Len nedávno sa na internete objavili fámy o možnom úniku zdrojového kódu hry Grand Theft Auto 5 (GTA 5), ktorého súčasťou mohlo byť obrovské množstvo dôverných materiálov patriacich vývojárom z Rockstar Games. Ako teraz píše portál Gamerant, informácie o úniku sa zdajú byť skutočné. Internetom sa už šíria dáta, ktoré sa nemali nikdy dostať do rúk verejnosti a už vôbec nie hackerom. Môžu totiž navždy poškodiť legendárne GTA Online, ktoré má milióny hráčov po celom svete.

Podľa doterajších zistení obsahuje celý únik 4 GB súbor zdrojového kódu, ktorý je však zatiaľ iba jeho okresanou verziou. Dôvod je taký, že plná verzia zdrojového kódu GTA 5 by mala mať údajne okolo 200 GB dát. Tá však zatiaľ nebola zverejnená. Podľa odborníkov sú jej súčasťou aktíva a 3D modely, pomocou ktorých je možné vystavať a vytvoriť celú hru.

Pôvodný odkaz, pomocou ktorého bolo možné stiahnuť aspoň okresanú verziu zdrojového kódu GTA 5 sa podarilo vývojárom z Rockstar Games (patriacich pod Take-Two Interactive) rýchlo zastaviť.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Ako sa však hovorí „raz na internete = navždy na internete„. Ľudia, ktorí si zdrojový kód stiahli do svojich počítačov začali rýchlosťou svetla vytvárať ďalšie odkazy a jeho šíreniu sa preto už nedarilo zabrániť.

Hackeri navyše zdôrazňujú, že možno vydajú celý 200 GB súbor, čo by bol pre tvorcov jednej z najúspešnejších hier súčasnosti problém kolosálnych rozmerov.

Zdrojový kód odhalil tajomstvá nie len o GTA 5

Zaujímavé je, že únik sa nezameriava len na GTA 5, hoci už stihol potvrdiť, že Rockstar Games chystali pre túto hru niekoľko nikdy nevydaných DLC balíkov, ktoré mali byť pravdepodobne súčasťou offline príbehu.

Rovnako prezrádza, že sa v GTA 5 mali nachádzať aj rôzne prvky (napríklad basketbal), ktoré sme tu napokon nikdy nevideli.

Okrem toho sa však zdrojový kód týka aj nadchádzajúceho GTA 6, či zatiaľ nevydaného titulu Bully 2. Zahraničné média tiež hovoria o projekte „Agent“, ktorý bol však napokon zrušený.

Dôsledky úniku sú pre Rockstar Games závažné 

Ak si myslíte, že ide len o obyčajný a nevinný únik, tak ste na poriadnom omyle. Jeho dôsledky totiž môžu byť pre Rockstar Games mimoriadne závažné.

Prečítajte si tiež  Pozrite sa na pôvodný trailer na GTA V. Čoskoro bude oslavovať 11 rokov

Hackerom sa vďaka dátam môže ľahko podariť identifikovať a zneužiť zraniteľnosti v zdrojovom kóde hry.

Pomocou toho by mohli napádať hráčov cez GTA Online a tým pádom ohroziť ich bezpečnosť. Z extrémne populárneho titulu by sa zrazu mohlo stať rizikové prostredie, ktoré už nikto nebude chcieť navštíviť.

Navyše incident sa odohral v čase, kedy je celé herné štúdio Rockstar Games na vianočných prázdninách so svojimi blízkymi a rodinnými príslušníkmi, čo môže celú situáciu ešte zhoršiť. Nechajme sa preto prekvapiť, aké to bude mať celé rozuzlenie.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -