluje ohromné množstvo osobných údajov o používateľoch, ktoré môže následne zneužívať čínska vláda.

TikTok zakázal aj Európsky parlament 

TikTok na displeji iPhonu
Zdroj: Unsplash / Franck

Ešte v priebehu februára 2023 sme vás informovali o tom, že používanie TikToku na vládnych zariadeniach zakázal aj Európsky parlament, pričom zamestnancov upozornil, že by mali sociálnu sieť vymazať aj zo svojich súkromných smartfónov či tabletov. Nepovažuje ju totiž za bezpečnú.

Uvidíme, ako to s TikTokom napokon dopadne no už teraz má budúcnosť, ktorá nemusí byť vôbec svetlá. Hoci ide o jednu z najpoužívanejších sociálnych sietí na svete, v blízkej budúcnosti môže dopadnúť podobne, ako spoločnosť Huawei po tom, čo na ňu v USA uvalili sankcie.

Hoci bola v minulosti ašpirantom na najväčšieho výrobcu smartfónov na svete, dnes zbiera už iba omrvinky z trhu, ktoré jej zostanú.


Tento článok vznikol aj vďaka internetovému obchodu Loopi.sk, kde nájdete kvalitné Apple príslušenstvo pre iPhone, Apple Watch, Mac, AirPods, AirTag a veľa ďalších. Na e-shope nájdete široký sortiment produktov v rôznych farbách a prevedeniach skladom, ktoré sú expedované do 24 hodín od zadania objednávky. Taktiež môžete zaplatiť veľmi jednoducho kartou ale aj cez Apple Pay, čo vám ponúkne vysokú bezpečnosť a tiež komfort.

Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  TikTok môže mať v USA problém. Chcú ho zakázať.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -