Ako píše AppleInsider, Spoločnosť Rune Labs, ktorá sa zaoberá údajmi o mozgu, získala povolenie od Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, aby mohla začať používať hodinky Apple Watch na monitorovanie symptómov u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Rune Labs je startup so sídlom v San Franciscu, ktorý pracuje v oblasti mozgových údajov a neurologických terapií. Jeho softvérová platforma využíva pohybové senzory v hodinkách Apple Watch na sledovanie symptómov, ako je napríklad tras u pacientov s Parkinsonovou chorobou. O tejto skutočnosti ako prvá informovala agentúra Reuters.

Prečítajte si tiež  Prečo sú Apple Watch Hermes také drahé? Odpoveď je jednoduchá

Brian Pepin, generálny riaditeľ spoločnosti Rune Labs, hovorí, že platforma spoločnosti bude využívať údaje z hodiniek Apple Watch v kombinácii s informáciami z iných zdrojov, ako je napríklad implantát Medtronic na meranie mozgových signálov.

Apple Watch dokážu poskytnúť podrobný obraz o symptómoch pacienta 

Apple watch series
Zdroj: Unsplash / Bestami Sarıkaya

Cieľom je využiť kombinované údaje pre ľahšie rozhodovanie lekára o tom, či a ako prispôsobiť liečbu pacienta. V oblasti medicíny sa tento prístup nazýva „presná medicína“.

Prečítajte si tiež  Muž potajomky sledoval polohu svojej priateľky cez Apple Watch. Zatkla ho polícia

Pokiaľ ide o súčasnú liečbu Parkinsonovej choroby, lekári zvyčajne potrebujú zhromaždiť údaje o pohyboch pacienta pozorovaním počas krátkej klinickej návštevy. Keďže príznaky Parkinsonovej choroby sa môžu v priebehu času výrazne meniť, nie je to ideálne.

Hodinky Apple Watch spolu s ďalšími nástrojmi, ktoré spoločnosť Rune Labs používa, poskytnú lekárom oveľa podrobnejší obraz o symptómoch pacienta, dodal Pepin.

Skúšalo to aj Apple. Firma dokonca vlastní patent

Zdroj: Unsplash / Luke Chesser

Aj samotná spoločnosť Apple už v minulosti interne skúmala, ako využiť hodinky Apple Watch a iPhone na monitorovanie príznakov Parkinsonovej choroby. Podala tiež patentovú prihlášku na pokročilejšiu technológiu na liečbu alebo diagnostiku tohto ochorenia.

Keď spoločnosť Rune Labs kontaktovala Apple s otázkou spolupráce, spoločnosť sa rýchlo chopila príležitosti. „Vedúcemu tímu trvalo asi osem minút, kým sa mi ozval a povedal: ‚Hej, perfektné, poďme to preskúmať,'“ povedal Brian Pepin (CEO Rune Labs).

Prečítajte si tiež  Spoločnosť Samsung sťahuje trhový podiel Apple Watch. Pozrite sa o koľko

Povolenie Rune Labs od FDA je prvým významným využitím softvérových nástrojov spoločnosti Apple na meranie pohybových porúch, odkedy v roku 2018 vydala tieto funkcie. Tešíme sa teda na budúcnosť a ďalšie zdravotné technológie, ktoré si pre nás táto firma prichystá.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.