Ešte začiatkom apríla sme vás informovali o tom, že aplikácia WhatsApp začne bojovať proti falošným správam novým spôsobom. Nikto presne nevedel odhadnúť, do akej miery bude tento boj úspešný. Dnes sa ukazuje, že to bol skvelý a účinný nápad!

Až o 70% menej falošných správ vo WhatsAppe!

Počas aktuálnej zdravotnej krízy sú falošné správy, dezinformácie a konšpiračné teórie to posledné, čím potrebujme ľudí strašiť. Aj preto sa rozhodli kompetentní v aplikácii WhatsApp (ale aj v Messengeri) zakročiť voči šíreniu takéhoto obsahu. Najväčším rizikom sú v tomto prípade takzvané “hromadné správy”. Jeden používateľ mohol doteraz rozposlať rovnakú informáciu medzi ďalších 20 ľudí. Platforma však zakročila a tento počet výrazne okresala “len” na 5 ľudí.

No a hoci nikto nevedel, do akej miery toto opatrenie pomôže, ukazuje sa, že výsledok je viac ako fantastický. Podľa nových zistení, sa v aplikácii WhatsApp šíri až o 70% falošného obsahu menej ako tomu bolo pred zavádzaním opatrenia. Ľudia teda nemajú motiváciu posielať tie isté správy kontaktom jednotlivo po tom, ako im to appka dovolí len pre 5 ľudí naraz.

Je dôležité aby sme sa všetci riadili len tým, čo je oficiálne a neverili konšpiračným teóriám, ktoré sa neodolávajú na žiaden relevantný zdroj. Ľudia sú v takýchto ťažkých životných situáciách veľmi ľahko ovplyvniteľní a nedávajú si taký pozor na pôvod jednotlivých informácii.

Inými slovami môžeme na falošnú správu veľmi ľahko naletieť a v niektorých extrémoch aj zbytočne ohrozovať samých seba. Buďme teda ohľaduplní voši ostatným a dávajme si pozor na to, čo kde čítame a zdieľame. Je to pre naše dobro…

WhatsApp testuje novú funkciu. Môžu ju vyskúšať len vyvolení. - svetapple.sk
WhatsApp hlási úspech v boji proti falošným správam!

2 KOMENTÁRE

  1. Cenzura ako vysita. Kto rozhoduje, co je falosna sprava? Whatsapp uz je verejna sluzba, podobne ako operatori. Co by ste povedali, keby vam zacali este kontrolovat aj smsky??? Tomuto este tlieskate???

    • Falošnú správu nevymažú. Obmedzili len počt ľudí, ktorým môžete poslať tú istú správu z 20 na 5. Cenzúra to teda v žiadnom prípade nie je a nikto si obsah správ ani nečíta 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here