Nech si už dávate akýkoľvek pozor, niekedy sa skrátka stane, že si svoj drahocenný počítač polejete vodou, kávou, malinovkou alebo aj vínom. Je pritom úplne jedno či ide o Apple zariadenie alebo nie. Pokiaľ nie je vodotesné, automaticky ide o obrovský problém.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Elektronika a tekutiny sa moc nemajú v láske a preto treba konať rýchlo. V spolupráci so servisom ITya sme si pre vás pripravili 5 základných bodov, ktoré vám vaše zariadenie zachránia. Ak ich dodržíte všetky, je dosť možné, že to váš počítač zvládne bez ujmy. Vyliata voda na notebook sa dá riešiť, no musíte uvažovať racionálne. Poďme na to.

1. Obliaty notebook čo najrýchlejšie vypnite

Prvý bod vás asi veľmi neprekvapil. Pokiaľ svoj počítač oblejete čo i len trochou tekutiny, ktorú z jeho povrchu zotriete, nemyslite si, že nezatiekla hlbšie. Toto býva základná chyba.

Hneď po nehode svoje zariadenie čo najrýchlejšie vypnite, aby nedošlo ku skratu. Býva to totiž jedno z najčastejších zaváhaní.

V tomto bode platí, že pokiaľ máte na notebooku aj rozpracované veci, ktoré ste si trebárs neuložili, radšej ich obetujte. Ak by totiž voda poškodila základnú dosku alebo úložisko, mohlo by sa stať, že by ste svoj počítač nemohli používať už vôbec. Prípadný servis takéhoto poškodenia môže byť finančne náročný. Rozhodujúce sú minúty či niekedy aj sekundy.

Taktiež nie je dobré počítač príliš rýchlo spúšťať. Niekedy sa dokonca môže stať, že obliaty notebook nejde zapnúť. Experti odporúčajú, aby ste si od tohto zariadenia dali pokoj aspoň na 48 hodín (ak ho medzitým nestihnete zaniesť do servisu). K tomu sa však dostaneme nižšie.

2. Nezabudnite ho okamžite vytiahnuť z nabíjačky a ideálne aj odpojiť batériu 

Druhým krokom, ktorý by ste mali vykonať spolu s tým prvým, je automatické vytiahnutie počítača z elektrickej siete. Ak ho totiž iba vypnete, no na tento bod zabudnete, dopadnúť to môže rovnako zle. Predstavte si, že sa voda v počítači dostane ku obvodom, cez ktoré prúdi do batérie elektrický prúd. Výsledkom bude skrat, ktorý hardvér zariadenia určite poškodí.

Servisný technik z ITya tiež odporúča odpojiť batériu, aby hardvér nebol pod žiadnym napätím. Na MacBooku od Apple to urobíte asi ťažko (potrebujete skúsenosti), no na niektorých klasických laptopoch to stále ide. Ak takúto možnosť máte, tak neváhajte.

3. Notebook otočte hore nohami, aby tekutina vytiekla von

Pokiaľ máte prvý a druhý bod splnený, pokračujte nasledovne. Či už ste do svojho notebooku vyliali kávu, vodu alebo čokoľvek iné v akomkoľvek množstve, vždy ho po vypnutí a vytiahnutí z elektriky otočte hore nohami.

Prečítajte si tiež  Viete, že aj na Slovensku repasujú počítače Mac? Čo všetko to obnáša?

Tekutina nemusí zatiecť hlboko medzi najdôležitejšie komponenty, ako sú základná doska, procesor, pamäte a podobne, ale vďaka gravitácii sa dostane von presne cez miesto, cez ktoré do počítača natiekla. Týmto spôsobom ju teda vcelku jednoducho odstránite alebo dostanete na miesta, kde po zaschnutí nenapácha veľké škody. Aj keď sa teda niečo pokazí, oprava môže byť výrazne lacnejšia.

4. Zostaňte trpezliví a obliaty notebook nechajte poriadne vysušiť

Microsoft si robí srandu z Apple. Reklama zosmiešňuje MacBook. - svetapple.sk

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú si musíte v takejto situácii zachovať je trpezlivosť. Aj keď si už myslíte, že je váš obliaty MacBook alebo akýkoľvek iný notebook poriadne vysušený, určite ho nezapínajte po niekoľkých hodinách. Odstavený by mal byť minimálne 24 hodín, no odporúčanie je aspoň 48 hodín alebo lepšie 72 hodín.

Zariadenie vysúšajte pri klasickej izbovej teplote a zbytočne ho neprehrievajte fénom. Pokiaľ sa už voda dostala dnu, pravdepodobne mu to nijako nepomôže. Jediné čo sa môže stať je, že vzduch a tlak z fénu zatlačia častice vody ešte hlbšie a tie sa potom dostanú až ku hardvéru, ktorý chcete ochrániť. V tomto bode teda platí staré známe pravidlo „trpezlivosť ruže prináša“.

5. Navštívte servis a nechajte si ho hĺbkovo vyčistiť

Ako si opraviť Apple zariadenie o 20% lacnejšie?
zdroj: ITya.sk

Ako sme už napísali na začiatku, tento článok vznikol v spolupráci s profesionálmi z ITya. Aj nám zachránili MacBook Pro M1, ktorý bol nešťastne obliaty kávou, pričom sme s nimi mali veľmi dobrú skúsenosť. Ak teda neviete, ktorý servis navštíviť, toto je z nášho pohľadu spoľahlivá voľba.

Možno si teraz hovoríte, že sa vás v rámci klasických marketingových rečí snažíme presvedčiť, aby ste svoje peniaze minuli za zbytočnú službu hĺbkového čistenia, ktorá aj tak nikomu nepomôže. Opak je však pravdou.

Aj keď by ste svoj počítač po bode číslo štyri zapli a mali by ste dojem, že všetko funguje tak ako predtým, choďte s ním čo najskôr ku odborníkom, kde sa vám naň pozrú. Dôvod je ten, že komponenty, ktoré boli v kontakte s tekutinou môžu začať oxidovať a tento proces trvá niekedy aj mesiace.

Cena kontroly a čistenia je pritom zanedbateľná v porovnaní s tým, koľko zaplatíte za úplne nový počítač prípadne za obnovenie stratených súborov, ktoré sa nachádzali v tom starom. Berte to skôr ako prevenciu po nehode, pričom svojmu zariadeniu a uloženým dátam chcete dopriať to najlepšie.

Vždy pamätajte na to, že obliaty notebook je nepríjemná skúsenosť, no zároveň nejde o neriešiteľný problém. Voda sa s elektronikou „nekamaráti“, no so správnym prístupom nemusí napáchať žiadne škody. Dúfame, že sme vám pomohli a ak práve riešite tento problém, držíme vám palce.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -