Spoločnosť Apple v januári 2019 uviedla na trh novú streamovaciu platformu Apple TV+. Služba si získala prakticky okamžite milióny divákov po celom svete. Je totiž úplne zadarmo pre všetkých, ktorí si zakúpili nové Apple zariadenie. Hoci sú voči nej mnohí skeptickí, my jej veríme. Prečítajte si komentár prečo.

Apple vstúpilo na trh, kde je už roky silná konkurencia, napriek tomu má šancu.

Bojovať s platformami ako Netflix alebo HBO GO chce naozaj veľkú odvahu. V oboch prípadoch ide o rokmi zavedené služby, ktoré sa tešia popularite miliónov fanúšikov po celom svete. Apple to tu určite nemá „také jednoduché“ ako keď prišlo s Apple Music. Dnes má hudobná služba približne o polovicu menší podiel na trhu ako Spotify (najväčšia hudobná streamovacia platforma na svete).

To vôbec nie je zlé. Práve na Apple Music mohlo ale Apple okamžite pridať kvantum hudobného obsahu. Ľuďom teda neprekážal jeho nedostatok. Ak máte navyše iPhone, je veľká pravdepodobnosť, že chcete používať vstavaný systém (aj keď to nie je nutnosť). Sťahovať dodatočný Spotify môže byť teda pre niekoho „príťaž“.

Apple TV+ prišla na trh s jediným cieľom. Chce divákom ponúknuť originálne filmy, seriály a dokumenty z vlastnej produkcie. Dosť ťažké predsavzatie, keď v čase spustenia majú ľudia k dispozícii len 10 rôznych snímok (dnes je to už samozrejme viac). Jasné, že budeme všetci nadávať na službu od Apple, keď je na nej tak málo obsahu. Navyše asi nikto nie je ochotný, platiť za ňu 4,99€ mesačne. Takú mesačnú hodnotu momentálne nemá.

Samotné HBO GO, ktoré sa síce tiež (podľa nás) nedoťahuje na Netflix považujeme za zaujímavejšie. Jeho cena je len o 1€ vyššia. Navyše aj Netflix je relatívne cenovo dostupný. Základné „predpatné“ stojí 7,99€ mesačne. Apple ide teda do boja, kde na prvý pohľad nemá absolútne žiadnu šancu vyhrať alebo dorovnať súpera. To je však len ilúzia.

Netflix toho ponúka oveľa viac. Stojí len 7,99€ – svetapple.sk

Platforma už navnadila milióny ľudí. Na budúci rok budú platiť.

Ako začať so službou včas, keď nemá žiaden obsah? Dajme ju zadarmo! Povedali si kompetentní pracovníci v Apple. Keďže ale spoločnosť z Cupertina nedáva nič úplne „bezplatne“, chcelo to urobiť nejakú podmienku.

Tou podmienkou je kúpa nového zariadenia, s ktorým máte Apple TV+ na jeden rok bez nutnosti platenia. Je to fantastický marketing, ktorý funguje obojstranne. Z jedného pohľadu chce zákazník nový Apple produkt (lebo dostane 1 rok prístupu na Apple TV+ zadarmo ako bonus), na strane druhej chce zákazník prístup ku službe ako bonus k novému zakúpenému zariadeniu. Keď je niečo v tomto prípade zadarmo, siahne po tom absolútna väčšina používateľov.

Prečítajte si tiež  Apple vylepší aplikáciu "Fotky" pre iOS a OS X!

Keby firma s platformou začala za 4,99€ v čase, kedy ju spustila, pravdepodobne by za to nebol nikto ochotný zaplatiť. To sme ale písali vyššie. Pokiaľ by s ňou ešte rok čakala (aby ju naplnila obsahom) bolo by to veľmi drahé a navyše sa to dá urobiť aj múdrejšie. To sa koniec koncov napokon aj stalo.

Dnes už vieme, že na Apple TV+ je kvalitný obsah. Je ho síce málo ale stojí to za to si ho pozrieť. Ako už bolo veľa krát avizované, spoločnosť Apple intenzívne pracuje na tom, aby stihla včas dokončiť pokračovania všetkých seriálov s otvoreným koncom.

Na Apple TV+ sú dostupné nové diely k seriálom "SEE", "The Morning Show" či "For All Mankind".
Komentár: Apple TV+ je perfektná služba aj keď v nej nie je obsah – svetapple.sk

Dôvod je ten, že ľudia budú chcieť vidieť ich pokračovanie. To však príde až v čase, kedy začne predplatné 4,99€ mesačne. No a to je prvý krok k úspechu. Všetok obsah seriálov, ktoré boli vypustené minulý rok by sa mal do služby dostať až koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Používatelia si tak povedia, že mesačný poplatok nie je až tak veľký a pôjdu do toho…

V roku 2021 bude mať Apple TV+ kvantum obsahu, pokiaľ pôjde všetko podľa plánu.

V podstate je to so zavádzaním streamovacej platformy taký beh na dlhú trať. Tento rok do Apple TV+ pribudne množstvo obsahu a pokračovať to bude aj v roku 2021. Apple však nebude pridávať len nové série k už známym seriálom. Bude pridávať aj nové seriály, filmy a dokumenty, ktoré budú stále atraktívnejšie a atraktívnejšie. V roku 2021 bude pravdepodobne Apple TV+ plne konkurencie schopnou streamovacou platformou pre Netflix a HBO GO. Minimálne taký je náš odhad.

Momentálne to vyzerá tak, že Apple tu bude zatiaľ pridávať len snímky, ktoré vyjdu z jeho produkcie. Týmto spôsobom nám to bolo zatiaľ odprezentované. Nie je ale vylúčené, že sa to časom zmení. Všetko ale až vtedy, keď bude Apple TV+ plne platená platforma a bude mať stabilných platiacich používateľov. Apple si možno bude môcť dovoliť jednať s produkčnými spoločnosťami, keď bude vedieť, čo má vlastne v rukách. Dnes má v rukách iba milióny ľudí, od ktorých reálne uvidí len minimálne množstvo peňazí.

Vezmime do úvahy iTunes Store knižnicu, a máme najlepšiu službu na svete.

Možno, že vás nahnevalo to, že okrem seriálov a filmov z produkcie Apple sú v Apple TV dostupné len filmy (mimo produkcie Apple), ktoré si môžete požičať alebo kúpiť. Všetko samozrejme stojí nejaké peniaze. Napríklad taký Netflix využíva model, kedy sa na jeho platforme vyskytujú originálne série ale aj populárne filmy a seriály, na ktoré zakúpil licenciu.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť
Na Apple TV+ sú dostupné nové diely k seriálom "SEE", "The Morning Show" či "For All Mankind".
Komentár: Apple TV+ je perfektná služba aj keď v nej nie je obsah – svetapple.sk

Toto isté by teoreticky mohlo urobiť aj Apple. So spoločnosťami z tohto priemyslu má dlhodobo dobré vzťahy. V jeho obchode sú filmy dostupné už celé roky. Pokiaľ by boli ale dostupné aj vrámci platformy Apple TV+, jablková spoločnosť by porazila možno aj tých najväčších hráčov na trhu. Takýto krok ale treba zaplatiť a opäť sme pri predplatiteľoch, ktorí musia najprv začať stabilne prinášať príjem v podobe nutného príspevku, minimálne 4,99€ mesačne.

Záver? Apple má našliapnuté poriadne vysoko. Musí sa toho ale správne chopiť.

Nech už si o službe myslíte čokoľvek, nepozerajte sa na ňu zle. Pokiaľ by ste do nej nemali na jeden rok prístup úplne zadarmo, pravdepodobne by ste o ňu ani nezakopli a nebolo by čo kritizovať.

Tak isto by sa o nej ani tak moc nehovorilo. Apple ale potrebovalo nahnať fanúšikov aby si na platformu zvykli a rešpektovali fakt, že sa na trhu objavila po boku konkurencie. Taktiež je cieľom to, aby sa naviazali na seriály, ktoré budú mať v budúcnosti určite pokračovanie. V podstate sme dostali teda taký „beta“ prístup do systému, ktorý sa ešte len buduje a konkurencieschopný bude najskôr za také 2 roky.

Poskytnúť toho bude môcť v tom čase už omnoho viac ako dnes. Navyše ak Apple využije všetky svoje kontakty a možnosti, ktoré má k dispozícii v tomto priemysle a sprístupní nám aj knižnicu iTunes Store (vrámci Apple TV+), bude to neuveriteľná výhoda. V takomto prípade by nám nerobilo problém ani to, keby služba rázom zdražela aj na 9,99€/ mesačne. Predstavte si, koľko filmov by ste si tu zrazu mohli pozrieť.

Koniec koncov, nestratil by na tom asi vôbec nikto. Apple by zarobilo na predplatnom, používateľ by pozeral filmy na miesto toho aby si ich požičiaval a produkčné spoločnosti by zarábali rovnako alebo viac, pretože by síce dostávali menej peňazí za jednotlivé prehrania alebo nákupy ale na druhej strane by zase bolo týchto prehraní neporovnateľne viac.

Uvidíme teda ako to bude celé vyzerať ale toto je taká naša „malá a skromná“ vízia toho, čo by mohla Apple TV+ ponúknuť napríklad v roku 2021. Do komentárov nám nezabudnite napísať aj váš názor. Určite nás zaujíma. Predsa len je to celkom otvorená diskusia, čo sa týka Apple TV+.

Aplikácia Apple TV sa dostane na televízory Sony a Vizio.
Komentár: Apple TV+ je perfektná služba aj keď v nej nie je obsah – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.