Ako píše AppleInsider, Spoločnosť Rune Labs, ktorá sa zaoberá údajmi o mozgu, získala povolenie od Úradu pre kontrolu potravín a liečiv, aby mohla začať používať hodinky Apple Watch na monitorovanie symptómov u pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Rune Labs je startup so sídlom v San Franciscu, ktorý pracuje v oblasti mozgových údajov a neurologických terapií. Jeho softvérová platforma využíva pohybové senzory v hodinkách Apple Watch na sledovanie symptómov, ako je napríklad tras u pacientov s Parkinsonovou chorobou. O tejto skutočnosti ako prvá informovala agentúra Reuters.

- Reklama -

Brian Pepin, generálny riaditeľ spoločnosti Rune Labs, hovorí, že platforma spoločnosti bude využívať údaje z hodiniek Apple Watch v kombinácii s informáciami z iných zdrojov, ako je napríklad implantát Medtronic na meranie mozgových signálov.

Apple Watch dokážu poskytnúť podrobný obraz o symptómoch pacienta 

Apple watch series
Zdroj: Unsplash / Bestami Sarıkaya

Cieľom je využiť kombinované údaje pre ľahšie rozhodovanie lekára o tom, či a ako prispôsobiť liečbu pacienta. V oblasti medicíny sa tento prístup nazýva „presná medicína“.

Pokiaľ ide o súčasnú liečbu Parkinsonovej choroby, lekári zvyčajne potrebujú zhromaždiť údaje o pohyboch pacienta pozorovaním počas krátkej klinickej návštevy. Keďže príznaky Parkinsonovej choroby sa môžu v priebehu času výrazne meniť, nie je to ideálne.

Hodinky Apple Watch spolu s ďalšími nástrojmi, ktoré spoločnosť Rune Labs používa, poskytnú lekárom oveľa podrobnejší obraz o symptómoch pacienta, dodal Pepin.

Skúšalo to aj Apple. Firma dokonca vlastní patent

Zdroj: Unsplash / Luke Chesser

Aj samotná spoločnosť Apple už v minulosti interne skúmala, ako využiť hodinky Apple Watch a iPhone na monitorovanie príznakov Parkinsonovej choroby. Podala tiež patentovú prihlášku na pokročilejšiu technológiu na liečbu alebo diagnostiku tohto ochorenia.

Keď spoločnosť Rune Labs kontaktovala Apple s otázkou spolupráce, spoločnosť sa rýchlo chopila príležitosti. „Vedúcemu tímu trvalo asi osem minút, kým sa mi ozval a povedal: ‚Hej, perfektné, poďme to preskúmať,'“ povedal Brian Pepin (CEO Rune Labs).

Povolenie Rune Labs od FDA je prvým významným využitím softvérových nástrojov spoločnosti Apple na meranie pohybových porúch, odkedy v roku 2018 vydala tieto funkcie. Tešíme sa teda na budúcnosť a ďalšie zdravotné technológie, ktoré si pre nás táto firma prichystá.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.