Počuli ste už o tom, že by ste mali urobiť 10 000 krokov denne, aby ste znížili riziko predčasnej smrti? Máme pre vás dobrú správu. Vedcom sa podarilo vykonať štúdiu, v rámci ktorej sa tieto dáta podarilo vyvrátiť. Chodiť síce musíte, no stačí vám podstatne menej krokov než desaťtisíc.

Ako píše European Journal of Preventive Cardiology, vedci sledovali 227 000 zdravých ľudí v rámci sedemnástich nezávislých štúdií, pričom zistili, že riziko predčasnej smrti sa zásadným spôsobom znižuje už vtedy, keď prejdete 3 867 krokov denne.  V štúdii sa nachádzalo viacero účastníkov, ktorí celé dni viac sedia, ako chodia a preto nedokážu naplniť ani limit 5 000 krokov denne. Podľa odborníkov im však nehrozí žiadne zásadné riziko predčasného úmrtia.

Pred pár rokmi, keď začalo „šialenstvo“ okolo zaznamenávania počtu prejdenia krokov na našich inteligentných hodinkách či smartfónoch sa hovorilo o tom, že minimálny denný limit, by mal byť pre maximálne zachovanie zdravia 10 000 krokov denne. Veľa ľudí si to dalo za cieľ, ktorý sa snažia napĺňať na dennej báze.

Reklama

Podľa odborníkov sa však riziko kardiovaskulárne ochorenia, medzi ktoré môžeme zaradiť infarkt, alebo mŕtvicu začína zásadne znižovať už pri prejdení 2 337 krokov denne. Vedci však odporúčajú držať sa minimálne hranice 4 000 krokov denne.

Odborníci zároveň zdôrazňujú, že ak ste si zvykli robiť 10 000 krokov denne, určite v tom treba pokračovať. Vášmu zdraviu to len a len prospeje. Podľa vedcov to platí pre mužov aj ženy bez ohľadu na vek.

Ako dospeli vedci k minimálnemu počtu prejdených krokov? 

Odpoveď na túto otázku je úplne jednoduchá. European Journal of Preventive Cardiology publikoval štúdiu, v ktorej sa píše, že ľudia s priemerným vekom 64 rokov boli sledovaní počas siedmych rokov a následne sa analyzovalo, ktorí z nich zomreli predčasne, prípadne trpeli kardiovaskulárnym ochorením.

Vďaka tomu sa podarilo presne stanoviť, koľko krokov urobili ľudia, ktorí zomreli predčasne v porovnaní s ľuďmi, ktorí nezomreli a zostali zdraví. Skupina ľudí s menšom pravdepodobnosťou na predčasné úmrtie denne vykonala v priemere 3 867 krokov, pričom najmenej to bolo 2 337 krokov.

Vedci doplnili, že v rámci ich odhadov sa podarilo zistiť, že každých 1 000 krokov, ktoré počas dňa prejdete nad uvedený limit znižujú až o 15 % šance na predčasné úmrtie z akéhokoľvek dôvodu. Rovnako sa podarilo zistiť, že každých 500 krokov zníži riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie až o 7 %. Prechádzky by ste zo svojho denného programu teda určite vylúčiť nemali.

Prečítajte si tiež  Porovnanie: Apple Watch Series 7 vs Series 6. Nové hodinky sú takmer rovnaké ako tie staré
Reklama

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here