Každodenné pitie dostatočného množstva vody a tekutín je nevyhnutné pre naše zdravie a telesné blaho. Najnovšia patentová prihláška spoločnosti Apple ukazuje, že sa v Cupertine zaoberajú vývojom senzoru hydratácie, ktorý je určený pre inteligentné hodinky Apple Watch.

Patentová prihláška má názov „Meranie hydratácie pomocou hodiniek“ a udelil ju americký úrad pre patenty a ochranné známky začiatkom tohto týždňa.

Profesionálni športovci a odborníci na fintess využívajú na hodnotenie celkového množstva vody v tele zdĺhavé techniky hodnotenia hydratácie. Navyše sú pri nich nutné aj jednorázové vzorky, čo svojim spôsobom nie je ekologické ani pohodlné. 

Hydratácia sa meria priamo z potu používateľa 

Apple Watch Series 6 titán
Apple Watch Series 6 titán

Patent spoločnosti Apple však počíta s elektródami, ktoré sú umiestnené priamo na koži (nachádzajú sa samozrejme v zadnej časti Apple Watch) a stav hydratácie dokážu odmerať spoľahlivým a elegantným spôsobom. Minimálne takto to opisuje technologický gigant.

„Hodinky obsahujú elektródy na meranie elektrických vlastností potu. Elektrické vlastnosti, ako napríklad elektrická vodivosť, môžu predstavovať koncentráciu elektrolytov v pote, čo zase predstavuje úroveň hydratácie užívateľa. Sledovanie hydratácie je možné vykonávať neinvazívne, opakovane, presne, automaticky a s minimálnym zásahom užívateľa. Merania je možné použiť na poskytnutie užitočnej spätnej väzby a informácií o sledovaní zdravia používateľovi, čo mu umožní lepšie riadiť hydratáciu a celkové zdravie.“ Apple

V princípe by to teda malo fungovať tak, že hodinky budú sledovať váš pot a na základe rôznych metrík vyhodnocovať úroveň hydratácie. Výhodou je, že to môžu robiť automaticky bez vášho vedomia (napríklad ako pri srdečnom tepe) a pokiaľ sa objaví nejaký problém, zariadenie vás naň okamžite upozorní. Tieto postrehy sú veľkým prínosom pri tréningu a tiež môžu pomôcť efektívne riadiť príjem tekutín.

Načo je to dobré? 

Možno, že ste o tom ani nevedeli, no úroveň hydratácie je významným zdravotným parametrom. Dehydratácia má spravidla negatívny vplyv na výkon a v niektorých prípadoch môže viesť ku zdravotným komplikáciám ako je úpal, hyponatriémia, únava, kóma a dokonca aj smrť.

Momentálne nevieme povedať, či Apple Watch Series 8 budú vybavené týmto zaujímavým senzorom. Nakoľko však patent pôsobí veľmi „realistickým a užitočným dojmom„, veríme že ho Apple v budúcnosti použije. Podobne to bolo napríklad aj s oxymetrom či EKG. Čo si myslíte vy?

Prečítajte si tiež  Samsung je najväčší výrobca smartfónov na svete: Apple mu však šliape na päty
Môže ťa zaujímať
- Reklama -