Kódy v iPhonoch na zabezpečenie používame už od nepamäti. Každopádne aj tie sa dajú už roky prelomiť. Nie je to samozrejme vôbec jednoduché. Navyše čím používate dlhší kód, tým predĺžujete čas, počas ktorého sa môže hacker alebo polícia do vášho zariadenia dostať. Ak máte len 4-miestny kód, je to otázka približne siedmych minút.

10 pokusov a dosť

Do operačného systému iOS 9 sme boli zvyknutí, že používame iba 4-miestne kódy. Bolo to prednastavené samotným Applom. Kto chcel 6-miestny kód alebo vlastné heslo (slovo/znaky) musel si to nastaviť dodatočne. Od roku 2015 je ale všetko ináč a iPhone vám na začiatku odporúča „naťukať“ aspoň 6 čísel. Hoci to dokáže značne zťažiť prácu vyšetrovateľom a hackerom, zďaleka to nestačí.

Ako určite viete, ak sa vám niekoľko krát po sebe nepodarí do zariadenia zadať správnu číselnú kombináciu, telefón sa automaticky začne zamykať na určitú dobu (najskôr minúty, potom hodiny).

Po 10 pokuse sa zariadenie dokonca vymaže. Existujú ale produkty, ktoré dokážu túto ochranu spoločnosti Apple obísť. Jedným z nich je aj GrayKey, pomocou ktorého sa podarilo nedávno odomknúť iPhone 11 Pro Max. Vďaka nemu je možné zadávať neobmedzené množstvo kódov. Aj voči tomu ale existuje určitá ochrana.

iphone heslo
4-miestny kód sa dá prelomiť za 7 minút. Poznáme najbezpečnejšie heslo pre iPhone. – svetapple.sk

Apple umiestnilo bezpečnostný čip priamo do zariadenia

Pokiaľ sa odstráni zabezpečenie „10 pokusov a dosť“ vyzerá to tak, že je do zariadenia relatívne rýchly prístup prostredníctvom hesla. Nie je to ale pravda. Apple si dalo aj na toto pozor a našťastie sa priamo v iPhone nachádza dodatočný hardvér, ktorý ukladá všetky zadané kombinácie.

Spracovanie každého pokusu tak chvíľu trvá. Nedávno sme vás informovali o tom, že v laboratóriu za 10 miliónov dolárov majú super-počítač, ktorý dokáže vygenerovať 26 miliónov hesiel za sekundu. To je síce pekné ale v podstate úplne na nič. Vďaka bezpečnostnému čipu, ktorý je súčasťou iPhonu, je možné vykonať len približne 12 pokusov za sekundu. Ak použijeme 4-miestne heslo, získame tak 10 000 možných kombinácii (0000-9999).

Pokiaľ si to vyrátame jednoduchou matematikou, vyhľadávanie správnej kombinácie by trvalo približne 833 sekúnd. Áno, to je v skutočnosti necelých 14 minút.

Treba ale z toho urobiť priemer, nakoľko je nepravdepodobné, že sa správne heslo bude nachádzať na konci testu. Môžeme teda veselo povedať, že odhalenie takéhoto hesla trvá približne 7 minút. Akonáhle však použijete 6-miestne heslo, doba sa razantne predĺži na 11 hodín. Stále sa samozrejme bavíme len o numerický znakoch (0-9). Toľko trvá prelomenie:

  • 4 číslice: 7 minút
  • 6 číslic: 11 hodín
  • 8 číslic: 46 dní
  • 10 číslic: 12,5 roka
Prečítajte si tiež  iPhone SE 2. generácie neohnete, no ľahko ho poškriabete.

Ako teda môžete vidieť v zozname vyššie, 8 číslic zamestná vyšetrovateľov na 46 dní. Ak ste ochotný vždy do zariadenia písať 10 číslic, budú mať roboty na skoro 13 rokov!

Alfanumerické heslá sú najlepším zabezpečením.

Samozrejme je tu ešte jeden spôsob, akým si môžete byť istí, že budete úplne v bezpečí. Je to použitie alfanumerického hesla (písmena a čísla).

Predpoklad úspechu je ten, že ho nebudete mať nikde zapísané a nebude ho ani nikto, okrem vás poznať. Kombinácia čísel a znakov je v podstate neprelomiteľná. Stačí však jedna chyba (napríklad spomínaný zápis hesla v počítači, na papieri a pod.) a nežiadúca osoba sa bude hrabať vašom telefóne prakticky okamžite.

Podľa odhadov by malo prelomenie takéhoto hesla, ktoré obsahuje 6 znakov trvať zhruba 72 rokov. Pokiaľ pridáte iba ďalšie 2 čísla, tak 8 znakov tak prekonanie zabezpečenia bude podľa výpočtov trvať 288 000 rokov!

Pokiaľ chcete mať teda absolútnu istotu zabezpečenia, toto je možná cesta. Radi by sme ešte doplnili, že stále hovoríme len o písmenách a číslach. Ak by sme pridali ešte znaky, tento čas rastie exponenciálnym spôsobom hore. Prezraďte nám, koľko miestne heslo používate vy a či v ňom kombinujete aj písmená alebo sú to len čísla!

iphone heslo
4-miestny kód sa dá prelomiť za 7 minút. Poznáme najbezpečnejšie heslo pre iPhone. – svetapple.sk

zdroj: idropnews

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.