O tom, že spoločnosť Apple plánuje pridať do inteligentných hodiniek Apple Watch aj glukomer sa hovorí už niekoľko dlhých rokov. Firma na samotnej technológii začala pracovať ešte v roku 2010 pod vedením Steva Jobsa a investovala do nej stovky miliónov dolárov. A hoci v tejto chvíli nie je hotová, vývoj pokročil výrazným spôsobom smerom dopredu. Téme sa venoval portál Macrumors.

Konkrétne Mark Gurman z agentúry Blomberg, ktorý je preslávený svojimi presnými zdrojmi v spoločnosti Apple informoval svet, že na testovanie hladiny glukózy v krvi spoločnosť Apple vyvíja špeciálny fotonický čip, ktorý využíva optickú absorpčnú spektroskopiu. Tá po celý čas vyžaruje svetlo z lasera pod kožu, vďaka čomu dokáže detegovať koncentráciu glukózy v tele.

Samotná technológia je dnes vo vývojovom štádiu, ktorý sa nazýva „proof-of-concept“. To v praxi znamená, že všetko už funguje tak ako má, ale inžinieri a dizajnéri sa musia oveľa viac zameriať na zredukovanie jej rozmerov. V súčasnosti by ju nebolo možné vložiť do tak malého zariadenia, akým sú práve Apple Watch.

Prototyp má podľa úniku podobnú veľkosť ako iPhone a dá sa pripevniť na ruku. Pochopiteľne ide o všetky informácie, ktoré k nemu máme, nakoľko v spoločnosti Apple je tento projekt označovaný ako prísne tajný.

Už tak ale ide o pokrok, nakoľko doposiaľ si táto technológia vyžadovala veľkú stolovú dosku. Nebolo ju teda možné pripevniť na ruku ale ruku ste museli položiť na zariadenie. Gurman hovorí o veľkom zlome.

Apple chce ešte viac nabádať ľudí ku zdravšiemu životnému štýlu

Apple Watch Series 7 a oxymer (meranie hladiny okysličovania krvi)
Zdroj: SvetApple

Je dôležité zdôrazniť, že spoločnosť Apple na tomto projekte nepracuje sama. Už v minulosti sa objavili informácie, že na podobnej technológii pracuje aj Google. Navyše je tu ešte veľa iných, menších firiem, ktoré chcú taktiež preraziť v spomínanom odvetví. Uvidíme teda, či bude Apple úplne prvé.

Skutočne tu totiž hovoríme o revolúcii, ktorá nepomôže iba cukrovkárom ale aj tím ľuďom, ktorí ochorením netrpia. Práve vďaka sledovaniu hladiny cukru v krvi budú môcť dodržiavať zdravý životný štýl. Netreba zabúdať, že Apple má dokonca patent na technológiu, ktorá by vám mala pomôcť schudnúť. Nedávno sme o tom písali v tomto článku.

Apple spolupracuje s rôznymi firmami

Na záver už iba spomenieme, že spoločnosť Apple v tomto prípade spolupracuje so svojim dlhoročným partnerom TSMC, ktorý už vyvinul hlavný čip na napájanie prototypu. Firma tiež v minulosti spolupracovala so spoločnosťou Rockley Photonics, ktorá mala pomôcť s monitorovaním glukózy.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro 13" môže prísť skôr ako na WWDC 2020!

Práve Rockley Photonics v roku 2021 predstavila komplexný senzorový systém, ktorý je schopný monitorovať telesnú teplotu, krvný tlak, trendy glukózy, hydratáciu, alkohol, laktát a ďalšie metriky. Firmy však medzičasom vzájomnú spoluprácu ukončili.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -