Spoločnosť Apple neustále pracuje na technológiách, pomocou ktorých sa nám snaží skvalitňovať, ale aj zachraňovať životy. Apple Watch sú ich v dnešnej dobe plné. Ak si napríklad zaobstaráte poslednú generáciu Apple Watch Series 9, ktorá sa po kliknutí na tento odkaz predáva od 424 € (namiesto 479 €), získate produkt, ktorý odsleduje váš srdcový tep, hladinu kyslíka v krvi a dokonca aj EKG. Následne vás dokážu upozorniť na akúkoľvek anomáliu, ktorá súvisí s vašim zdravím a poslať vás k doktorovi.

Týmto to však nekončí. Apple Watch už roky disponujú aj funkciou detekcie pádu určenou predovšetkým pre starších používateľov, ktorá dokáže sama zavolať na tiesňovú linku a požiadať pomoc, ak sa náhodou človek dostane do bezvedomia a nereaguje na výzvy zariadenia. Novšie modely Apple Watch sú dokonca vybavené špeciálnou funkciou zaznamenanie autonehody.

Technologickému gigantovi z Cupertina to, ale zdá sa celkom nestačí a preto pracuje na ďalších sofistikovaných vychytávkach, ktoré vám vedia pomôcť napríklad v čase, keď sa budete topiť vo vode. Potvrdzuje to patent, ktorý firma získala len pred pár týždňami a do praxe by sa dal aplikovať veľmi jednoduchým spôsobom.

Apple Watch môžu získať inteligentnú detekciu topenia 

Apple Watch topenie
Zdroj: Apple / úprava redakcie

Nová bezpečnostná funkcia by podľa patentovej prihlášky mala byť schopná využívať už existujúce senzory hodiniek na analýzu pohybov a srdcovej frekvencie plavca.

Algoritmy by následne na základe vstupných hodnôt dokázali vypočítať, či sú pohyby v rámci normálnych parametrov, alebo indikujú možné nebezpečenstvo.

Medzi časté príčiny topenia patrí napríklad zástava srdca, alebo iné akútne zdravotné problémy, ktoré človeka zasiahnu v absolútne nečakanej chvíli. Ako informuje RTVS, len na Slovensku sa ročne utopí približne 110 až 130 ľudí, čomu by sa dalo do veľkej miery zabrániť.

Ako sme naznačili vyššie, nová technológia, ktorú Apple opisuje v patente je skvelá v tom, že by nepotrebovala žiadne dodatočné snímače na to, aby detegovala možný problém. Stačila by iba aktualizácia softvéru čo znamená, že detekciu topenia by teoreticky mohli získať aj niektoré staršie modely Apple Watch.

Ľuďom v okolí by prišla notifikácia 

patent spoločnosti Apple na technológiu detekcie topenia
Takto vyzerá nový patent spoločnosti Apple, ktorý by vedel upozorniť ostatných na to, že sa topíte (foto: USPTO)

Hoci podrobné detaily o tom, ako by tento systém mohol fungovať nepoznáme, Apple opisuje situáciu, v rámci ktorej by hodinky poslali do zariadení ľudí, ktorí sa nachádzajú v okolí topiacej sa osoby upozornenie v podobe notifikácie.

Samozrejme iPhony či Apple Watch všetkých ostatných osôb by taktiež museli byť aktualizované, aby vedeli túto notifikáciu zobraziť.

Prečítajte si tiež  Porovnanie: Apple Watch Series 7 vs Series 6. Nové hodinky sú takmer rovnaké ako tie staré

A aj keď ide stále iba o patent, ktorých má spoločnosť Apple tisícky a nikdy ich nepoužila, táto technológia vyzerá byť pomerne nenáročná na implementáciu do do komerčne dostupných modelov hodiniek, ktoré vlastní obrovské množstvo ľudí.

Veď Apple Watch sú najpredávanejšie zariadenie vo svojej triede na svete. Funkcia detekcie topenia by mohla byť obrovským prínosom dokonca aj pre deti, ktoré sa ešte iba učia plávať a náhodou by zablúdili do hlbších častí bazéna. Nechajme sa prekvapiť, ako to vo finále dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -