Sociálne siete a falošné správy idú ruka v ruke. V tak ťažkej situácii, akú momentálne pociťuje celý svet to nie je žiadna sranda a treba sa k tomu postaviť maximálne zodpovedne. WhatsApp, ktorý používa viac ako 2 miliardy ľudí po celom svete prichádza so zaujímavým riešením. Pribudne sem chat bot, ktorý vám bude vedieť povedať, či je určitá informácia overená alebo nie…

WhatsApp príde s dôležitou novinkou

V informačnom pretlaku, ktorý pociťujeme snáď všade na internete, niekedy ani sami nevieme posúdiť, či je určitá správa falošná alebo nie. Treba si dávať mimoriadne veľký pozor pred tým, ako začneme zdieľať neoverené informácie, ktoré môžu ohroziť niekoho zdravie. V súčasnej dobe to platí dvojnásobne a WhatsApp začína bojovať na viacerých frontoch. V minulosti sme sa už dočkali obmedzenia, ktoré spomalilo šírenie falošných správ. Teraz sem však pribudne ešte sofistikovanejšie riešenie.

Aplikácia začala spolupracovať s Medzinárodnou sieťou pre kontrolu faktov IFCN, aby si vedeli používatelia narýchlo overiť správy, týkajúce sa pandémie COVID-19. V appke by sa mal nachádzať špeciálny bot od IFCN, do ktorého bude možné zadať konkrétnu správu a on automaticky skontroluje, či už bola overená alebo nie. V prípade, že ju odborníci skontrolovali, používateľ dostane rýchlu odpoveď na to či je pravdivá alebo nepravdivá. Chatbot má jednoduché ovládacie menu a používatelia sa s ním naučia pracovať veľmi rýchlo.

Zo začiatku má byť nová služba dostupná len v angličtine, no vývojári hovoria o ďalších pripravovaných jazykoch ako hindčina, španielčina či portugalčina (a do budúcnosti ďalšie). Od januára 2020 bolo viac ako osemdesiatimi organizáciami zo 74 krajín sveta zaistených približne 4 000 falošných správ, ktoré nejakým spôsobom súviseli s novým koronavírusom. Informácie sa nachádzajú v databáze CoronaVirusFacts, ktorú denne aktualizuje práve IFCN. Za nás je to teda zaujímavá novinka a myslíme si, že môže byť veľmi prospešná. Čo vy na to?

WhatsApp testuje novú funkciu. Môžu ju vyskúšať len vyvolení. - svetapple.sk
WhatsApp príde s dôležitou novinkou, ktorou vám pomôže overiť relevantnosť informácii.
Prečítajte si tiež  Japonsko dosiahlo nový rekord v rýchlosti prenosu dát cez internet
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.