Podľa najnovších správ od agentúry Bloomberg a z portálu 9to5Mac, sa spoločnosť Apple chystá odstrániť obľúbenú funkciu merania hladiny kyslíka v krvi z modelov Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Táto zmena prichádza po tom, čo bol ich predaj v USA koncom minulého roka pozastavený kvôli patentovému sporu so spoločnosťou Masimo.

Medzinárodná obchodná komisia (ITC) rozhodla, že senzory na meranie kyslíka v krvi v týchto hodinkách porušujú patenty, ktoré vlastní spomínané Masimo. Spoločnosť Apple v reakcii na to stiahla tieto modely z predaja vo svojich obchodoch a tiež na internetovej stránke Apple.com. Stalo sa tak krátko pred účinnosťou zákazu dňa 26. decembra 2023.

Avšak, po dočasnom pozastavení zákazu, Apple mohol začiatkom roka 2024 obnoviť predaj, kým americké colné úrady a hraničná ochrana neposúdili jej navrhované zmeny. Išlo však len o dočasné riešenie.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Snaha Apple o obchádzanie problematických patentov

Spoločnosť Apple sa v snahe vyriešenia celého patentového sporu rozhodla ustúpiť a vo svojich inteligentných hodinkách prijala zmeny, ktoré majú byť akceptované aj právnikmi spoločnosti Masimo. Inteligentné hodinky Apple Watch prídu o funkciu sledovania hladiny kyslíka v krvi minimálne do chvíle, kým sa celý problém nevyrieši.

Matt Whewell zo spoločnosti Masimo vyhlásil pre portál The Verge, že Apple spravil pozitívny a zodpovedný krok tým, že odstránil pulznú oxymetriu zo svojich hodiniek. Senzory sa v nich síce stále nachádzajú, no technológia nebude pre používateľov k dispozícii

Mark Gurman z Bloomberg dokonca informoval, že upravené hodinky už boli odoslané do maloobchodných predajní, avšak tie zatiaľ dostali pokyn, aby ich nepredávali, kým nedostanú ďalšie inštrukcie od vedenia.

Samozrejme, všetko by sa zatiaľ malo týkať len amerického trhu, takže na Slovensku by mali byť stále bežne dostupné Apple Watch Series 9 aj Apple Watch Ultra 2 s pulzným oxymetrom.

Aký to bude mať dopad na používateľov? 

Apple Watch Series 7 senzory na zadnej strane
Apple Watch Series 7 obsahujú sledovanie srdcovej frekvencie, EKG či Oxymeter (foto: SvetApple.sk)

Zatiaľ sa zdá, že funkcia kyslíka v krvi zostáva aktívna na všetkých už predaných hodinkách. Hovorkyňa Apple, Nikki Rothberg naznačila, že Apple Watch Series 9 a Ultra 2 budú s touto funkciou stále dostupné, ale nešpecifikovala, na ako dlho. Aj preto sa objavujú otázky, akú bude mať oxymeter v Apple Watch budúcnosť.

Vzhľadom na súčasnú situáciu americké média odporúčajú svojim čitateľom, ktorí vlastnia Apple Watch, aby pred inštaláciou akejkoľvek aktualizácie na svoje hodinky dôkladne skontrolovali poznámky. Taktiež by mohlo byť rozumné odložiť nákup nových modelov Apple Watch, pokiaľ je pre vás funkcia merania kyslíka v krvi dôležitá.

Prečítajte si tiež  Leaker odhaľuje novinky, ktorými by mal disponovať iPhone 13

Celú situáciu budeme aj naďalej sledovať a akonáhle sa dozvieme niečo nové, budeme vás o tom samozrejme informovať.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -