Spoločnosť Apple len pred malou chvíľou oficiálne oznámila absolútne šokujúcu správu, ktorou prekvapila celý svet. Pre portál 9to5mac vydala stanovisko, v ktorom informuje, že ukončuje predaj svojich vlajkových modelov inteligentných hodiniek Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 od konca aktuálneho týždňa.

Samozrejme, spoločnosť Apple by nič takéto nerobila z vlastnej vôle. Ide o reakciu na rozhodnutie ITC (United States International Trade Commision) v patentovom spore s firmou Masimo, o ktorom sme vás viackrát informovali v našich článkoch. Inteligentné hodinky údajne porušujú patent Masimo týkajúci sa technológie snímania hladiny kyslíka v krvi, ktorá sa po prvýkrát objavila v Apple Watch Series 6 a postupne ju dostával každý ďalší model (s výnimkou verzií SE).

Z oficiálneho vyjadrenia vyplýva, že Američania si nebudú môcť Apple Watch Ultra 2 a Apple Watch Series 9 kúpiť na Apple Online Store od 21. decembra a od 24. decembra už nebudú dostupné ani v oficiálnych predajniach Apple Store.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

ITC ešte v októbri 2023 potvrdilo staršie rozhodnutie súdu o porušení patentov a teraz je na administratíve amerického prezidenta Joa Bidena, ako sa ku celej veci postaví. Od októbra na to má 60-dňovú lehotu, pričom tá by mala vypršať 25. decembra 2023.

Apple robí iba preventívne opatrenie 

Ak sa teraz pýtate, prečo spoločnosť Apple koná, aj keď Bidenova administratíva v tejto veci ešte nerozhodla, odpoveď je jednoduchá. Gigant vysvetľuje, že týmto spôsobom sa len „preventívne“ snaží dodržať rozhodnutie ITC.

Zaujímavé je tiež to, že komisia pre medzinárodný obchod zakázala predaj Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 len spoločnosti Apple, nie iným predajcom.

Ak si teda Američania otvoria napríklad Amazon, alebo Best Buy, zariadenia si môžu bez problémov zaobstarať. Aj to však môže trvať iba obmedzený čas, nakoľko po 25. decembri má byť uvalený zákaz na dovoz týchto hodiniek do USA. Apple ich preto nebude mať ako dodávať svojim obchodným partnerom.

Existujúce modely Apple Watch s monitorovaním kyslíka v krvi budú naďalej fungovať bez zmeny, keďže zákaz sa týka len predaja nových kúskov. 

ITC v príkaze tiež stanovila výnimku pre servis, opravu alebo záručnú dobu jednotiek predaných pred 25. decembrom. Koneční zákazníci teda nebudú nijako obmedzení, alebo poškodení.

Prečítajte si tiež  Apple Pay: Všetko to kúzlo príde s Apple Watch

Celé vyhlásenie Apple pre portál 9to5mac (preložené cez Deepl)

„Prebieha prezidentské preskúmanie príkazu Komisie USA pre medzinárodný obchod týkajúceho sa sporu o technické duševné vlastníctvo v súvislosti so zariadeniami Apple Watch, ktoré obsahujú funkciu Blood Oxygen. Hoci sa obdobie na preskúmanie neskončí skôr ako 25. decembra, spoločnosť Apple preventívne podniká kroky, aby sa v prípade platnosti rozhodnutia prispôsobila. Patrí k nim pozastavenie predaja hodiniek Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 zo stránky Apple.com od 21. decembra a z maloobchodných predajní Apple po 24. decembri.

Tímy spoločnosti Apple neúnavne pracujú na vytváraní produktov a služieb, ktoré používateľom poskytujú špičkové zdravotné, wellness a bezpečnostné funkcie. Spoločnosť Apple s príkazom dôrazne nesúhlasí a využíva celý rad právnych a technických možností, aby zabezpečila, že hodinky Apple Watch budú zákazníkom k dispozícii.

Ak príkaz zostane v platnosti, spoločnosť Apple bude naďalej prijímať všetky opatrenia, aby sa hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2 vrátili zákazníkom v USA čo najskôr.“

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -