Internetový prehliadač Goolge máme k dispozícii už viac ako 20 rokov a bezpochyby môžeme uviesť, že je v tom čo robí absolútne najlepší. Ide o fenomén 20. a 21. storočia, na ktorý sa v minulosti snažili reagovať rôzne spoločnosti svojim vlastným alternatívnym riešením. Nikdy to však celkom nevyšlo.

Pekným príkladom je napríklad aj príbeh prehliadača Bing, ktorý prevádzkuje spoločnosť Microsoft Corp. Predpokladáme, že hoci ste sa s ním už stretli, nikdy ste ho reálne nepoužili a radšej ste sa pomocou neho snažili vyhľadať Google. Zďaleka ste pri tom neboli jediní.

- Reklama -

Spoločnosť Alphabet Inc., ktorá prevádzkuje Google v súčasnosti bojuje za zrušenie rekordnej pokuty vo výške 5 miliárd amerických dolárov za to, že podľa sudcov Európskej Únie nespravodlivo presadzovala svoju vyhľadávaciu aplikáciu na mobilných zariadeniach s operačným systémom Android. Toto rozhodnutie padlo ešte v roku 2018.

Európska komisia bola presvedčená, že spoločnosť Google urobila strategické rozhodnutie s cieľom vytlačiť z trhu potenciálnych rivalov a vybudovať si takmer monopolný trhový podiel. Do istej miery sa to podarilo, hoci si ani samotní používatelia nie sú istí, či tento krok robilo Google zámerne.

Ako uvádza právnik Alphabet Inc. Alfonso Lamadrid:

„Predložili sme dôkazy, ktoré ukazujú, že najčastejším vyhľadávacím dotazom na serveri Bing je výraz Google. Ľudia používajú Google, pretože sa tak rozhodnú, nie preto, že sú k tomu nútení. Podiel spoločnosti Google na trhu vo všeobecnom vyhľadávaní je v súlade so spotrebiteľskými prieskumami, ktoré ukazujú, že 95% používateľov uprednostňuje Google pred konkurenčnými vyhľadávačmi.“

Uvidíme, či sa snahy spoločnosti Alphabet Inc. stretnú s úspechom avšak v tomto prípade musíme z vlastnej používateľskej skúsenosti odsúhlasiť, že Google sa snažíme používať predovšetkým preto, lebo sa naň dá perfektne spoľahnúť. Ako ste na tom vy?

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJBloomberg
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.