3Chráňte zariadenia pred vodou a vlhkosťou

Mokrý iPhone voda
Zdroj: DALL-E

Pri silných búrkach často dochádza k zatopeniu alebo nadmernému navlhnutiu domácností. Vlhkosť vo vzduchu alebo zatečenie cez okná či strechu môže byť pre elektroniku rovnako nebezpečné ako priamy zásah blesku.

Prečítajte si tiež  Huawei predbieha Apple! Nový notebook vyzerá ako zo sci-fi filmu - má skladací displej

Hoci sú niektoré Apple zariadenia, či produkty od iných výrobcov odolné voči vode (napr. iPhone 12 a novšie majú odolnosť IP68), stále ide len o dočasnú ochranu. Voda môže poškodiť konektory, mikrofóny, reproduktory či Face ID senzory a XY ďalších konektorov.

Čo robiť:

  • Neumiestňujte zariadenia v blízkosti okien, kde môže dôjsť k zatečeniu.
  • Nepoužívajte elektroniku počas búrky vonku, aj keď len na chvíľu (napríklad počas telefonovania na terase). Vždy s ňou manipulujte v suchu.
  • Ak bývate v oblasti, kde hrozí vytopenie, majte elektroniku umiestnenú vyššie – nie na podlahe.

Nutné je tiež spomenúť, že ak zariadenie nie je vodotesné ale dostane sa do kontaktu s vodou, alebo inou tekutinou, vždy ho radšej dajte v servise skontrolovať, aj keď vám na prvý pohľad bez problémov funguje (bližšie sme sa tomu venovali v samostatnom článku).

Voda je totiž tichý zabijak a zoxidovaná elektronika vo vnútri počítača, telefónu či akéhokoľvek iného produktu môže zlyhať pokojne aj po mesiacoch. Pokračovanie článku na ďalšej stránke >>>