Hodinky Apple Watch zachránili už množstvo ľudských životov. Odhalili príliš rýchly srdcový tep, upozornili na srdcový tep s nepravidelným rytmom a pomohli používateľom prežiť ťažké pády.

Posledný záchranný pokus najpredávanejších inteligentných hodiniek na svete, sa ale odohral na severnom pobreží austrálskeho Sydney, keď kajakára unieslo 4 km od pobrežia a pre silný vietor nebol schopný dopádlovať späť na breh.

Prečítajte si tiež  Apple Watch budú monitorovať príznaky Parkinsonovej choroby. Funkcia je už vo vývoji

Našťastie sa mužove Apple Watch dokázali pripojiť k signálu, ktorý mu umožnil aktivovať funkciu núdzového SOS. Pomocou nej si môžu používatelia zavolať záchrannú službu a oznámiť jej svoju polohu.

Tiesňové volania na Apple Watch môžu fungovať aj bez iPhonu. O tejto funkcii treba vedieť

Apple Watch SOS

Možno ste o tom ani nevedeli, no SOS na Apple Watch dokáže fungovať bez pripojenia ku iPhonu. Ak máte hodinky spárované so známou Wi-Fi sieťou a aktivovali ste núdzové volanie, spojenie s tiesňovými službami sa môže uskutočniť prostredníctvom internetu. Táto služba ale samozrejme nemusí fungovať v každej krajine rovnako.

Ak chcete zavolať na tiesňové služby, stlačte bočné tlačidlo hodiniek Apple Watch pod korunkou Digital Crown, kým sa na displeji neobjaví posuvník tiesňového volania. Potiahnutím posuvníka sa okamžite spustí hovor, alebo môžete naďalej držať bočné tlačidlo, ktoré po odpočítavaní automaticky zavolá tiesňové služby.

Po skončení hovoru, ak sa ho nerozhodnete zrušiť, dostanú všetky vaše núdzové kontakty textovú správu s vašou aktuálnou polohou. Samozrejme stále platí, že podobnú funkciu treba používať iba v situáciách, kedy je to naozaj vážne. Funguje to v podstate rovnako, ako by ste zavolali na 112 alebo inú tiesňovú linku zo svojho mobilu.

Rozvaha a použitie tejto funkcie v prípade ťažkostí môže byť otázkou života a smrti

Záchrana kajakára z pohľadu záchranára v helikoptére
Záchrana kajakára z pohľadu záchranára v helikoptére (zdroj: PhoneArena)

Záchranárom pomohla v prípade kajakára jasná oranžová farba plavidla, ktorá im zjednodušila udržiavanie vizuálneho kontaktu.

Podľa portálu DailyMail.com nebola záchranná operácia vôbec jednoduchá a vyžadovala si náročný postup. Nick Pavlakis, jeden z mužov vo vrtuľníku, ktorý bol v nasadení uviedol: „Vypadával z kajaku a nabral dosť vody. Mal šťastie, že mal na svojom zariadení (pripojenie), aby mohol zavolať o pomoc.“

Záchranári nemenovanú osobu naložili na palubu vrtuľníka a letecky ju previezli na športové ihrisko, kde už čakali ďalšie zložky. Muž však odmietol ošetrenie napriek tomu, že vykazoval známky únavy a podchladenia.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -