Spoločnosť Apple zažíva extrémne náročné chvíle na svojom domácom trhu. Ešte v druhej polovici decembra oznámila, že počas Vianoc prestane predávať inteligentné hodinky Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2, aby vyhovela rozhodnutiu  ITC (United States International Trade Commision), v ktorom sa píše, že porušila patenty spoločnosti Masimo. Tie sa týkajú technológie oxymetra (systém na sledovanie hladiny kyslíka v krvi).

A hoci je pravda, že predaj bol pred pár dňami znova obnovený vďaka dočasnému odkladu, ktorý Apple získal na odvolávacom súde, nebude to trvať večne, pretože ku ďalšiemu pozastaveniu predaja a tiež zákazu dovozu týchto dvoch modelov Apple Watch do USA dôjde už 10. januára 2024. Uprostred patentového sporu sa ku celej téme vyjadril aj Joe Kiani, 59 ročný zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Masimo.

Pre denník The Wall Street Journal (WSJ) poskytol zaujímavý rozhovor, v ktorom zdôraznil, že celý tento spor si doposiaľ vyžiadal nemalé finančné investície.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Konkrétne od januára 2020, kedy všetko začalo, vynaložilo Masimo už viac, ako 100 miliónov dolárov v boji proti Apple. Len pre doplnenie, zisk spoločnosti Masimo za rok 2022 sa pohyboval na úrovni 144 miliónov dolárov.

Šéf Masimo nie je blázon, no rozhodol sa zabojovať 

Z rozhovoru tiež vyplýva, že šéf spoločnosti Masimo bol snáď z každej jednej strany odhováraný od toho, aby sa pustil do patentovej vojny so spoločnosťou Apple. Vraj ide o boj, ktorý je dopredu nemožné vyhrať.

Dôvodom je fakt, že zatiaľ čo spoločnosť Masimo si do celej veci môže dovoliť investovať desiatky, či možno stovky miliónov dolárov, v prípade Apple sú to lusknutím prsta miliardy. Tento technologický gigant z Cupertina má prakticky neobmedzené zdroje a preto sa mu nikto neodváži postaviť.

Kiani je, ale odvážny a verí, že v tomto prípade sa dočká spravodlivosti, ktorá bude priklonená na jeho stranu. Jeho odhodlanie ísť proti prúdu je odrazom dlhotrvajúcich problémov v patentových sporoch v technologickom sektore.

Nie je to prvý patentový spor spoločnosti Masimo 

Zaujímavé je tiež to, že spoločnosť Masimo zďaleka nie je v podobných patentových sporoch nováčikom. Možno aj preto sa do nich tak Kiani tvrdohlavo púšťa.

Prečítajte si tiež  Apple čelí žalobe kvôli AirPods Pro. Dôvodom je upozornenie na únos dieťaťa

Napríklad ešte v roku 2006 viedla podobnú „vojnu“ so spoločnosťou Nellcor, od ktorej sa jej podarilo vysúdiť pomerne závratných 800 miliónov dolárov.

Aby toho nebolo málo, Masimo sa dostalo do patentového sporu aj o desať rokov neskôr a to konkrétne so spoločnosťou Philips. Aj v tomto prípade Masimo vyhralo a okrem štedrého tristomiliónového odškodného získalo aj dohodu vo výške jednej miliardy.

Tento prípad jasne ukazuje, že aj malé spoločnosti sú ochotné postaviť sa gigantom ako je Apple, a že patentové spory môžu mať značný vplyv na celý technologický priemysel. Uvidíme, v koho prospech to napokon dopadne v tomto prípade. Nechajme sa prekvapiť.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 950 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.