Nová generácia jablkových hodiniek pobláznila svet. Kým sa niekto sťažuje, že nemali dosť inovácie, iný oceňuje always-on displej. Ich výdrž je 18 hodín. V reálnom testovaní ale preukázali dokonca lepšie výsledky ako minulá generácia. Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu.

Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu.

Nové hodinky Apple Watch sú vlastne len aktualizáciou modelu Series 4 z minulého roka s pár vylepšeniami navyše. Jedným z nich je stále zapnutý displej či napríklad kompas.

Určite váš však zaujíma ako môžu náročnejšie technológie v rovnakom tele vydržať rovnako dlho či dokonca dlhšie. Odpoveď hľadala spoločnosť iFixit. Tá nové hodinky Apple Watch Series 5 zobrala do vienka a kompletne ich rozobrala. Získala tak zaujímavé poznatky, ktoré sme doteraz netušili.

Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu. - svetapple.sk
Apple Watch Series 5 sú vo vnútri skoro rovnaké ako Series 4 – svetapple.sk

Prvým, tým zásadným poznatkom je, že hodinky sa príliš nelíšia od svojich predchodcov. Iste pár zmien tu je ale v zásade nejde o nič výrazné. Apple teda recyklovalo dizajn ale aj šasi predošlej generácie a vylepšilo ho natoľko aby ho ocenili aj dlhoročný odporcovia.

Možno by ste tomu ani neverili ale práve displej bol hlavným problémom predošlích generácii. Kým konkurencia bola vždy zapnutá, Apple Watch to nevedeli a ľudia to odsudzovali. Teraz to však už robiť nemôžu. Nemajú čo odsudzovať. Aplways-on displej je užotočná inovácia a sme radi, že je konečne súčasťou týchto hodiniek.

Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu. - svetapple.sk
Väčšina komponentov je úplne rovnaká – svetapple.sk

Batéria zaznamenala dôležité zmeny

Rozobraté Apple Watch Series 5 ale neprezradili len totožnosť väčšiny komponentov. Prezradili aj dôležité zmeny, ktoré sa týkajú batérie. Konkrétne v menšej 40 mm verzii nájdeme jej nový dizajn. Jej kryt alebo plášť je vyrobený pravdepodobne z hliníku.

Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu. - svetapple.sk
Nové hliníkové púzdro je menšie, efektívnejšie a bezpečnejšie – svetapple.sk

Takéto riešenie by malo byť viacej efektívne ako tradičné púzdro z fólie. Zaujímavé je ale to, že batéria má celkovo väčšiu kapacitu. Rozdiel oproti minuloročnej verzii je zhurba 10%. Apple ho získalo práve novým materiálom na miesto plášťu. Kým klasická fólia potrebuje väčšie tesnenie, hliníkový kryt nie. Výsledkom je teda fakt, že Apple môže využiť rovnaký alebo dokonca menší priestor pre väčší akumulátor. Navyše hliníkový obal zabezpečuje aj jeho väčšiu pevnosť. To by malo znamenať väčšiu bezpečnosť pri používaní a výmene batérie.

Posledným zaujímavým faktom je napokon to, že aj väčšie, 44mm Apple Watch Series 5 sú vybavené väčším akumulátorom. Tu však Apple nepoužilo nový materiál ale klasickú fóliu. Prečo tak učinilo momentálne netušíme. Možno sa mu podarilo dosiahnuť dostatočný výsledok aj takýmto spôsobom a tak môže šetriť náklady a pripravovať novú generáciu s tým, že bude mať zase lepšiu výdrž batérie.

Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu. - svetapple.sk
Apple Watch Series 5 sú skoro rovnaké ako Series 4. Majú ale väčšiu batériu. – svetapple.sk


Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here